Čaj na průduškové astma a proti dušnosti

Cena: 95 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 26 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na průduškové astma a proti dušnosti.
Produkt č. 80

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na průduškové astma a proti dušnosti Čaj na průduškové astma a proti dušnosti
+
Čaj na chronickou bronchitidu Čaj na chronickou bronchitidu
+
Čaj na plíce - proti různým chorobám plic Čaj na plíce - proti různým chorobám plic
=
217 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje na průduškové astma a proti dušnosti:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody nebo mléka a necháme vylouhovat 15 minut. Procedíme, osladíme podle chuti, nejlépe medem, a pomalu pijeme 3x denně půl až jednu hodinu po jídle.
 
 

Astma průduškové ( ASTHMA BRONCHIALE ) 

Astma bronchiale je onemocnění charakterizované nepřiměřenou reakcí průdušnice, průdušek, a dýchacích cest na různé podněty. Projevuje se zúžením dýchacích cest, které může způsobit nedostatečnou výměnu dýchacích plynů (nebo i dušení ). Závažnost onemocnění se mění spontánně nebo léčbou. Pacient trpí záchvaty dýchavičnosti, kašle a vykašlávání hlenu. Vzduch, který pro částečnou neprůchodnost nemůže volně proudit, je vydechován za pomoci větších svalových skupin hrudníku a jeho ztížený průchod zúženými místy je často doprovázen také písklavými či chraplavými zvuky. Zúžení dýchacích cest je vyvoláno především ději ve stěně dýchacích cest, a to křečí ( spazmy ) hladkého svalstva, otokem sliznice a zvýšenou tvorbou hlenu ve žlázkách sliznice.
 

Záchvat způsobují faktory různých skupin:
 

-          Vdechování látek způsobujících alergie ( pyl, prach, plísně, chlupy a srst zvířat, různé pachy, kouř, smog, vůně apod.);
-          Léky a chemické látky (aspirin, acylpyrin, B-blokátory, kodein, morfin, indometacin, tartrazin-součást potravinářských barviv);
-          Infekce dýchacích cest (hlavně virového původu);
-          silné emoce;
-          nepřiměřená tělesná námaha;
-          chlad a prudké změny teploty okolí.

 
U mnohých pacientů může být záchvat vyvolán působením několika faktorů současně.
Nejčastěji se uvádějí dva typy onemocnění: INTRINSIC a EXTRINSIC. První typ ( INTRINSIC ) postihuje většinou dospělé mezi 35. – 45. Rokem života a vývoj onemocnění má horší prognózu. 10% pacientů nesnáší aspirin pro různé alergické projevy.
Typ EXTRINSIC se vyskytuje u dětí. Bývá označován jako alergický, protože záchvaty vyvolává konkrétní a ve většině případů alergizující podnět. Někdy na sebe navazuje několik astmatických záchvatů. Jde o nebezpečný stav, tzv. STATUS ASTHMATICUS, který trvá i více hodin. Zpravidla nepomáhá běžná léčba a pacientovi může hrozit udušení.
Astmatem u nás trpí 1 – 3 % populace a výskyt alergických onemocnění (včetně astmatu) stále stoupá. Je to důsledek působení různých syntetických „vůní“, používání syntetických barviv a ochucovadel v rafinované a biologicky málo hodnotné potravě, která na druhé straně způsobuje nedostatek některých vitaminů, minerálů a jiných biologicky aktivních látek v organismu. Jiným škodlivým prvkem je bílkovina kravského mléka – beta-laktoglobulin, který patří mezi nejsilnější alergeny v potravě. Jeho podávání kojencům v podobě sušených náhražek mateřského mléka, je jednou z hlavních příčin značného nárůstu alergií.
Varovným jevem je i nárůst úmrtí na těžký astmatický záchvat. Účinná prevence a dodržování všech léčebných postupů je proto namístě.
 

Léčba akutních záchvatů
 

1. Proud studené vody, který si pustíme na šíji, může mít dobrý účinek. Z výšky asi 50 cm po dobu 60-90 vteřin, dvakrát až třikrát za den pouštíme vodu slabým až středně silným proudem.

 
2.Některé protiastmatické léky jsou nevhodné. Obsahují totiž siřičitany a metasiřičitany, které jsou součástí mnohých konzervačních látek a záchvat přímo vyvolávají. Pokud je to jen trochu možné, vyhýbejte se všem lékům. Patří mezi ně často používané kortikosteroidy, které při dlouhodobém užívání snižují obranyschopnost organismu, zvyšují krevní tlak, vyvolávají nadměrné hromadění tuků, vředy, cukrovku, katarakty, zadržování tekutiny v organismu, kožní potíže, ztráty draslíku, způsobují odvápňování kostí, vyvolávají menstruační potíže, mentální změny, zhoršují přirozený vývoj dítěte.

