Zánět vaječníků (30)

- doporučuji produkt č. 30 - Čaj na vaječníky (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je infekční onemocnění, které až v jedné třetině případů vyvolá bakterie z řádu chlamydií. Tuto nemoc většinou přesněji řadíme do skupiny zánětů oblasti malé pánve, jelikož samotné vaječníky jsou proti chorobám dosti odolné – vzniklý zánět se může týkat celé oblasti dělohy, vejcovodů, vzácněji vaječníků a pánevní pobřišnice.
Onemocnění nejčastěji postihuje sexuálně aktivní ženy mezi patnáctým a třicátým rokem života. Rizikovým faktorem je promiskuita či nechráněný pohlavní styk, bakterie se do pochvy dostávají nejčastěji právě při pohlavním styku, k jejich přenosu může ale dojít i při porodu či potratu, zavádění nitroděložního tělíska, či v období menstruace a ovulace, kdy dochází k hormonálním výkyvům a tělo je tak před infekcí méně chráněné.

Již rozšířené infekci se v těle pomáhá množit také chlad, proto se také možná nepřesně říká – „neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky“. Skutečně tedy není dobré nechávat v zimních měsících a chladu oblast vaječníků nekrytou.

Zánět se projevuje křečovitými bolestmi v oblasti podbřišku a citlivosti až bolestivosti při pohlavním styku. Objevuje se nažloutlý či nazelenalý páchnoucí výtok a krvácivé špinění mimo periodu. Průběh menstruace a ovulace může být nepříjemnější a bolestivější než obvykle.
Onemocnění může provázet celková únava, bolesti hlavy, nevolnost či zvýšená teplota.
Při gynekologických zánětech je vždy třeba vyhledat pomoc lékaře, při neléčení hrozí vznik chronických zánětů a ty potom mohou vést k úplné neplodnosti nemocné.

Obtíže vaječníků

Žena má ve spodní části břicha dva vaječníky, po jednom na každé straně dělohy. Ve vaječnících se každý měsíc do PŘECHODU na začátku měsíční periody tvoří vajíčka.
Někdy bývají vaječníky uprostřed menstruačního cyklu, kdy z nich vajíčko odchází, bolestivé a této bolesti říkáme ovulační bolest.
Patologické bujení uvnitř nebo vaječníku bývá obvykle benigní ( nezhoubné ), může však být i maligní ( zhoubné ).
Běžně se také na vaječníku objevují tekutinou naplněné útvary, které se nazývají cysty. Jsou převážně malé a benigní a řadu let mohou přetrvávat bez obtíží. Některé jsou občas příčinou bolestí v dolní polovině břicha, nejčastěji během menstruace a ovulace.
Někdy narostou vaječníkové ( ovariální ) cysty do značných rozměrů, jiné se překroutí, prasknou nebo krvácejí, což je značně bolestivé a nutí to ke zvracení.
Při jakékoli bolesti nebo zduření v dolní polovině břicha nebo při bolesti během sexuálního styku vyhledejte ihned lékaře- může to být totiž příznakem cysty na vaječníku.
Vaječníky také vyplavují do krevního oběhu ženské hormony. Nerovnováha těchto hormonů může být příčinou různých obtíží, např. NEPLODNOSTI a PREMENSTRUAČNÍ TENZE.
V přechodu se produkce hormonů ve vaječnících zastaví, což je někdy příčinou OSTEOPORÓZY.

Co doporučují terapeuti

Naturopatie
Terapeuti předpokládají, že příčinou špatné funkce vaječníků může být celkově podlomené zdraví, STRES, dlouhodobé užívání antikoncepčních tablet a další faktory.
Vážné poruchy, např. vaječníkové cysty, musí léčit odborník. Při běžných obtížích, které mohou způsobit MENSTRUAČNÍ OBTÍŽE, se doporučuje zlepšení výživy a vhodný TĚLESNÝ POHYB. To prospěje jak rozmnožovacímu systému, tak celkové zdravotní kondici.