Chřipka a nachlazení (3)

Chřipka:

- doporučuji produkt č. 3 - Čaj na podporu pocení - při virovém onemocnění (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Chřipka je přenosné onemocnění dýchacích cest (ale i s celkovými příznaky) virového původu. Vyskytuje se buď sporadicky, nebo jako epidemie, kdy může být postiženo až 30% populace. Epidemie se velmi často objevuje v zimních měsících (prosinec, leden, únor), kdy jsou vytvořeny vhodné podmínky pro její šíření, tj. vlhké a znečištěné ovzduší, nedostatek vitaminů, organismus oslabený nadměrným množstvím potravy, nedostatek pohybu apod. Jsou známy tři typy chřipkového viru: A, B a C. Rozvoj epidemií je nejčastěji způsoben virem typu A. Virus se obvykle nachází v malých kapičkách mlhy a vlhkosti.
Přenáší si kýcháním, kašláním, líbáním, infikovanými předměty ( ručník, kapesník, sklenice apod.), rukama ( do očí, úst).
Symptomy ( příznaky ) se projevují asi 48-60 hodin po infikování. Jsou to zimnice, malátnost, horečka (39-40 °C ), bolesti hlavy, svalstva, zad i končetin, dráždivý kašel, nechutenství, pálení očí. Všechny příznaky nepůsobí zpravidla současně.
Po dvou až třech dnech nejzávažnější projevy nemoci ( horečka, bolesti ) většinou ustoupí. Vyčerpanost, kašel a malá odolnost však mohou přetrvávat dny i týdny.


Léčba

  1. Pokud nedošlo k přidružené bakteriální infekci se zhnisáním, neužívejte antibiotika; nepřinášejí žádný efekt. Nesmyslné užívání antibiotik je nebezpečné. Vede k získávání odolnosti bakterií.
  2. Je třeba zvýšit příjem tekutin. Doporučuje se 10 sklenic denně. Tekutiny pomáhají udržet vhodnou sekreci ( vylučování ), aby docházelo k čištění organismu.
  3. Někdy bývají s chřipkou spojeny i bolesti v krku. Kloktejte 10 minut teplou vodou každé 2-4 hodiny.
  4. Doporučuje se zvýšit vlhkost vzduchu odpařováním vařící se slané vody. Dobře působí ohřívání obličeje pod lampou se 60W žárovkou ( 5-7 cm od obličeje ).
  5. Některé autority doporučují pro prevenci proti chřipce vyplachování nosních dutin. Tito odborníci zdůrazňují také význam vhodného oblečení. Nedostatečné oblečení může vést k prochladnutí. Nadměrné oblékání způsobuje naopak pocení a zapaření. ( Nejlepším prostředím pro viry je teplo a vlhko).
  6. Horká koupel nohou pomáhá odstranit bolesti hlavy a zduření nosní sliznice.
  7. Předcházejte vyčerpání a prochladnutí. Během akutní fáze nemoci používejte teplé, přiléhavé noční prádlo, které po vypocení vždy vyperte.
  8. Masáže zad celkově povzbuzují a aktivizují imunitní systém.
  9. Místnost, kde přebýváte, dobře větrejte, ale vyvarujte se průvanu.
  10. Velmi vhodný je při prvních příznacích klystýr. Dbáme na pravidelnou stolici, protože respirační virus může procházet trávicím ústrojím.
  11. Vylučte cigarety a tabák. U lidí kouřících 20 a více cigaret denně se chřipka vyskytuje o 20% častěji než u nekuřáků.
  12. Vylučte ze stravy jednoduché cukry ( rafinovaný cukr, med, zákusky, koláče, čokoládu, zmrzlinu, bonbóny atd.). Vysoký příjem cukrů zabraňuje imunitnímu systému pracovat naplno. Omezte také příjem tuků.
  13. Dýchejte zhluboka. Pravidelné cvičení správného dýchání podporuje prokrvení sliznic a vyplavení škodlivin. Cvičit můžete takto: zhluboka se nadechněte, zadržte na 20 sekund dech, nosem vydechněte a zadržte dech znovu na 10 sekund. Opakujte 30-50krát.
  14. Při prvních příznacích je nejlépe ihned přestat jíst a ulehnout na lůžko v tmavé a tiché místnosti. Dále doporučujeme pít bylinkové čaje, které podporují pocení, a pravidelně převlékat propocené prádlo. Později je dobré přidat čerstvé citrusové šťávy. Když dodržíte den nebo dva tento přísný režim s pravidelnou stolicí a vyprázdnění střev pomocí klystýru, můžete za tuto krátkou dobu očekávat často i úplné vyléčení.