Posílení očí (2)

- doporučuji produkt č. 2 - Čaj na posílení očí (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Únava očí
 

Příčinou únavy očí bývá stále větší rozšíření displejů a obrazovek v práci i v domácnostech. Bolest a únavu očí často ještě zhoršují BOLESTI HLAVY.
Únavu očí mohou vyvolávat (nebo zhoršovat) také práce v umělém světle, čtení při nedostatečném osvětlení a dlouhé a časté sledování televize při zhasnutém světle.
Svépomoc
Lidé, kteří u obrazovky pracují, by před ní neměli strávit více než dvě hodiny, po kterých má následovat alespoň jedna hodina odpočinku. Je třeba mít dostatek světla na čtení.
Sledujete-li televizi v noci, postarejte se, aby v místnosti svítilo světlo, nejlépe boční osvětlení. Při čtení i sledování televize dopřejte očím každou půlhodinu odpočinek a podívejte se na několik vteřin mimo obrazovku.
Co doporučují terapeuti
Homeopatie
Omývejte oko lázní připravenou ze čtyř kapek matečné tinktury Euphrasia v 150 ml vlažné vody. Pokud obtíž trvá, vyhledejte lékařské ošetření.
Batesova metoda
Terapeuti doporučují základní oční cvičení a tvrdí, že s jejich pomocí se brýle stanou zbytečnými.
Naturopatie
Zkuste denně užívat vitamin A (7500 m.j.) a B2 (10 mg).
Akupresura
Úlevy je možné dosáhnout masáží několika klíčových bodů obličeje. Palcem a ukazovákem jedné ruky masírujte kořen nosu pohyby nahoru a dolů. Palci obou rukou masírujte po obou stranách hřbet nosu, ostatní prsty přitom spočívají na čele. Ukazováčkem provádíme masáž pod okem, těsně pod lícní kostí.
Fytoterapie
Fytoterapeuti proti únavě očí doporučují různé obklady, mj. z ptačince, okurky, světlíku a okvětních lístků měsíčku. Namočte v nálevu kus čisté látky, nechte ji vychladnout a potom přiložte na oči, nejlépe vsedě či vleže. Je také možné přiložit na oči tenké čerstvé plátky okurky. Obklad ponecháme působit 10 minut.

Stanovisko klasického lékařství

Tam, kde jde jednoznačně o únavu očí, bude lékař pravděpodobně souhlasit s lázní, spíše však doporučí speciální kapky.
Při problémech s čtením – je-li např. třeba držet text příliš blízko – může pacienta odeslat k očnímu specialistovi. Pokud lékař diagnostikuje dalekozrakost či krátkozrakost, doporučí brýle nebo kontaktní čočky.
 
 

Batesova metoda

Je možné dosáhnout zlepšení zraku bez brýlí?
Lidé, kterým slábne zrak, se většinou domnívají, že stárnou, a tak rezignují a nosí stále silnější brýle. Stoupenci Batesovy metody ale tvrdí, že několik jednoduchých cvičení zraku pomáhá udržet oči silné a zdravé a že také zabraňuje jejich nesprávnému používání. Tato cvičení vypracoval dr. William H. Bates, oční lékař z New Yorku.
K tomu, aby se oči uzdravily a zdravé i zůstaly, doporučuje většina terapeutů také dobře vyváženou stravu – ne nutně vegetariánskou – zároveň i doplňky pro zdravou výživu, která by ale měla být aplikována pod náležitým odborným dohledem.
Lékař, který uzdravil sám sebe
V roce 1900 na konci obzvlášť vyčerpávajícího dne si dr. William H. Bates ( 1860-1931), oční lékař a specialista na dětské oční obtíže, všiml, jak strašně ho bolí oči. To mu připomnělo, že jeho pacienti si často stěžují na napětí v očích a bolesti hlavy, dokonce i poté, kdy začala účinkovat léčba medikamenty.
V tichu své ztemnělé ordinace položil lokty na stůl a přiložil si pootevřené dlaně na oči. Za deset minut ho oči přestaly bolet a cítil se i psychicky osvěžen.
Když oči odkryl, všiml si, že předměty v místnosti se zdají daleko jasnější a ostřejší. Tato příhoda stála u zrodu metody „ výcviku zraku“, kterou popsal ve své slavné knize Dokonalý zrak bez brýlí. V době, kdy Bates zemřel, měla už jeho metoda stoupence i následovníky na obou březích Atlantiku.
Případ Aldouse Huxleyho
Spisovatel Aldous Huxley roku 1939 rychle ztrácel zrak a ke čtení potřeboval silné brýle. Bylo mu tehdy 45 let. Doslechl se o Batesově metodě a za dva měsíce od chvíle, kdy začal se cvičením, oznámil, že může číst bez brýlí a že se tím ani nepřepíná, ani neunavuje.
Později napsal knihu Umění vidět, ve které vypráví o tom, jak 25 let trpěl trvale sníženou průhledností rohovek, která se díky cvičení začala zlepšovat. „ Můj případ není nijak výjimečný,“ napsal Huxley. „Tisíce jiných, kteří trpěli vadami zraku, se uzdravují jen tím, že dodržují jednoduchá pravidla „umění vidět“, za která vděčíme Batesovi a jeho následovníkům.“

