Žíly - zánět (112)

- doporučuji produkt č. 112 - Čaj na žíly (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Zánět žil


Konečné příčiny zánětu žil ještě stále nejsou plně známé. K tomuto onemocnění, odborně označovanému jako flebitida, dochází často při klidu na lůžku, při porušení tkání chirurgickými zásahy, po úrazech, dále při zpomalení krevního oběhu, zvláště pak při slabosti srdce a slabosti celkové, při obezitě, křečových žilách, při různých infekcích a při zánětu stěn tepen. Rozlišujeme mezi povrchovým a vnitřním (hlubokým) zánětem žil. Při povrchovém zánětu žil jsou postižené partie končetin oteklé a bolestivé. Vnitřní (hluboký) zánět žil je zpočátku někdy doprovázen jen slabým otokem a přecitlivělostí na dotek v malé oblasti, zvláště na lýtkách. Přitom ohyb v kolenou může být bolestivý. S rozšiřujícím se zánětem se zvětšuje i oblast přecitlivělosti na dotek.
V žilách horních a dolních končetin může dojít k tvorbě krevních sraženin, tzv. trombů. Ucpou-li tromby žílu, postižená noha oteče. To však lze často zjistit až na základě přesného měření objemu obou končetin a jejich porovnáním. Povrchové žíly také často vystupují na povrch. Pacient má v postižené noze pocit tíže, někdy také lehkou horečku a vždy zvýšenou sedimentaci červených krvinek. Postižená končetina po určité době zesílí, zmodrá a dostavují se křeče, někdy i akrocyanóza.
Při povrchovém zánětu žil leží ucpaná žíla natolik u povrchu, že ji lze nahmatat jako přímý a tvrdý provazec.
Dojde-li k lokálnímu zánětu, je tato oblast citlivá na dotek, zarudlá a teplá.
Při zánětu žil horních končetin mají vystupující žíly vyšší teplotu a jsou bolestivé. Nejnebezpečnější jsou záněty žil v malé pánvi, u muže zejména žíly okolo předstojné žlázy a u žen okolo dělohy. V některých případech dochází k tvorbě menších nebo větších trombů, které mohou způsobit plicní infarkt a další těžké komplikace. Léčení zánětu žil je v kompetenci lékaře.