Játra (32)

- doporučuji produkt č. 32 - Čaj na játra (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Jaterní obtíže
 

Játra jsou největší orgán v těle. Jsou uložena v pravé horní části dutiny břišní a u dospělého člověka váží 1,1 až 1,6 kg. Mají přes 500 různých funkcí-od ukládání vitaminů a sacharidů až po odstraňování odpadních látek z krve.

Játra vyrábějí žluč, která pomáhá při trávení potravy a zabarvuje stolici do hněda. Metabolizují bílkoviny a sacharidy a upravují množství cukru v krvi. Ukládají a metabolizují tuky a vytvářejí cholesterol.

V játrech také vznikají látky na srážení krve a heparin, který působí proti srážení. Játra syntetizují vitamin A a ukládají ho společně s vitaminy B12, D a K. Jednou z nejdůležitějších úloh jater je odstraňování chemikálií, jedů a starých červených krvinek z krve.

Jelikož jsou játra orgán tak složitý, může u nich vzniknout velké množství různých obtíží. Zánět jater se jmenuje hepatitida. „Infekční hepatitidu“ ( hepatitidu A ) způsobuje virus a přenáší se potravou a nápoji. Projevuje se horečkou, slabostí a někdy až třítýdenním zežloutnutím kůže, kterému se říká žloutenka. Zřídkakdy se jedná o onemocnění vážné, často však po něm následuje období postvirové deprese a o tom by měl být informován lékař.

Mnohem vážnější je „sérová hepatitida“ ( hepatitida B ), což je rovněž virová infekce. Přenáší se pohlavním stykem, infikovanou krví a krevními výrobky, injekčními stříkačkami a jehlami. Zvláště ohroženi jsou narkomani, kteří si stříkačky půjčují. Tento druh hepatitidy se projevuje bolestmi hlavy, horečkou, mrazením, celkovou ochablostí a žloutenkou. Příznaky se objeví náhle po jedno až šestiměsíční inkubační době. Navzdory léčení může uzdravení trvat dlouho a nemusí být úplné. Zhruba jeden případ z deseti je smrtelný.

Cirhóza je proces, při kterém se odumřelé nebo poškozené jaterní buňky nahrazují jizevnatou tkání. Příčiny jsou různé: ALKOHOLISMUS , hepatitida, blokáda žlučovodů ŽLUČOVÝMI KAMENY nebo jinými překážkami, poruchy IMUNITNÍHO SYSTÉMU a chronické selhávání srdce. Někdy jsou příčiny neznámé. RAKOVINA jater je vzhledem k důležitosti tohoto orgánu onemocnění neobyčejně vážné.

Upozornění
Máte-li podezření na jakoukoli jaterní obtíž, než začnete s alternativní léčbou, poraďte se s lékařem.
Doporučuje se vynechat tučnou stravu a alkohol a pít denně dvě až tři sklenky šťávy z čerstvé zeleniny. K povzbuzení jater mohou přispět studené obklady na břicho a cvičení, např. JÓGA. K neutralizování cholesterolu se doporučuje užívat tablety multivitaminů, minerály a lecitin.

Stanovisko klasického lékařství

Pacient s hepatitidou A má být v klidu, jíst málo nebo nic-anebo jen potravu bez tuku a hodně pít. Vzhledem k tomu, že infekce se může rozšiřovat výkaly, je třeba vyhýbat se vodě, která by mohla být znečištěná odpadem. Obecně je třeba dbát na hygienu, zejména při návštěvě míst, kde je hepatitida rozšířena, a při cestách do zaostalých tropických a subtropických krajin. Před cestou do rizikových oblastí lze získat určitou ochranu proti hepatitidě A gamaglobulinovou injekcí.
Průběh hepatitidy B mohou zmírnit kortikosteroidy. Této formě hepatitidy se dá zabránit očkováním, nepoužíváním kontaminovaných injekčních jehel a používáním kondomu.
Cirhóza se nedá léčit, ale lze ji zastavit odstraněním příčin: alkoholu, hepatitidy blokády žlučovodů ( chirurgicky ) a srdečních selhání. 

Pročištění jater – detoxikace
 

Užívané léky
- Antagonistika – látky proti jedům.

Léčba
- Detoxikace – odstranění jedů z těla (včetně alkoholu a nikotinu).

Strava
- Maso – Ryby.
- Přílohy – Brambory, pohanka, rýže.
- Ovoce – Fýky, meloun. Třešně.
- Zelenina – Artyčoky, brokolice, česnek, zelí čerstvé i kysané.
- Jiné – Mléko.

Nápoje
- Zelený čaj. Šťáva z jablek a tmavých třešní. Šťáva z červené řepy a mrkve (nejlépe současně s půstem).

Čajovina
- Nálev – Andělika, jetel, měsíček, zlatobýl. Příprava: 2 lžičky drogy zalijeme šálkem horké vody a 20 minut louhujeme. Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – Šálek denně před hlavním jídlem.
- Nálev – Pampeliška, sedmikráska. Příprava: 1-2 lžičky spaříme šálkem horké vody. Užívání – 2 šálky denně.
- Nálev – Zázvor. Příprava: Lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru zalijeme šálkem horké vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přidáme šťávu z půlky citrónu a lžičku medu. Užívání – Šálek nárazově.

Jiné prostředky
- Med medovicový. Užívání – Nárazově 3 lžíce za den.
- Zelná kúra. Příprava: Uvaříme mléčnou zelnou polévku, přidáme drcený česnek a rozmarýn. Zvlášť uvaříme brambory ve slupce, oloupeme a dáme do polévky. Solíme jen málo. Užívání – 3 dny po sobě 3x denně 1 talíř místo jídla.
Léčba olejem
- Užívání – Lžičku panenského slunečnicového oleje nebo lžíci olivového oleje s citrónovou šťávou nalačno půl hodiny před snídaní. Bereme denně po dobu 1 týdne.