Pročištění těla - základ zdraví

Vylučování odpadních a toxických látek z těla je jedním z pilířů našeho zdraví. Mezi nejčastější příznaky znečištění těla a nedokonalého vylučování patří:

- špatná pleť
- páchnoucí dech
- nepříjemná chuť v ústech a potažený jazyk
- ztráta chuti k jídlu nebo naopak, nadměrná spotřeba potravin
- nadváha nebo podváha
- chronická zácpa nebo průjem
- silně páchnoucí stolice
- zakalená moč
- slzení nebo pálení očí
- časté bolesti hlavy
- bolesti páteře a kloubů
- pocity únavy a slabosti

Jsou to potíže, které jsme si zvykli přehlížet a nevěnovat jim příliš mnoho pozornosti. Avšak signalizují nám, že naše důležité orgány jako například ledviny, játra, střeva nebo plíce jsou přetížené a znečištěné. Tyto příznaky se mohou snadno posunout do vleklého a obtížného onemocnění.
Těhotenství, porod a kojení představují období zvýšených nároků na ženský organismus. Všimli jste si, jak mnoho žen si stěžuje na to, že jejich chronické potíže začaly po porodu? Zdravé tělo se vyrovnává s těmito zvýšenými požadavky bez vážných komplikací. Poradíme vám, jakým způsobem je možné pročistit ledviny, játra, střeva, páteř a klouby. Naše návody budou jednoduché, avšak velmi účinné. Jestliže na svém těle pozorujete některé z uvedených příznaků a chcete-li se jich opravdu zbavit, začněte hned. Několik minut denně, které svému tělu věnujete, se mnohonásobně vrátí nejenom vám, ale i vašim dětem.

Ledviny, močovody a močový měchýř

Nedostatečná činnost ledvin se projevuje zpravidla malým množstvím moči, která bývá tmavší a zakalená. Pálení při močení, ale i pálení a slzení očí, časté bolesti v krku a angíny, otoky očí a časté bolesti hlavy – to jsou příznaky, které silně upozorňují na nutnost pročistit vylučovací systém. S nedostatečnou činností ledvin bývá spojována silná a bolestivá menstruace, protože odpadní zplodiny přecházejí do dělohy. Zvýšenou měrou jsou namáhány plíce. Při nedokonalé funkci ledvin se odpadní zplodiny vylučují kůží a objevují se vyrážky, akné a ekzémy.
Zkusme očistu močových cest vařenou fermentovanou rýží. Po dobu pěti dnů budeme jíst k večeři rýži, která se před tím pět dnů máčela ve vodě.
Postupujte takto:
Do sklenice od kompotu dejte 2 lžíce bílé loupané rýže, propláchněte ji studenou vodou a zalijte ji tak, aby byla ponořená. Nechte stát v kuchyni 24 hodin. Příští den slijte vodu, rýži propláchněte a zalijte opět čistou vodou. Do druhé sklenice dejte další dvě lžíce rýže, propláchněte a zalijte vodou. Takto postupujte 5 dní – každý den propláchněte rýži, vyměníte vodu a přidáte další sklenici. Za 5 dnů si k večeři uvaříte rýži z první sklenice. Můžete do ní přidat bobkový list nebo hřebíček, bazalku nebo trochu skořice. Rýži snězte bez jakýchkoliv dalších příloh v době mezi 17. – 19. hodinou a další 4 hodiny nepijte. Během dne však dbejte na to, abyste vypili alespoň 1,5 l tekutin, nejlépe svařenou vlažnou vodu, ředěné zeleninové šťávy nebo jablečnou šťávu.
Po dobu 10 dnů, kdy si budete rýži máčet a později vařit k večeři, zkuste vynechat ze své stravy uzeniny, uzené a červené maso, masité polévky, barevné limonády a alkohol. Chcete-li se přesvědčit o působení rýžové diety, pozorujte ve sklenici ranní moč. Všímejte si množství, barvy a usazenin. Pozorujte, co se v moči usadí na dně i na hladině po několika hodinách stání. Zdravé tělo vylučuje asi 1,5 l moči, která je čirá jako víno a slámově žlutá.
V létě může být pro někoho zajímavá a lákavá očista močových cest pomocí melounů. V takovém případě se celý den jedí pouze melouny a černý chléb. Z bylin, které jsou v široké paletě doporučovány k čištění ledvin, jsou pro mladé ženy a pro děti velmi užitečné především svízel syřišťový a hluchavka. Svízel syřišťový je plevel suchých strání, který má suché lodyhy a spoustu drobných žlutých sladce vonících kvítků. Čaj z jedné čajové lžičky sušeného svízele spařený ¼ l vody pijte alespoň 2x týdně. Doporučuje se obzvláště ženám, které užívají hormonální antikoncepci. Čaj z hluchavky je lahodný a chutná i dětem. Očistu ledvin můžeme doplnit masáží nohou od kotníků k prstům. Masírujeme jemně kotníky z obou stran krouživými pohyby prstů asi 10 x a pokračujeme rovnými tahy přes nárt ke špičkám prstů. Svěrač močového měchýře a děložní hrdlo posílí masáž výklenku chodidla – tzv. podélné klenby nožní. Můžete masírovat rukou nebo nohou pohybovat po trnoži židle nebo po kousku gumové hadice.
Všechny popsané postupy k čištění močových cest může provádět celá rodina. Rýži můžete jíst i v době těhotenství i při kojení.

