Podpora otěhotnění (54)

- doporučuji produkt č. 54 - Čaj na podporu otěhotnění 
                    produkt č. 47- Čaj na podporu otěhotnění - tinktura ze jmělí  (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Neplodnost

Nesnadnost počít dítě, obvykle zvaná neplodnost, by se měla přesněji nazývat nesnadná plodnost, protože většina takto postižených párů se nakonec podaří mít dítě. Tento stav je obecně rozšířený, postihuje zhruba jeden pár z deseti. Některým ženám od přírody trvá déle, než počnou, takže diagnóza neplodnosti může být stanovena nejdříve po roce pravidelného pohlavního styku bez používání antikoncepce.
Plodnost dvojic může být nižší z nejrůznějších důvodů : KOUŘENÍ, přemíra alkoholu, nemoc, namáhavé výkony žen, právě tak jako určité tělesné poruchy mohou přispět svým dílem. Tento stav mohou zhoršovat starosti, STRES a ÚZKOST – zejména z toho, zda dojde k otěhotnění. Asi ve čtvrtině případů nezjistí lékař žádnou specifickou příčinu neplodnosti. U druhé čtvrtiny je příčina u ženy, v další čtvrtině u muže a v poslední čtvrtině u obou partnerů.
Normální oplozovací proces
U většiny plodných žen se každý měsíc přibližně v polovině menstruačního cyklu v jednom ze dvou vaječníků vytváří vajíčko, i když v tom může být mnoho individuálních rozdílů. Vajíčko potom putuje vejcovodem do dělohy.
Jestliže má dojít k oplodnění, musí mít partneři sexuální styk krátce před nebo po ovulací, aby mužské sperma mohlo z pochvy vniknout čípkem – svalem ve vchodu do dělohy – do dělohy a vejcovodů, kde jedna ze spermií musí oplodnit vajíčko. Vzhledem k tomu, že vajíčko žije pouze asi 36 hodin po ovulaci a spermie asi dva až tři dny, závisí oplodnění na určitém načasování.
Pro otěhotnění je nejpříznivější, dojde-li k pohlavnímu styku 12 až 24 hodin před ovulací, což ovšem lze těžko vypočítat. Nicméně mnoho žen pociťuje během ovulace bolest a cítí se nepříjemně. Někdy zaznamenávají v pochvě stopy krve.
Žena může zjistit svoje plodné dny pravidelným měřením tělesné teploty ráno při vstávání. Jakmile se vajíčko oplodní, usadí se v děložní výstelce jako plod, z kterého se postupně vyvine dítě.
Do oplodnění a těhotenství mohou zasáhnout četné tělesné problémy, některé i zcela nepatrné. Uvádíme výběr z nejčastějších:
Ženské poruchy
Poruchy ovulace
 Asi jedna pětina neplodností je způsobena tím, že žena ovuluje nepravidelně nebo vůbec ne. Může to být z důvodů hormonálních, poruchou vaječníků, náhlým zhubnutím nebo jenom stresem a úzkostí. Takto postižená žena má obvykle menstruaci nepravidelnou nebo vůbec žádnou.
Nedostatek progesteronu
Hormon progesteron připravuje děložní výstelku k přijetí zárodku. Jestliže ženské tělo produkuje hormonu málo, zárodek se nemůže v děloze uchytit.
Neprůchodnost vejcovodů
Příčinou neprůchodnosti bývá obvykle právě probíhající nebo dřívější zánět. Oplodnění není možné, protože spermie se nemůže dostat k vajíčku a vajíčko nemůže putovat do dělohy.
Endometrióza
Částečky děložní výstelky začnou růst kolem vaječníků nebo vejcovodů, čímž se možnost otěhotnění značně sníží.
Poruchy cervikálního slizu
Aby se zabránilo vniknutí choroboplodných zárodků do reprodukčních orgánů, vylučuje se kolem čípku u vchodu do dělohy hustý sliz. Tento sliz při ovulaci normálně zřídne, aby jím mohlo proniknout sperma.
Jestliže sliz nezřídne, může to mít za následek neplodnost. Ve velmi vzácných případech může tento sliz dokonce obsahovat protilátky, které napadnou a zničí partnerovy spermie.
Abnormality dělohy
Abnormality mohou někdy způsobit, že se oplozené vajíčko nemůže v děloze uchytit. Nejčastější poruchou jsou fibromy ( nezhoubné nádory v děložní stěně ), srůsty ( staré jizvy po dřívějších infekcích ) nebo abnormální tvar dělohy.
Mužské poruchy
Chyba spermií
Někteří muži mají spermií málo, anebo mají spermie chybné, které nemohou vajíčko oplodnit. Příčin může být mnoho včetně nemocí, jako jsou PŘÍUŠNICE, KŘEČOVÉ ŽÍLY v sousedství varlat, OBEZITA, ale na vině může být také těsné prádlo nebo přílišné zahřívání varlat, např. při práci v přehřátém prostředí. Rovněž stres a hormonální poruchy mohou mít na spermie vliv.
Přibližně jeden z deseti neplodných mužů má v těle protilátky, které způsobují shlukování spermií a brání jejich volnému pohybu. Může se to stát po uvolnění podvázaných chámovodů.
Poruchy ejakulace
Neplodnost může být způsobena neprůchodností chámovodů, předčasnou ejakulací ( vně pochvy ) a „ retrográdní ejakulací“, kdy semeno je vehnáno do močového měchýře místo penisem ven. Tato porucha postihuje některé diabetiky a muže po operaci prostaty.