Co dělat a co nedělat pro své oči

Následující pokyny jsou určeny těm, kteří chtějí Batesova cvičení provádět:
-          Cvičte pravidelně-úspěch se nedostaví bez vytrvalosti.
-          Při cvičení se co nejvíc uvolněte: ztuhlý krk nebo napětí ramenních svalů ztěžují relaxaci očí.
-          Čtěte při dobrém osvětlení, často mrkejte a na konci každé stránky na chvíli vzhlédněte.
-          Používáte-li přístroje s obrazovkou, dopřejte očím po každých dvanácti minutách jednu minutu odpočinek- nejlépe tak, že k očím přiložíte dlaně.
-          Neprovádějte cvičení při nasazených brýlích či kontaktních čočkách.
-          Nepřetěžujte ani nepřepínejte svůj zrak Batesovými cviky- jejich cílem je zmírnit napětí v očích a uvolnit je, nikoli je namáhat.
-          Nedělejte nic, co oči poškozuje nebo rozostřuje zrak – např. neseďte dlouhé hodiny u televize při zhasnutém světle.
 
Cvičení jsou vlastně pro oči tělocvikem, nikoli lékem, nejsou proto určena k léčbě očních chorob, jako např. ŠEDÉHO ZÁKALU či zeleného zákalu. V podobných případech bychom vždy měli vyhledat očního lékaře.
Komu může cvičení pomoci
Cvičení může být užitečné každému, ať už má zrak jakkoli dobrý či špatný.
Svépomoc
Jakmile se naučíte základní cvičení, můžete je snadno provádět doma nebo v práci. Ten nejjednodušší cvik – každých několik vteřin mrknout, aby se oči navlhčily -můžete dělat kdykoli.
 

Stanovisko klasického lékařství

Účinnost očních cvičení lze provádět při léčbě jen některých očních obtíží. Batesova metoda je velmi komplexní technika, a proto může být nesnadné ji aplikovat. Jednotlivá svědectví ovšem tvrdí, že je to metoda účinná.
 
 
 

Sedm očních cvičení dr. Batese

Těchto sedm očních cviků vypracoval dr. Bates v letech 1900-1931.
 

Vybavování si

Dlaněmi si zakryjeme oči a zkusíme si bez úsilí vybavit nějaký předmět, a to pokud možno podrobně a v jasných barvách. Podle dr. Batese přinejmenším jeden pacient zjistil, že se heho zrak zlepšil díky tomu, že si představoval krásný žlutý pryskyřník. Vybavování si věcí před vnitřním zrakem pomáhá lidem lépe vidět ve skutečnosti, řekl dr. Bates.
 

Přenášení pohledu

Nedíváme se upřeně na jedno místo ( k čemuž tíhnou ti, kteří nosí brýle ), ale přenášíme neustále pohled z jednoho předmětu na druhý. Oči se postupně odreagují, jejich pohyby zkrátí, a díky tomu uvidíme lépe.

 

Mrkání

Je dobré zvyknout si pravidelně mrkat, zvlášť nosíme-li brýle nebo kontaktní čočky. Při mrkání jednou či dvakrát každých deset vteřin se oči čistí a navlhčují.
 

Přikrývání očí dlaněmi

Posadíme se pohodlně ke stolu. Zavřeme oči, lokty si opřeme o polštář ležící před námi. Záda a krk držíme rovně, v jedné rovině s hlavou. Pak si zakryjeme oči – aniž bychom se jich dotýkali – pootevřenými dlaněmi. Myslíte na něco příjemného, např. na hezkou chvíli z dovolené, nebo posloucháme nějaký pořad v rádiu. Toto cvičení provádíme asi deset minut a nejméně dvakrát denně – nebo kdykoli, cítíme-li v očích únavu či bolest.
 

Zaostřování na blízko a na dálku

Před obličejem držíme dvě tužky nebo vlastní ukazováčky – jeden asi 75 milimetrů od tváře a druhý na délku paže. Obě oči zaostříme na jeden, pak mrkneme a zaostříme na druhý prst.
Cvičení několikrát zopakujeme a provádíme při každé vhodné příležitosti.
 

Oplachování

Každé ráno si ze všeho nejdřív dvacetkrát opláchneme zavřené oči nejprve teplou a potom opět dvacetkrát studenou vodou. Tak se v nich rozproudí krev. V obráceném pořadí opakujeme totéž těsně před spaním.
 

Kývání

Rozkročíme se a mírně se kýváme ze strany na stranu, oči se kolébají v souladu s pohybem těla. Uvědomujeme si, jak se oči pohybem uvolňují a jsou pružnější. Cvičení opakujeme, kdykoli je to možné. Jeho účinnost se obvykle ještě zvýší, posloucháme-li při něm hudbu.