Játra

Játra jsou velmi důležitým a zároveň velmi namáhaným orgánem. Většina látek, které se vstřebávají z potravy ve střevech, prochází nejprve játry. Játra je zpracovávají a rozdělují do ostatních orgánů. V játrech probíhá zneškodnění jedovatých a škodlivých látek. Játra syntetizují močovinu, bílkoviny krevní plazmy, žluč a cholesterol. Ovlivňují i růst organismu. Nadměrné zatížení a porucha funkce jater se zpravidla projeví bolestmi hlavy za očima, zažloutlým bělmem očí, podrážděností, neklidným spánkem a probuzením mezi 1. – 3. hodinou po půlnoci. Biochemicky se porucha jater projevuje v posunu hodnot tzv. jaterních testů a ve zvýšení hladiny cholesterolů a žlučového barviva bilirubinu. Žlučovody a žlučník se ucpávají a v konečné fázi se objevují kamínky. Ani po odstranění kamínků operací se nevyřeší očištění žlučovodů a obnova funkce jater. I naprosto zdraví člověk by měl provést očistu jater jednou za rok. Náš návod slouží jako prevence k pročištění jater, žlučovodů a žlučníku. Je vhodný i k pročištění po operativním odstranění kamínků nebo celého žlučníku. Není vhodný při přítomnosti velkých kamínků, které již byly diagnostikovány, nebo při zánětu žlučníku nebo jater.
Očistu jater provádíme večer. Pro její zdárný průběh je prospěšné od rána pouze pít – teplou vodu s citronem, jablečný mošt nebo zeleninové šťávy ředěné teplou převařenou vodou v celkovém množství asi 1,5 l. Večer si připravíme koktejl :
Ušleháme 1 žloutek, citronovou šťávu z 1-2 citronů a 1 polévkovou lžíci koňaku. Do směsi vmícháme 1,5 dl olivového, slunečnicového nebo sezamového oleje.
Večer, kdy se rozhodneme čistit svoje játra, omezíme pohyb a neměli bychom vykonávat žádné domácí práce. Začneme asi v 19 hodin. Je vhodné sedět nebo ležet na pravém boku. Na játra přiložíme láhev t teplou vodou nebo alespoň teplou pokličku. Spolkneme 2 polévkové lžíce (asi 20 ml) koktejlu každých 15 minut. Mezitím nepijte vodu, můžete cucat citron. Na závěr vše zapijeme citronovou šťávou. Nemějte obavy z průjmu ani z bolestí břicha. Klidně a zhluboka dýchejte. Po spotřebování koktejlu jděte klidně spát. Výměšky z jater odcházejí ve stolici následující 2-3 dny. Moč může být zbarvená do červeno hněda.
Ráno posnídejte obilninovou kaši s trochou másla.
Doporučila bych pít čaj na játra – pro regeneraci.
Vašim játrům velmi prospěje masáž bodu mezi obočím. Ukazováčkem pravé ruky jemně krouživými pohyby masírujte prostor nad kořenem nosu mezi obočím. Kroužky můžete zvětšovat a pohybovat prsty vzduchem nad oběma očima. Kromě toho, že stimulujete svoje játra, funguje tato masáž proti vráskám a zlepšuje náladu. Kroužení v těchto místech můžete provádět večer před usnutím nebo ráno okamžitě po probuzení každý den.

