Zánět průdušek (83)

- doporučuji produkt č. 83 - Čaj na průdušky (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Zánět průdušek

Zánět průdušek čili bronchitida je zánět širokých dutých trubic (bronchů), která přivádějí vzduch z průdušnic do plic. Zánět vyvolává řada virů a bakterií.
Bronchitida se projevuje úporným KAŠLEM, SÍPÁNÍM, popadáním dechu, bolestmi na prsou, HOREČKOU, BOLESTMI HLAVY a nechutenstvím. Nemoc může vypuknout náhle (akutní bronchitida), může se vyvinout i do vážnější podoby, např. dlouhotrvajícího zánětu (chronická bronchitida), který se dále zhoršuje. Při této vážnější formě bronchitidy se zeslabuje vrstva výstelkového epitelu průdušek a postupně se ničí plicní sklípky, čímž se zhoršuje zásobování těla kyslíkem. Touto formou bronchitidy bývají postiženi lidé, v jejichž pracovním prostředí je často znečištěný vzduch, např. horníci a pracovníci ve stavebnictví.

Upozornění
S příznaky bronchitidy by měl každý navštívit lékaře dříve, než se začne léčit u alternativního terapeuta. Kuřákům doporučí jak lékaři, tak terapeuti, aby s KOUŘENÍM přestali – je to totiž nejběžnější příčina bronchitidy.
Co doporučují terapeuti
NATUROPATIE
Svépomoc
Terapeuti se domnívají, že když ze stravy vyřadíte mléčné výrobky a jíte pouze syrové potraviny, pomůžete tak zabránit tvorbě hlenu. Doporučují také vyhýbat se suchým, přetopeným místnostem.
Konzultace
Naturopati mají za to, že bronchitidu obvykle způsobují zlozvyky v životosprávě, které otravují dýchací systém a mohou vést k hromadění jedovatých látek v průduškách. Podle terapeutů příznaky nemoci přímo vyvolává: oslabená imunita v důsledku přepracování, VYČERPÁNÍ, náhlé PROCHLADNUTÍ nebo pobývání v chladu.
Řada terapeutů nesouhlasí s tím, aby se na bronchitidu s výjimkou těžkých případů předepisovaly klasické léky, navrhují místo nich užívat podpůrné prostředky, např. česnekové kapsle a vitamin B a C.
Při léčbě dlouhotrvajících bronchitid se doporučuje čistě ovocná tří až pětidenní dieta (pod stálým dohledem terapeuta), pak má následovat deseti až čtrnáctidenní dieta ze syrových salátů, zeleniny a sladkého ovoce – to všechno lze jíst bez omezení. Pak se pacient může znovu vrátit k pestřejší, normální stravě složené z ryb nebo drůbeže a čerstvé zeleniny, ale stále nesmí jíst mléčné výrobky. A každé dva či tři dny v měsíci drží čistě ovocnou dietu.
Při náhlých náporech bronchitidy se doporučuje nejdřív držet půst, dokud se horečka a další obtíže nezmírní. Potom může následovat dvou či třídenní ryze ovocná dieta.
Naturopati také doporučují suché vtírací „koupele“ automasáž pomocí kartáčku či houby -, koupele s hořkou solí, cvičení a pohyb na vzduchu.
FYTOTERAPIE
Konzultace
Terapeuti mohou předepsat jeden či více léků na bázi bylin, mezi které patří: kaučukovník, podběl, mořská cibule, lékořice, sadec konopáč, jablečník, violka trojbarevná, tymián, zázvor a bez černý. Přesný předpis bude záviset na stavu pacienta. K posílení imunitního systému a ke zlepšení krevního oběhu může terapeut doporučit i echinaceu.
Byliny mohou být doplněny i vitaminem C a železem na podporu tvorby hemoglobinu – nosiče krevního kyslíku.
Jakmile se pacient dost zotaví, terapeut doporučí střídat klid nejdříve s mírným cvičením, např. chůzí, a pak postupně zařazovat i náročnější aktivity, např. plavání. Terapeut svá doporučení průběžně upravuje s ohledem na zotavování poškozených průduškových tkání, posilování imunity a nervového systému.
Další alternativní metody
Aromaterapie
Jako inhalanty se doporučují esence eukalyptu, yzopu a santalového dřeva. Eukalyptus se považuje za dobrý prostředek k pročištění hlavy, yzop za odkrvující a santal za uklidňující prostředek. Nakapejte je buď na papírový kapesník, nebo do umyvadla horké vody v poměru: šest díků eukalyptu, dva yzopu a dva santalu.
Tytéž oleje se mohou používat i masážně, v poměru 15 : 10 : 5. Pomoci mohou i méně drahé oleje, např. z borovice či kajeputu.
Biochemické tkáňové soli
Na první stadia bronchitidy se doporučuje fosforečnan železitý (Ferrum phosphoricum) v ředění 6x. Pokud se obtíže zhoršují, měl by se užívat také chlorid draselný (Kalium chloratum) v ředění 6x spolu s chloridem sodným (Natrium chlorátům) v ředění 6x.
Homeopatie
Při náhlých záchvatech, kdy se pacient těžko pohybuje a chce pít hodně studeného, zkuste Bryonia. Chronicky nemocní by se měli s terapeutem poradit osobně. Doporučují se i další léky, např. Aconite na počáteční horečnaté stavy; Kalibich, na vláknitý, pevný a hustý hlen, který se těžko vykašlává, a Pulsatilla na suchý kašel nebo na řídký, zelený hlen, kdy pacient zároveň trpí žíznivostí.

Akupunktura
Stimulují se body na drahách plic, močového měchýře, žaludku a sleziny.

Reflexní terapie
Doporučují se masáže míst, které reflexně souvisí s plícemi a hrdlem společně s reflexními místy solární pleteně, nadledvinek a podvěsku mozkového, lymfatického systému a páteře.
 

Stanovisko klasického lékařství
 

Zatímco řada alternativních terapeutů nesouhlasí s léčbou bronchitidy pomocí klasických léků, lékař může předepsat lék na uvolnění kašle, zklidňující inhalanty na ulehčení dýchání a také antibiotika proti infekci. Někteří lékaři ale odmítají předepsat léky, které potlačují kašel, protože kašlem a vyplivováním hlenu se zabraňuje vdechnutí infikovaných látek.
Lékař pacientovi poradí, aby hodně odpočíval v teple, nepřecházel z tepla do zimy a vyvaroval se prašného prostředí. Kuřákům s progresivní bronchitidou doporučí, aby přestali kouřit, jinak sby se jejich stav neustále zhoršoval a mohl by vyústit do obtíží, jako je ROZEDMA PLIC, ZÁPAL PLIC a SRDEČNÍ OBTÍŽE.
Lékař se také bude zajímat, zda si pacient nenechal léčit kašel u alternativního terapeuta bez předchozího stanovení lékařské diagnózy. Pokud kašel přetrvává, měl by se postižený poradit s lékařem.