Čaj na ledvinové a žlučové koliky

Cena: 73 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 24 sypaných porcí. Bylinkový čaj je mimořádně výhodnou tekutinou, neboť navíc obsahuje složky, které - jak bylo prověřeno staletími - zmírňují bolesti a léčí.
Produkt č. 115

Příprava:

Tři čajové lžičky směsi dejte do tří šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut, poté sceďte. Tento teplý výluh vypijte během jedné hodiny, přitom zadržte moč a až pod tlakem po horké sedací koupeli se vyprázdněte.

 

Ledvinové kameny


Ledvinové kameny, vzniklé z kyseliny močové, případně z jiných látek, se mohou nacházet v ledvinách, ledvinové pánvičce, močovodech, močovém měchýři nebo v močové trubici. Jsou zpravidla složené z krystalických solí kyseliny močové, šťavelanu vápenatého, fosforečnanu vápenatého nebo cystinu. Konečnou příčinu jejich vzniku však stále ještě neznáme. Tvorba kamenů pravděpodobně začíná ve formě malých sraženin na ledvinových papilách. Tyto částečky se odlamují a slouží jako krystalizační jádra. Pravděpodobnost vyloučení solí z moči se zvyšuje při infekci, blokádě odtoku moče a při její vysoké hustotě. Rovněž tak při léčbě pomocí sulfonamidů a při stavech s nadměrným vylučováním fosforu a nadměrným příjmem vápníku, dále při D-hypervitaminóze, myeloidní leukémii, při dně apod. Příčinou mnohých kamenů je cystinurie, při níž dochází k nadměrnému vylučování cystinu. Toto onemocnění bývá někdy dědičné.
Takzvaná tvrdá voda není příčinou tvorby kamenů. Vliv na vznik kamenů však mívá pH moči.
S kameny se setkáme nejčastěji ve středním věku, a to u mužů třikrát častěji, než u žen.


Průběh nemoci


Ledvinová kolika závisí na velikosti a poloze kamene. Veliké kameny se mohou v ledvinové pánvičce nacházet i celé roky, bez jakýchkoliv příznaků nemoci; v tomto případě se někdy hovoří o „němém kameni“. Dostane-li se kámen do močovodu a ucpe jej, dostaví se kolika. Pacient pociťuje silné bolesti, které vystřelují do zad, do bederní krajiny, do podbřišku a třísel a někdy dokonce až do pohlavních orgánů a na vnitřní stranu stehen. U mužů vystřelují bolesti většinou až do penisu a do varlat.
Pacient se kroutí bolestmi a prožívá strašlivé utrpení. Může je doprovázet celková nevolnost, zvracení, návaly potu, nucení na moč, zimnice i mdloby. Vyšetření vykazuje výraznou citlivost při poklepu nad postiženou ledvinou a postiženým močovodem, křečovité svírání břišních svalů a při vyšetření moči nacházíme krev. Záchvat může trvat i několik hodin a následné bolesti v krajině bederní a přítomnost krve v moči mohou trvat i několik dní. Zamezení odtoku moči následkem zacpání močovodu kamenem může vést k retenci moči k následnému narušení ledviny.
Ucpou-li se uvedeným způsobem oba močovody současně, dojde k úplné blokádě odtoku moči a následně k urémii, lidově řečeno k otravě močí.
Jestliže se kámen po řadě křečí uvolnil, dostane se nejprve do močového měchýře. Může vyvolat podráždění močového měchýře, doprovázené bolestí, nucením na moč a přítomností krve, hnisu a bílkoviny v moči. Odchod těchto kamenů močovodem probíhá většinou bez komplikací. V ojedinělých případech dochází k ucpání vstupního otvoru nebo k zaseknutí kamene nepravidelného tvaru uvnitř močovodu. Odstranění těchto kamenů vyžaduje léčení odborným lékařem – urologem. Léčení spočívá ve vydatném pití tekutiny – tři litry denně a v užívání mimořádně silných prostředků proti bolestem a křečím. K tomu je však oprávněn jen lékař. Pomocí těchto prostředků se většinou podaří vyvést kámen z močovodu do močového měchýře, v němž může pobývat bez velkých potíží.
 

Čaj na ledvinové a žlučové koliky - složení čaje

  Bříza list (Folium betulae)

Bříza list (Folium betulae)

Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. Odvar: 10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.

  Jalovec plod (Fructus juniperi)

Jalovec plod (Fructus juniperi)

Plody mají velmi silné dezinfekční účinky. Hlavní léčebné použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště při bílkovinách v moči. Zlepšuje látkovou výměnu v kloubech. Používá se také při srdeční slabosti, na odvodnění organismu a při různých kožních chorobách. Jalovec má i nepříjemné vlastnosti, proto se nesmí překročit dávkování. V žádném případě ho nesmějí užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvláště při zánětu ledvin, a je nebezpečný i pro těhotné ženy. Z plodů jalovce se připravuje koupel nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Nepodávat dětem, neužívat v těhotenství a nemocným s ledvinami!