Co doporučují terapeuti
Akupunktura
Léčba záleží na příčině poruchy a zpravidla obsahuje úpravu stravy, doplňující vitaminy a akupunkturu nebo POŽEHOVÁNÍ v meridiánech močového měchýře, ledvin, žaludku a početí.
Autogenní trénink
Můžepomoci, je-li neplodnost zaviněna stresem nebo NAPĚTÍM.
Naturopatie
Obtížné početí může usnadnit výživná strava. Velmi cenný je vysoce účinný multivitamin s doplňujícími minerály. Stříkání horké a studené vody na genitální krajinu stimuluje lokální krevní oběh ( horká lázeň však nemá předcházet pohlavnímu styku ). Rovněž omezení alkoholu a kouření může být prospěšné. Doporučuje se hodně pohybu a dostatek odpočinku a spánku.

Stanovisko klasického lékařství

Jakmile se partneři přibližně jeden rok bezúspěšně pokoušejí mít dítě, musí příčinu vyšetřit lékař. Mnohé příčiny je možné odstranit léky, syntetickými hormony, chirurgicky nebo speciálním způsobem, tzv. oplodněním in vitro ( ve zkumavce ). Vajíčko se vyjme z ženina těla, v laboratoři se oplodní mužskou spermií a potom se vrátí do dělohy.
Nenajde-li se žádná příčina, manželům se doporučí, aby co nejvíc zlepšili svoji zdravotní kondici, přestali si dělat starosti a zkoušeli to dál. Mnohým se dříve nebo později podaří mít dítě. Pokud se to nepodaří anebo v případě, že se příčiny neplodnosti nedají léčit, ošetřující lékař patrně navrhne, aby uvažovali o adopci.
 
Dobré zdraví může být pomocníkem
Celkově dobré zdraví usnadňuje oplodnění. Oba partneři by měli jíst vyváženou stravu a mít dostatek pohybu – ovšem velmi aktivní ženy by měly přibrzdit – dostatečně se vyspat a udělat si hodně času na odpočinek a relaxaci.
Ženy mohou zjistit své plodné dny tím, že si měří teplotu každé ráno ihned po probuzení. Při ovulaci stoupne teplota asi o 0,2 až 0,5 °C. Oplodnění je možné přibližně dva až tři dny před a dva až tři dny po ovulaci. V lékárnách je k mání speciální výbava, která umožní ženě zjistit dobu ovulace testováním moče.
Mužům s nízkým počtem spermií někdy pomůže sprchování varlat studenou vodou několikrát denně, protože příliš vysoká teplota varlat může být na překážku při tvorbě spermií.