Harmonizace trávení

Dobré trávení je základem dobrého zdraví. V současné době je nám nabízeno velmi mnoho literatury a velmi mnoho různých názorů o správné výživě. Měli bychom mít na paměti, že při špatném trávení se může stát i sebezdravější potravina pro naše tělo škodlivinou. Zkusme proto věnovat pozornost svému trávicímu traktu. Nejprve si otestujeme, jestli pozorujeme některý z příznaků narušení jeho funkce.
Trávení probíhá v denních rytmech. Ráno bychom měli být mírně hladoví, velmi hladoví v poledne a středně hladoví večer. Mezi těmito hlavními jídly by měla být chuť k jídlu utlumena. Jestliže nemáme o jídlo zájem nebo nemáme chuť k jídlu vyvolanou pocitem hladu, není s naším trávením něco v pořádku. Často se objevuje opačná tendence – nemáme pocit nasycenosti a chuť k jídlu nás nutí jíst téměř nepřetržitě. Povlečený jazyk a pachuť v ústech, páchnoucí dech, pálení žáhy a překyselený žaludek, roztřesený žaludek, pocit přecitlivělých vnitřností, pocity nevolnosti a tlaku v žaludku – to jsou již vážné varovné příznaky, které vypovídají o poruchách ve funkci trávicího systému. K tomu se přidává nadváha nebo podváha a zácpa nebo průjem. Pravidelné vyměšování jednou denně je důležitým a zásadním pravidlem. Nastavit svoje trávení, tento proces bychom měli provést alespoň jednou za měsíc, typy se sklonem k obezitě a silné postavě ho mohou provádět jednou týdně. Je to opět opatření preventivní a neměli bychom ho provádět při nemoci, při zánětech nebo vředech. Avšak včas prováděné může právě před takovými nemocemi ochránit.
Harmonizace trávení trvá dva dny. Z praktických a provozních důvodů k tomu bývá vhodný pátek a sobota. V pátek se nejedí žádná tuhá jídla, pouze se během dne pijí tekutiny. Je možné pít ovocné šťávy – jablečnou nebo grapefruitovou - ředěné teplou převařenou vodou, celkem asi 5 – 7 sklenic o obsahu 2dcl, tedy celkem asi 1 – 1,5 l tekutin. Obézní a silné typy by měly pít pouze teplou vodu. Jestliže pocítíte slabost z hladu, dejte si lžičku medu se sklenicí teplé vody. Jděte brzy spát. Všechna velká světová náboženství zařazují půsty do svých zvyklostí a povinností. Obzvláště vhodný je pátek nebo úplněk, období před Vánoci, před Velikonocemi, v čase slunovratu apod.
Druhý den nastavíme rytmus trávení. Ráno mezi 7. – 9. hodinou vypijeme nejdříve šálek zázvorového nebo mátového čaje. Zázvorový čaj si připravíme tak, že velmi malé množství mletého zázvoru (na špičku nože) přelijeme vařící vodou. Můžeme přidat pár zrnek soli nebo malou lžičku medu. Zázvorový čaj velmi dobře harmonizuje trávení a můžete s ním začínat svoje pravidelné snídaně každý den celý rok. Mohou ho pít i malé děti. Koupíte-li si čerstvý zázvorový kořen, použijte na šálek asi 3 plátky. Kořen vydrží v ledničce do spotřebování. K snídani si připravte teplou ovesnou nebo rýžovou kaši s trochou másla, mléka a medu. Zapít ji můžete sklenicí ovocné šťávy. Káva a cigarety naruší rytmus našeho trávení a zmaří váš záměr. Nejezte nic až do poledne.
