Zánět žlučníku (72)

- doporučuji produkt č. 72 - Čaj na žlučník (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Zánět žlučníku

Zatímco o kaméncích ve žlučníku nemusíte řadu let vědět, tak akutní zánět žlučníku jistě nepřehlédnete. Je to častá, velmi bolestivá, ale celkem dobře řešitelná náhlá příhoda břišní. Pokud vznikne u nemocných v kritickém stavu, bývá prognóza mnohem horší.
 

Jaká je příčina

V naprosté většině případů se zánět žlučníku vyvíjí jako komplikace přítomných žlučových kamenů (cholecystolithiázy)– tzv. kalkulózní cholecystitida. Kaménky mohou ucpat kanálek, který odvádí žluč do tenkého střeva a zapříčinit hromadění žluči uvnitř žlučového měchýře. Tato porucha usnadňuje vniknutí bakterií ze střeva do jinak sterilního prostředí žlučníku. Bakterie pak stejně jako jinde vyvolávají zánět, který se může rozšířit do okolí nebo i do celé břišní dutiny - na pobřišnici (peritoneum).
Naproti tomu akalkulózní cholecystitida vzniká ve žlučníku bez kaménků u nemocných ve velmi těžkém stavu – po závažných poraněních, po popáleninách, při těžkých infekcích, u lidí připojených na dýchací přístroj a také u osob, které nemohou nebo nesmějí z nějaké příčiny jíst a dostávají výživu jen do žíly. Tato forma představuje jen 5-10% všech zánětů žlučníku. 
 

Žlučníkový záchvat

 
Žluč vytvářejí játra. Žluč vypadá jako motorový olej a je to hořká žlutohnědá nebo žlutozelená tekutina, která se ukládá ve žlučníku. Denně vznikne asi ½ l žluči. Jejím úkolem je rozkládat potravu procházející dvanáctníkem (prvním úsekem tenkého střeva), aby se dala strávit a vstřebat. Žluč také pomáhá játrům neutralizovat jedovaté látky. Při pravém žlučníkovém záchvatu, ke kterému ale dochází zřídka, je žluč vydávena z dvanáctníku do úst. Tento termín také často používají laici pro označení NEVOLNOSTI A ZVRACENÍ, zejména následkem PŘEKYSELENÍ ŽALUDKU.