 
3.Česnek se při léčbě astmatu používá už po staletí. Umixujte jeden středně velký stroužek česneku s jednou sklenicí horké vody a vypijte. Je možné, že někdo po první sklenici zvrací. V tom případě je nutné hned vypít ještě jednu sklenici. Účinné látky, které snižují tvorbu hlenu v žlázách dýchacích cest, jsou vstřebány do krve a vylučovány plícemi.

 
4.Sklenice horké vody nebo čaje z šanty kočičí (nepeta cataria) byměla být pacientovi podávána každou hodinu.

 
5.Aerosoly vyvolávají podobnou závislost jako některé nosní kapky. Pacient totiž musí stále zvyšovat dávky. Některé autority na poli léčení astmatu upouštějí od doporučování těchto přípravků, protože při dlouhodobém užívání mohou vysušovat sliznici a podporovat tvorbu hustého „mastného“ hlenu.

 
6.V případě akutního astmatického záchvatu dítěte ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
 

Podpůrná průběžná terapie


 Astmatici by měli pravidelně cvičit, měli by si vybírat méně namáhavé sporty, kde není velká námaha, např. baseball nebo plavání v teplé vodě.
Krátké cvičení rozšíří plíce a zlepší funkci celého dýchacího ústrojí. Astmatikům se doporučuje hrát na nějaký hudební nástroj nebo zpívat, protože právě tato činnost zlepšuje hospodaření s dechem a zvyšuje kapacitu plic.
 

1. Dechová cvičení. Každý cvik provádějte 5x až 6x denně a také při prvních příznacích záchvatu.
- Ve stoji si položte dlaně na ramena a lokty dejte k sobě. Při nádechu lokty od sebe vzdalujte směrem dozadu a při výdechu je dejte opět k sobě.
-Maximální boční expanzi hrudníku dosáhnete takto:
Jednu ruku vzpažíte, druhou dáte za hlavu a uchopíte paži vzpažené ruky. Při nádechu provádějte úklony na stranu vzpažené ruky. Cvik provádějte 5x až 6x a pak ruce vyměňte.
- Zapažte, v zapažení složte ruce a zhluboka dýchejte.
- Lehněte si na břicho a složte ruce za zády nad stehny. Při nádechu zvedejte hlavu i ruce nahoru a při výdechu odpočívejte.
- Lehněte si na záda. Při nádechu zvedejte nohy a při výdechu je pomalu pokládejte zpátky na zem.
- Lehněte si znovu na záda s rukama podél těla. Při nádechu zvedněte ruce a položte nad hlavu. Při výdechu se pomalu posaďte a rukama se dotkněte prstů u nohou.
- Polohová drenáž pomáhá zbavit se hlenů. Ležte s hlavou dolů přes okraj postele a vykašlávejte. Někomu v době záchvatu tato poloha vyhovuje. Může tedy ležet na břichu se dvěma až třemi polštáři pod stehny.
 
2. Nenoste oblečení ani prádlo ze syntetických vláken. Elektrostatická energie přitahuje prach. Při oblékání prach víříte a musíte ho vdechovat.
 
3. Doporučuje se strava bez mléka, mléčných výrobků, vajec, čokolády, ryb a ostatních potravinových alergenů. Vyhýbejte se potravinám uměle barveným, aromatizovaným, kyselině acetylsalicylové, dioxidům síry používá se při konzervování sušeného ovoce) a benzolu sodnému. Tyto látky mohou vyvolat astma u citlivých jedinců. Většina dětí s astmatickými potížemi měla astma vyvolané konzumací vajec a mléka. Sója také patří mezi alergizující potraviny, ale v případě důkladného vyloučení příčinných alergenů stav nezhoršuje.
 
4. U některých lidí mohou vyvolat záchvat také alkoholické nápoje, zpracované masné výrobky, sýry, sirupy, banány nebo meloun.
 
5. Pokud je to možné doporučuje se žít na venkově – v přírodě. Kysličník siřičitý může i u zdravých lidí ztížit dýchání.
 
6. Soustřeďte se na to, abyste dýchali nosem. Až 90 % astmatiků dýchá ústy. Nos je ideální filtr, v němž se zachytí mnohé nečistoty ovzduší. Alergizující částice pronikají při dýchání ústy hlouběji, ve větší míře a rychleji do dýchacích cest a vyvolávají záchvat.
 