V poledne si dejte dobrý oběd. Jezte v klidném prostředí sami, nebo s lidmi, které máte rádi. K jídlu si vždy sedněte. Při žvýkání jídla nemluvte. Prožívejte potěšení z jídla, vnímejte jeho chuť a nezabývejte se řešením rodinných, provozních a pracovních problémů. Váš oběd může vypadat například takto: Kuře na grilu (chuť slaná a kořeněná), rýže (sladká) a hlávkový salát (hořký, svíravý a kyselý). Jídlo můžete zapít zázvorovým čajem nebo teplou vodou. Po jídle aspoň 5 minut poseďte.
Odpoledne si můžete dát čaj a pečivo, silné postavy pečivo raději vynechají.
večeři si dejte alespoň 3 hodiny před spaním. Může to být vařená zelenina s rýží, zeleninová polévka nebo kaše jako k snídani. Lehkou snídani, vydatný oběd a lehkou večeři jezte každý den ve stejnou dobu. Mezi jídly nestimulujte svůj trávicí systém naprázdno žvýkáním žvýkačky nebo cucáním tvrdých bonbonů.
V tomto člunku není možné uvádět návody a rozbory různých diet. Za lehké a snadno stravitelné potraviny, ze kterých nevznikají škodlivé a toxické látky, jsou považovány kromě mateřského mléka např. rýže, ovoce a ovocné šťávy, přepuštěné máslo a pramenitá voda. K harmonizaci trávení zařazujeme jogurt a podmáslí. Jezte však nejraději jídlo, které odpovídá ročnímu období a zeměpisné oblasti, ve které žijete. Je rozumné jíst do polo syta a nechat si v žaludku trochu prázdného prostoru. Proto ani děti nenuťte dojíst vše, co mají na talíři. Dávejte jim raději menší porce. Každé lidské tělo má reflex hladu a reflex nasycení. Naučte se jim naslouchat.
Masáž k harmonizaci trávení provádíme ráno po probuzení vleže v posteli. Ukazováčkem pravé ruky provádíme kroužky kolem pupku zleva doprava ve zvětšujících a zmenšujících se vzdálenostech po dobu 1 – 3 minut. Tato masáž neprospěšná v každém věku a v každém období. Může se stát pravidelnou součástí vaší hygieny jako čištění zubů. Můžete ji provádět i nejmenším kojencům.
Trávicí soustava zpracovává a vstřebává potravu pro tělo, avšak je velmi citlivá na naše pocity a nálady a je sama také zdrojem mnoha pocitů. Kromě toho, že se v trávicím traktu syntetizují bílkoviny – enzymy, které zajišťují rozložení a vstřebávání potravy, vznikají zde i některé vitamíny a hormony. Střevní sliznice ovlivňuje všechny ostatní sliznice v těle a má význam i pro imunitní reakce organismu. Vědci v posledních letech zjistili, že v žaludku a ve střevech vzniká více než 30 různých chemických sloučenin s účinky hormonů. Jsou mezi nimi i endorfiny, které vznikají také v mozku a navozují pocit radosti a štěstí. Ze zkušenosti každý jistě ví, že nepříjemné pocity v břiše mohou výrazně ovlivnit naši náladu.
Po očištění jater, odstranění zácpy nebo průjmu a po zharmonizování vašeho trávení budete překvapeni tím, o kolik víc potěšení vám přinese každé jídlo. Představujte si, že vám přináší zdraví, energii a krásu. Zdravé tělo využije všechno, co potřebuje, a snadno vyloučí to, co je zbytečné. Vaše jídlo bude zdrojem radosti a dobré nálady.