  Jehlice trnitá kořen (Radix ononidis)

Jehlice trnitá kořen (Radix ononidis)

Jehlice je známa jako léčivá rostlina již od starověku. Uplatňovala se při bolestech zubů, revmatismu, ale i při čarodějnických obřadech. Droga má výrazné močopudné účinky, působí protizánětlivě a ovlivňuje také látkovou výměnu. Je oblíbena v lidovém léčitelství vzhledem k tomu, že nepůsobí tak silně dráždivě na ledviny jako některé jiné drogy. Přesto se však nedoporučuje dlouhodobé či nadměrné užívání a podávání dětem. Příprava: používá se ve formě záparu, který se připraví přelitím dvou polévkových lžic ½ l vroucí vody a nechá 15 minut vylouhovat. Někteří autoři doporučují připravovat nálev ve studené vodě a scedit jej po osmi hodinách. Jednotlivá dávka nemá obsahovat více než 1,5 g drogy. Používá se při zánětech močového měchýře, při močových a žlučových kaméncích, při zadržování vody v organismu a revmatických chorobách. Zevně se používá k obkladům při chronických kožních onemocněních a pomalu se hojících ranách.

  Mochna nať (Herba anserinae)

Mochna nať (Herba anserinae)

Hlavním léčebným uplatněním mochny, díky němuž se již odedávna používá, je její schopnost uvolňovat křeče. Droga tak prospívá při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci, při kolikových bolestech žaludku a střev i při záchvatech způsobených žlučníkovými nebo ledvinovými kamínky. Několikadenní pití mochnového čaje dokáže vyléčit chronický střevní katar. Čaj z mochny má ještě širší uplatnění, neboť pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek a průjmech, zlepšuje činnost srdce, zastavuje krvácení, léčí katar močového měchýře a odstraňuje obtíže při močení. Při vnějším použití se stahující účinek mochny příznivě projeví v sedací koupeli, například při hemeroidech, v odvaru se doporučuje k výplachům při zánětech ústní dutiny, při bolestech zubů a parodontóze. Dobrou vlastností mochny je, že se ani při delším používání neprojevuje žádnými nepříznivými účinky, což jí dává možnost nejširšího uplatnění. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 0,5 g drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé 2x – 3x denně. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení!

  Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr se uplatňuje v bylinkářství díky tomu, že je značně močopudný. To ho předurčuje k podpůrné léčbě při dně a revmatismu. Používá se na zánět močového měchýře i při dalších chorobách celého močového ústrojí, při písku a kamenech v močových cestách. Pomáhá také při onemocnění jater, žlučníku a sleziny a může se přidávat do diabetických čajů. Účinně čistí krev, proto ho můžeme používat i při vyrážkách a jiných kožních onemocněních. Čaj z pýru je neškodný, ale bylina není určena k samotnému používání. Její široko působící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde pýr většinou nemá hlavní, zato však velmi důležité a potřebné druhořadé postavení.

  Routa nať (Herba rutae)

Routa nať (Herba rutae)

Routa se využívá hlavně pro dobrý účinek na cévní systém. Zpevňuje krevní vlásečnice, zlepšuje oběh krve, odstraňuje vápenaté usazeniny z cév, snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a má i antisklerotické účinky. Odstraňuje bolesti hlavy, návaly krve do hlavy, značně uklidňuje a pomáhá při epilepsii. Dále se používá na vyhánění střevních parazitů, při žaludečních a žlučníkových obtížích. Routa pomáhá také při mnoha ženských chorobách, zvláště při nepravidelné a bolestivé menstruaci, odstraňuje menstruační křeče. Silně prokrvuje pánev, proto ji nesmějí užívat ženy v době těhotenství. Při používání samotné drogy dáváme raději menší množství - jednu lžíci na půl litru vody, čaj se nevaří, připravuje se vlažný macarát. Routu užíváme jen krátkodobě a raději ji kombinujeme s jinými rostlinami. Macerát 1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,4 l vroucí vody, přikryjeme a necháme 8 hodin louhovat. Poté scedíme a rozložíme do 4 dávek na 1 den po 0,1 l. Routová silice je ve větším množství jedovatá! Neužívat během těhotenství a při kojení! Nepodávat malým dětem!

  Vlaštovičník nať (Chelidonii herba)

Vlaštovičník nať (Chelidonii herba)

Vlaštovičník je prastará léčivá rostlina, latinsky ji nazývali darem nebes. Léčivé vlastnosti vlaštovičníku jsou opravdu vzácné. Je vůbec nejlepší rostlinný lék na všechna onemocnění žlučníku. Pomáhá při žloutence, písku a kamenech ve žlučníku, při podrážděnosti a bolestech žlučníku a podobně. Zároveň léčí i játra, dvanácterník a slezinu, uvolňuje křeče hladkého svalstva a uklidňuje nervovou soustavu. Brzdí růst nádorových buněk, mírně prohání a má i protiplísňové a antibakteriální účinky. Při vnějším použití je vlaštovičník osvědčeným prostředkem na bradavice, které musíme několikrát denně natírat jeho čerstvým mlékem; za pár dní se bradavice určitě ztratí. Prášek ze sušené drogy se doporučuje na špatně se hojící rány u lidí s cukrovkou. Prvotřídní léčivé vlastnosti vlaštovičníku je třeba využívat velmi opatrně, protože celá rostlina je jedovatá a koncentrovanější dávky jsou nebezpečné. K léčebným účelům se proto vlaštovičník nesmí prodávat. Musíme vždy dodržovat doporučené dávkování, u nebezpečných rostlin užívat raději menší množství, neexperimentovat, znát přesnou diagnózu a podle možnosti spolupracovat s lékařem. Macerát na kožní plíseň Smícháme 250 g vlaštovičníku, 250 g tymiánu a 100 g šalvěje. Zalijeme 1 l francovky a macerujeme 20 dní. Scedíme, přefiltrujeme a doplníme 0,5 l octa. Užíváme ve formě obkladů. Užívat pouze na předpis a po dohodě s lékařem!