Zvracení v těhotenství (187)

- doporučuji produkt č. 187 - Čaj proti nevolnosti v těhotenství (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Nevolnost a zvracení v těhotenství

 

Jak jsou tyto potíže časté?

Pocit nevolnosti a zvracení se vyskytují téměř u tří čtvrtin těhotných.


Kdy se objevují?

Objevují se nejčastěji ve druhém lunárním měsíci a většinou ustupují nejpozději ve čtvrtém měsíci. Co se denní doby týče, objevují se zejména ráno.


Čím je nevolnost způsobena?

Původ těchto potíží není zcela jasný, ale patrně se uplatňuje vliv hormonů - progesteronu a těhotenského hormonu. Ty způsobují snížení pohyblivosti stěny žaludku a střev a snížení tvorby žaludečních šťáv.


Co dělat při lehkém průběhu?

Většinou je průběh potíží lehký a netrvá déle než bylo uvedeno. V takovémto případě se doporučují dietní opatření - příjem potravy častěji, ale po meších porcích, pít studené nápoje (cola...), vhodné je užívání vitamínu B6 (pyridoxinu).


Léčba těžšího průběhu

Pokud je zvracení závažnější - těhotná nemůže prakticky přijímat potravu i tekutiny, hubne - může dojít k dehydrataci a rozvratu iontového hospodářství. To vše může mít za následek vyčerpání a apatii, je omezen výdej moči a někdy se setkáváme i s poruchou jaterních funkcí.
Léčba je možná ambulantně nebo (v těžkých případech) za hospitalizace. Podávají se léky potlačující pocit nevolnosti a tlumící nucení na zvracení, popř. infuzní léčba s postupným zvyšováním množství přijímané stravy. Extrémním a zcela vzácným případem je nutnost umělého přerušení gravidity s ohledem na možnost ohrožení života těhotné.


Jiné příčiny zvracení

Pokud zvracení přetrvává déle než do čtvrtého měsíce gravidity, nebo vyskytuje-li se ve zvratcích příměs (krev), je vhodné provedení specializovaného endoskopického vyšetření gastroenterologem k vyloučení závažnějších, méně obvyklých příčin (vřed, nádor...).