Čaj na ledvinové a žlučové koliky
Více jak 10 ks skladem.
50 g / 24 sypaných porcí.
Bylinkový čaj je mimořádně výhodnou tekutinou, neboť navíc obsahuje složky, které - jak bylo prověřeno staletími - zmírňují bolesti a léčí.
Produkt č. 115
Příprava:
Tři čajové lžičky směsi dejte do tří šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut, poté sceďte. Tento teplý výluh vypijte během jedné hodiny, přitom zadržte moč a až pod tlakem po horké sedací koupeli se vyprázdněte.
Čaj na ledvinové a žlučové koliky - složení čaje
|
Routa nať (Herba rutae)
Routa se využívá hlavně pro dobrý účinek na cévní systém. Zpevňuje krevní vlásečnice, zlepšuje oběh krve, odstraňuje vápenaté usazeniny z cév, snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a má i antisklerotické účinky. Odstraňuje bolesti hlavy, návaly krve do hlavy, značně uklidňuje a pomáhá při epilepsii. Dále se používá na vyhánění střevních parazitů, při žaludečních a žlučníkových obtížích. Routa pomáhá také při mnoha ženských chorobách, zvláště při nepravidelné a bolestivé menstruaci, odstraňuje menstruační křeče. Silně prokrvuje pánev, proto ji nesmějí užívat ženy v době těhotenství. Při používání samotné drogy dáváme raději menší množství - jednu lžíci na půl litru vody, čaj se nevaří, připravuje se vlažný macarát. Routu užíváme jen krátkodobě a raději ji kombinujeme s jinými rostlinami.
Macerát
1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,4 l vroucí vody, přikryjeme a necháme 8 hodin louhovat. Poté scedíme a rozložíme do 4 dávek na 1 den po 0,1 l.
Routová silice je ve větším množství jedovatá! Neužívat během těhotenství a při kojení! Nepodávat malým dětem!
|
|
Mochna nať (Herba anserinae)
Hlavním léčebným uplatněním mochny, díky němuž se již odedávna používá, je její schopnost uvolňovat křeče. Droga tak prospívá při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci, při kolikových bolestech žaludku a střev i při záchvatech způsobených žlučníkovými nebo ledvinovými kamínky. Několikadenní pití mochnového čaje dokáže vyléčit chronický střevní katar. Čaj z mochny má ještě širší uplatnění, neboť pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek a průjmech, zlepšuje činnost srdce, zastavuje krvácení, léčí katar močového měchýře a odstraňuje obtíže při močení.
Při vnějším použití se stahující účinek mochny příznivě projeví v sedací koupeli, například při hemeroidech, v odvaru se doporučuje k výplachům při zánětech ústní dutiny, při bolestech zubů a parodontóze.
Dobrou vlastností mochny je, že se ani při delším používání neprojevuje žádnými nepříznivými účinky, což jí dává možnost nejširšího uplatnění.
Nálev
1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně.
Odvar
0,5 g drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé 2x – 3x denně.
Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení!
|
|
Bříza list (Folium betulae)
Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů.
Odvar:
10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.
|
|
Jehlice trnitá kořen (Radix ononidis)
Jehlice je známa jako léčivá rostlina již od starověku. Uplatňovala se při bolestech zubů, revmatismu, ale i při čarodějnických obřadech. Droga má výrazné močopudné účinky, působí protizánětlivě a ovlivňuje také látkovou výměnu. Je oblíbena v lidovém léčitelství vzhledem k tomu, že nepůsobí tak silně dráždivě na ledviny jako některé jiné drogy. Přesto se však nedoporučuje dlouhodobé či nadměrné užívání a podávání dětem. Příprava: používá se ve formě záparu, který se připraví přelitím dvou polévkových lžic ½ l vroucí vody a nechá 15 minut vylouhovat. Někteří autoři doporučují připravovat nálev ve studené vodě a scedit jej po osmi hodinách. Jednotlivá dávka nemá obsahovat více než 1,5 g drogy. Používá se při zánětech močového měchýře, při močových a žlučových kaméncích, při zadržování vody v organismu a revmatických chorobách. Zevně se používá k obkladům při chronických kožních onemocněních a pomalu se hojících ranách.
|
|
Pýr kořen (Radix graminis)
Pýr se uplatňuje v bylinkářství díky tomu, že je značně močopudný. To ho předurčuje k podpůrné léčbě při dně a revmatismu. Používá se na zánět močového měchýře i při dalších chorobách celého močového ústrojí, při písku a kamenech v močových cestách. Pomáhá také při onemocnění jater, žlučníku a sleziny a může se přidávat do diabetických čajů. Účinně čistí krev, proto ho můžeme používat i při vyrážkách a jiných kožních onemocněních. Čaj z pýru je neškodný, ale bylina není určena k samotnému používání. Její široko působící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde pýr většinou nemá hlavní, zato však velmi důležité a potřebné druhořadé postavení.
|
|
Jalovec plod (Fructus juniperi)
Plody mají velmi silné dezinfekční účinky. Hlavní léčebné použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště při bílkovinách v moči. Zlepšuje látkovou výměnu v kloubech. Používá se také při srdeční slabosti, na odvodnění organismu a při různých kožních chorobách. Jalovec má i nepříjemné vlastnosti, proto se nesmí překročit dávkování. V žádném případě ho nesmějí užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvláště při zánětu ledvin, a je nebezpečný i pro těhotné ženy. Z plodů jalovce se připravuje koupel nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů.
Nálev
1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně.
Nepodávat dětem, neužívat v těhotenství a nemocným s ledvinami!
|