Migréna (1)

- doporučuji produkt č. 1 - Čaj na uvolnění napětí (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

- když bolí hlava


Bolest hlavy je asi nejčastějším zdravotním problémem a někdy se nám zdá, že hlava bolí každého. Zde je těžké hovořit o nějaké konkrétní nemoci, ale bolest hlavy je prvním varováním, že jsme se sami proti sobě něčím provinili. Poznáme to „po opici“, nesmírném kouření, ponocování, ale i po „žracích“ orgiích a stresu. V těchto případech alespoň známe příčinu. Horší je, když hlava bolí často, pravidelně a zdánlivě bez příčiny. To už jsou příznaky, že v našem organismu není něco v pořádku, že zanedbáváme prevenci a stáváme se kandidáty nejrůznějších onemocnění. Nejhorší je, že místo léčení těchto potíží přírodním způsobem a úpravou stravy, saháme po utišujících lécích, které neléčí příčinu, jen tlumí její následky, přitom škodí dalším tělesným orgánům. Bylinky mohou účinně pomáhat i při těchto problémech. Vyčištění organismu kratší hladovkou, pohyb na čerstvém vzduchu a bylinkový čaj jsou užitečnější než krabička barbiturátů.
 

Co je migréna?

Migréna je pravidelná porucha regulace napětí cévních stěn v hlavě-vnitrolebečních i mimolebečních. Hlavním příznakem je bolest hlavy, zpravidla jen na jedné straně. U dalšího záchvatu může být bolest vnímána na druhé straně. U klasické migrény je záchvat nejčastější ráno, krátce po probuzení. Může k němu ovšem dojít i kdykoli během dne. U většiny postižených se před záchvatem objevují různé příznaky-mžitky před očima, výpadky vidění ve zrakovém poli apod. Po těchto příznacích, které jsou projevem zúžení cév, následuje záchvat vyvolaný následným roztáhnutím cév. Na začátku záchvatu pociťuje pacient trhavou bolest, jejíž intenzita může být velmi rozdílná. Bolesti hlavy pociťované jakoby hluboko v hlavě mohou být doprovázeny pocitem „vyschlých úst“, nucením na zvracení až zvracením, průjmem, jindy zácpou. Po záchvatu se objevuje časté močení. Mezi záchvaty může být úplný klid. Migrénou trpí 10-20% populace, přičemž asi polovina nekonzultuje své problémy s lékařem. Migrénou jsou postiženi lidé všech věkových skupin, ovšem ženy dvakrát až třikrát častěji než muži. Během těhotenství se migrénové záchvaty zpravidla zmírní, jindy vymizí a po přestávce v menstruačním krvácení se opět zvýrazní. Příčina, vznik a reakce organismu nejsou v podstatě objasněny, ale předpokládá se účast hlavně těchto šesti faktorů:

  1. Alergie na potraviny
  2. Hypoglykémie
  3. Stres
  4. Deprese
  5. Hromadění vody v organismu
  6. Hormonální změny v závislosti na gynekologickém stavu

První krok v léčbě při záchvatu je odpočinek v tmavé tiché místnosti s ledem na hlavě. Horká koupel nohou pomáhá odkrvit roztažené cévy v hlavě a snížit bolest. (Nohy ponořte až po kotníky do horké vody a přidáváním nové horké vody udržujte její stálou teplotu.)