7. Doporučuje se spát na břichu. Napomáhá to přirozené drenáži dýchacích cest.
 
8. Rytmus dýchání ve spánku zahrnuje asi třísekundovou pauzu na konci nádechu i výdechu s pomalou frekvencí dýchání. Takovému dýchání by se měl pacient učit a tímto způsobem dýchat i během dne.
 
9. Pokud je to možné, spěte venku. Takový spánek je lepší než při otevřeném okně.
 
10. Nepoužívejte antihistaminika. Neodstraňují příčiny astmatu.
 
11. Vyhýbejte se prostředí, které je zasaženo silnými výpary, parfémy, vůní kvetoucích rostlin apod.
 
12. Astmatický záchvat může být vyvoláván chladem, změnami tlaku a nachlazením. Předcházejte podchlazení.
 
13. Dostatkem tekutin (6-8 sklenic denně kromě tekutin ve stravě) zabráníte zácpě.
 
14. Nedržte doma žádná zvířata. Nevhodné jsou i plyšové hračky.
 
15. Nepěstujte ve svém bytě kvetoucí rostliny.
 
16. Odstraňte záclony a závěsy v domácnosti. Jestliže záclony používáte, často je perte.
 
17. Mnozí astmatici jsou alergičtí na ořechy, mořské živočichy, rajčata, maliny, jahody apod.
 
18. Je samozřejmé, že se vzdáte kouření a budete se vyhýbat prostředí, kde se kouří. Více než 32 % astmatu u dětí má souvislost s kouřením rodičů. Pasivní kouření patří mezi nejvlivnější faktory v ovzduší – výrazně zvyšují riziko astmatu. Normální je nekouřit! Udržujte své pracoviště jako nekuřácké.
 
19. Někteří lidé jsou alergičtí na látku chicle rostliny Achras zapota, která je jednou ze základních surovin při výrobě žvýkaček.
 
20. Doporučuje se kojení dětí, a to co nejdelší. Minimálně 12 – 18 měsíců by kojenci neměli dostat žádné kravské mléko ( Sunar, Feminar apod.) Alergeny kravského mléka jsou zvlášť nebezpečné pro kojence, jejichž imunitní systém není ještě zcela vyvinut. Protože alergeny mléka a vajec přecházejí do mléka matky, měla by se jim také matka v době kojení vyhýbat.
 
21. Věnujte velkou péči odstranění prachu v domácnosti (z nábytku, sedaček, koutů, stěn, obrazů, tapet, hraček). Ložní prádlo perte při teplotách na 55 °C a matrace hermeticky uzavřete. Jako výplň polštářů použijte dakron. Novinkou je tkaná ovčí vlna, která údajně nealergizuje. (Klinické testy zatím neexistují.) Používá se pro výrobu přikrývek, polštářů apod.
 
22. „Břišní“ dýchání, při kterém dochází k pohybům břišní stěny, je mnohem efektivnější, protože využívá až 60 % vitální kapacity i v klidu.
 
23. Usilovné dýchání přes silnější slámku do velké láhve s vodou pomůže uvolnit spazmy dýchacích cest.
 
24. Kuchyňská sůl může vyvolávat záchvaty a zvýšit spotřebu antiastmatických léků. Omezení soli má příznivý účinek na zdravotní stav astmatiků. Běžně konzumujeme 10-20krát více soli, než skutečně potřebujeme. Snížení přísunu soli v naší potravě má široký význam: v mnoha případech odstraňuje migrény, upravuje krevní tlak, snižuje riziko rakoviny žaludku a pomáhá při astmatu. Nepřesolujte každé jídlo. Snažte se objevit skutečnou chuť potraviny!
 
25. Zjistilo se, že vyloučení ryb, sýru, uzenin, vína a piva, nakládané zeleniny až u 80 % astmatiků upravilo jejich stav. Zkuste to i vy. Alespoň na několik týdnů.
 
26. Diizokyanáty jsou hlavní příčinou astmatu z povolání. Nacházejí se například v uretanové pěně apod. Ten, kdo přichází do styku s diizokyanáty na pracovišti  a má astmatické obtíže, měl by se snažit vyloučit jejich vliv na svůj organizmus.
 

