Koliky - ledvinové a žlučové (115)

- doporučuji produkt č. 115 -  Čaj na ledvinové a žlučové koliky (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Ledvinové kameny


Ledvinové kameny, vzniklé z kyseliny močové, případně z jiných látek, se mohou nacházet v ledvinách, ledvinové pánvičce, močovodech, močovém měchýři nebo v močové trubici. Jsou zpravidla složené z krystalických solí kyseliny močové, šťavelanu vápenatého, fosforečnanu vápenatého nebo cystinu. Konečnou příčinu jejich vzniku však stále ještě neznáme. Tvorba kamenů pravděpodobně začíná ve formě malých sraženin na ledvinových papilách. Tyto částečky se odlamují a slouží jako krystalizační jádra. Pravděpodobnost vyloučení solí z moči se zvyšuje při infekci, blokádě odtoku moče a při její vysoké hustotě. Rovněž tak při léčbě pomocí sulfonamidů a při stavech s nadměrným vylučováním fosforu a nadměrným příjmem vápníku, dále při D-hypervitaminóze, myeloidní leukémii, při dně apod. Příčinou mnohých kamenů je cystinurie, při níž dochází k nadměrnému vylučování cystinu. Toto onemocnění bývá někdy dědičné.
Takzvaná tvrdá voda není příčinou tvorby kamenů. Vliv na vznik kamenů však mívá pH moči.
S kameny se setkáme nejčastěji ve středním věku, a to u mužů třikrát častěji, než u žen.


Průběh nemoci


Ledvinová kolika závisí na velikosti a poloze kamene. Veliké kameny se mohou v ledvinové pánvičce nacházet i celé roky, bez jakýchkoliv příznaků nemoci; v tomto případě se někdy hovoří o „němém kameni“. Dostane-li se kámen do močovodu a ucpe jej, dostaví se kolika. Pacient pociťuje silné bolesti, které vystřelují do zad, do bederní krajiny, do podbřišku a třísel a někdy dokonce až do pohlavních orgánů a na vnitřní stranu stehen. U mužů vystřelují bolesti většinou až do penisu a do varlat.
Pacient se kroutí bolestmi a prožívá strašlivé utrpení. Může je doprovázet celková nevolnost, zvracení, návaly potu, nucení na moč, zimnice i mdloby. Vyšetření vykazuje výraznou citlivost při poklepu nad postiženou ledvinou a postiženým močovodem, křečovité svírání břišních svalů a při vyšetření moči nacházíme krev. Záchvat může trvat i několik hodin a následné bolesti v krajině bederní a přítomnost krve v moči mohou trvat i několik dní. Zamezení odtoku moči následkem zacpání močovodu kamenem může vést k retenci moči k následnému narušení ledviny.
Ucpou-li se uvedeným způsobem oba močovody současně, dojde k úplné blokádě odtoku moči a následně k urémii, lidově řečeno k otravě močí.
Jestliže se kámen po řadě křečí uvolnil, dostane se nejprve do močového měchýře. Může vyvolat podráždění močového měchýře, doprovázené bolestí, nucením na moč a přítomností krve, hnisu a bílkoviny v moči. Odchod těchto kamenů močovodem probíhá většinou bez komplikací. V ojedinělých případech dochází k ucpání vstupního otvoru nebo k zaseknutí kamene nepravidelného tvaru uvnitř močovodu. Odstranění těchto kamenů vyžaduje léčení odborným lékařem – urologem. Léčení spočívá ve vydatném pití tekutiny – tři litry denně a v užívání mimořádně silných prostředků proti bolestem a křečím. K tomu je však oprávněn jen lékař. Pomocí těchto prostředků se většinou podaří vyvést kámen z močovodu do močového měchýře, v němž může pobývat bez velkých potíží.