 

Čaj na průduškové astma a proti dušnosti - složení čaje

  Bukvice nať (Herba betonicae)

Bukvice nať (Herba betonicae)

Bukvice má všestranné použití a tvoří součást mnoha léčivých čajů. V první řadě se používá proti průduškovému astmatu, to ji můžeme pít i samostatně. Protože blahodárně působí na dýchací cesty, přidává se do směsí čajů při suchém kašli a při vykašlávání krve. Bukvice lékařská se využívá také do čajových směsí na ženské choroby, při bolestech v kříži, zánětech močových cest, při nervových potížích a epilepsii. Oživuje údy po mrtvici, pomáhá i při průjmech a poruchách trávení. Bylinka nemá žádné nepříznivé účinky, proto se doporučuje jako přísada i do různých preventivních čajových směsí a bylinkových vín.

  Plicník list (Folium pulmonariae)

Plicník list (Folium pulmonariae)

Čaj z květů i listů pomáhá při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic a podobně.Plicník můžeme používat samostatně, ale podle jednotlivých onemocnění jsou vhodné kombinace s jinými rostlinami. Zlepšuje to léčebný účinek a zároveň zmírňuje nepříznivé působení plícníku na srážlivost krve, kterou droga mírně zvyšuje. Lidé s vysokou sedimentací by neměli plicník užívat samostatně ani dlouhodobě. Plicník se dobře uplatňuje i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů, chemikálií a podobně. Nálev 2 polévkové lžíce řezané sušené drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Užívá se v průběhu dne. Nálev je možné dochutit medem.

  Podběl list (Folium farfarae)

Podběl list (Folium farfarae)

Výborná rostlina na všechny druhy onemocnění plic a průduškových obtíží. Léčí průduškové astma, zápal plic, dýchavičnost, chronické onemocnění dýchacích cest, kašel a zahleněné plíce i průdušky. Podběl také povzbuzuje organismus a zlepšuje chuť k jídlu. Jeho použití je však mnohem širší. Spařené, trochu podrcené listy se přikládají vrchní (tmavší) stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, na popáleniny, bolavé klouby, artrózu i bolestivá místa při revmatismu a dně. Podběl můžeme v běžných dávkách krátkodobě užívat i samostatně.

  Popenec nať (Herba hederae terrestris)

Popenec nať (Herba hederae terrestris)

Nejčastější použití na léčení záduchy-průduškového astmatu; na záduchu se osvědčil především u starších mužů. Čaj z popence pomáhá také proti kašli, dušnosti a všem dalším onemocněním dýchacích cest. Popenec se významně uplatňuje rovněž u chorob močového ústrojí. Uvolňuje, při delším užívání i pomalu rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny. Odstraňuje bolesti při zánětu močového měchýře a močových cest, uvolňuje s tím související zástavu močení. Je také součástí čaje proti pomočování u dětí. Obsahuje mnoho vitaminu C, což dále rozšiřuje jeho použití jako posilujícího prostředku při avitaminóze, chudokrevnosti a chřipce. Silným odvarem z popence se doporučuje omývat kožní vyrážky, ekzémy a špatně se hojící rány. Popenec většinou přidává do různých čajových směsí, ale můžeme ho pít i samostatně, neboť je zcela neškodný. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Obklad na křečové žíly 2 g popence a 2 g kostivalu povaříme 10 minut v 0,5 l vody. Po scezení a vychladnutí přikládáme na postižená místa a několikrát denně vyměňujeme. Neužívat během těhotenství a při kojení!

  Proskurník nať (Althaea herba)

Proskurník nať (Althaea herba)

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanáctníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilijeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

  Řebříček nať (Herba mille folii)

Řebříček nať (Herba mille folii)

Odedávná slouží především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí. Mnohem více se řebříček uplatňuje při vnitřním užívání. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích. Takzvané pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje. Bylina má však i takové účinky, které mohou v silných dávkách vyvolat otravy, proto ji používáme opatrně. Platí to zvláště o lidech s nízkým krevním tlakem, neboť bylina ho ještě snižuje. Při dlouhodobějším užívání je vhodné po třítýdenní kúře pití čaje na čtrnáct dní přerušit. Nálev 2 lžičky řezané sušené drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody a nálev se nechá 30 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně před jídlem. Vyšší dávky anebo dlouhodobé užívání způsobují bolesti hlavy anebo mohou vyvolat alergické reakce. Nedoporučuje se užívat během těhotenství!

  Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Hlavní léčivá schopnost rozrazilu spočívá v tom, že je bylina značně močopudná. To dává bylině prvořadé použití při zánětech močového měchýře a močových cest, při chronických onemocněních a bolestech ledvin, při ostatních chorobách močového ústrojí a při dně. Při prvních příznacích vodnatelnosti je třeba začít ihned pít čaj z rozrazilu. Druhou dobrou vlastností rozrazilu, snad ještě cennější než spíše nahraditelná močopudnost, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Rozrazil zároveň krev čistí, takže se stává lékem i doporučovanou prevencí proti skleróze. Bylina má ještě jiné dobré vlastnosti, jako je příznivý účinek proti kašli, chrapotu, astmatu a tuberkulóze, uplatňuje se i při žaludečních a střevních poruchách. Rozrazil je všestranně užitečná a dobrá bylinka, která nemá žádné nepříznivé účinky a můžeme ji užívat trvale. Odvar 1 polévková lžíce se zalije 0,25 l vody a přivede k varu. Po krátkém povaření se odstaví a nechá 5 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně.

  Sléz květ (Flos malvae)

Sléz květ (Flos malvae)

Obsahují mnoho slizových látek a to je předurčuje k léčení dýchacích orgánů. Slézový čaj léčí angínu, zánět průdušek a tiší kašel. Sléz si úspěšně poradí se všemi druhy zánětlivých onemocnění. Osvědčil se i při průjmech zvláště u dětí, při některých cévních chorobách a při onemocnění močových cest. Při vnějším použití se doporučuje sléz ke kloktání a na obklady při zánětu hrdla a ústní dutiny. Podle lidové tradice se spařené listy slézu přikládají jako teplý obklad na hrdlo, nejlépe přes noc. Kloktání slézovým macerátem pomáhá při chrapotu, je prevencí pro řečníky a zpěváky, vyléčí všechny choroby hrdla, i hnisavý zánět. Slézový obklad přikládáme také na zdeformovaná a bolavá místa při dně. Omývání silným nálevem ze slézu pomáhá i při některých kožních chorobách, například při mokvavých ekzémech, akné a růži, změkčuje otoky svalů a vypuzuje jedovaté látky z těla. Sléz nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání a často tvoří přísadu v různých bylinkových směsích.

  Violka nať (Herba violae tricoloris)

Violka nať (Herba violae tricoloris)

Violku využíváme především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi, menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku. Violka čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Čaj je i mírně močopudný, odstraňuje i nadměrné pocení, pomáhá při onemocněních močového ústrojí a urychluje vylučování škodlivých látek z organismu. Účinně doplňuje vnitřní léčení kožních chorob. Tinkturou nebo silným odvarem omýváme mokré a špatně se hojící ekzémy, hnisavé rány a vyrážky všeho druhu. Společně s vnitřním užíváním ( 2 polévkové lžíce na ½ l vody ) a bezmasou stravou pomáhá při tvrdošíjných a těžko léčitelných vyrážkách, které se opakovaně objevují na tváři, uších a krku. Čerstvou, trochu podrcenou nať přikládáme na těžce se hojící vředy, uplatní se i jako podpůrná léčba kožní rakoviny. Při vnějším použití blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech při dně, revmatismu a zánětech svalstva. Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování, neboť vyvolává zvracení. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 2x denně. Odvar 1 polévkovou lžíci drogy zalijeme 0,4 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Při dlouhodobějším užití může dojít nežádoucím účinkům, jako je zvracení, průjem nebo vyrážka

  Zeměžluč nať (Herba centurii)

Zeměžluč nať (Herba centurii)

Jméno zeměžluč je odvozeno od neuvěřitelně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřídního léku na všechny choroby zažívacích orgánů. Zlepšuje trávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek a upravuje vylučování žaludečních šťáv. Tím všestranně posiluje žaludek. Zároveň příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou výměnu, zvyšuje tonus a peristaltiku střev, vyhání střevní parazity a upravuje stolici. Podporuje činnost sleziny, tvorbu červených krvinek a zlepšuje krevní oběh, tím prospívá při chudokrevnosti, Mírně zvyšuje krevní tlak, celkově posiluje organismus a uklidňuje. Podává se i při horečkách a infekčních onemocněních, protože podporuje vlastní obranné schopnosti organismu. Na všechny tyto neduhy stačí zeměžluč sama, v běžných dávkách se nezjistily žádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní, při předávkování může vyvolat průjmy a zvracení. Zeměžluč má také výborné ranhojičské účinky. Pití čaje urychluje hojení ran, které je třeba zároveň omývat silným odvarem, ošetřovat čerstvou šťávou nebo na ně přikládat rozdrcenou drogu. Nálev 1 lžičku sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x denně. Vyšší dávky mohou u dětí vyvolat zvracení anebo křeče!