Čaj na křečové žíly

Cena: 65 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 17 sypaných porcí. Čaj na křečové žíly. Bylinná receptura pomáhá mírnit příznaky.
Produkt č. 137

Příprava:

Polévkovou lžíci směsi (15 g) vsypte do šálku (250 ml) vařící vody. Zvolna půl hodiny vařte. Sceďte a pijte 1 šálek 3x denně po dobu 1 měsíce.

 

 Křečové žíly

Křečové žíly – častá zdravotní potíž postihující zejména nohy – jsou zvětšené, zdeformované žíly, které často způsobují bolest v chodidlech a kotnících, otoky a kožní vředy. Je-li křečová žíla poraněna, může to vést k silnému krvácení.
Ve vážných případech lze křečové žíly odstranit chirurgicky. Bylinná léčba křečových žil není tak úspěšná, jako je tomu u jiných oběhových poruch.
Nejlépe účinkují v konkrétních fázích onemocnění: jakmile se objeví první symptomy, a po operativním odstranění.

Křečové žíly jsou vakovitě rozšířené, vinuté elongované povrchové žíly. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, zřídka na břichu, hrudníku či na horních končetinách. Dalším místem výskytu je konečník (hemoroidy-zlatá žíla) a jícen (u cirhózy jater). Jde o velmi časté onemocnění, které v naší populaci ve věku 30-60 let postihuje asi 15% mužů a 20% žen. Primárně je onemocnění vyvoláno ochabnutím stěny žíly, která se v místech oslabení rozšiřuje. Následkem je pak nedovíravost chlopní v žilách, které za normálních okolností mají pomáhat udržovat protigravitační tok krve k srdci, hlavně v dolních končetinách. Z nesprávné funkce chlopní dále vyplývá hromadění krve v žilách a různé toky mezi povrchovým a hlubokým žilním systémem. Sekundární varixy vznikají na základě zánětu, po úrazu apod. Křečové žíly často komplikují bércový vřed, především u starších lidí.
Příznaky onemocnění jsou tupé bolesti v lýtkách, křeče, které přicházejí během spánku v noci, nebo otoky končetin. Nakonec se může vyvinout zánět s bolestivým zduřením žil. Nebezpečím je trombóza, která může ohrozit i život pacienta.
Křečové žíly se často objevují během těhotenství. Pokud se nezanedbá preventivní léčba, mohou křečové žíly (varixy) po skončení těhotenství vymizet.
Dr. Denis Burkitt zjistil, že křečové žíly, hemoroidy, kýla brániční a střevní divertikulóza (vychlípeniny střevní sliznice ven ze střeva) jsou výsledkem nitrobřišního tlaku, který musí „vyvíjet“ lidé s malou a tuhou, nepravidelnou stolicí (tj. při nedostatku vlákniny ve stravě).

Léčba

1. 15 minut rychlé chůze 4krát denně pomáhá v činnosti žil, které mohou lépe odvádět krev k srdci.

2. Nejlepší prevencí je dostatek vlákniny ve stravě. Plné, nafouknuté střevo tlačí na žíly v dutině břišní a přes ně se zvýšený tlak přenáší i na žíly dolních
končetin.

3. Dbejte na správnou stolici. Namáhavá stolice zvyšuje tlak v žilním systému dolních končetin a dlouhodobě ovlivňuje rozvoj křečových žil.

4. Nepoužívejte podkolenky, punčochy či cokoli jiného, co stahuje dolní končetiny, zanechává výrazné stopy na kůži a omezuje to váš normální krevní oběh
v dolních končetinách.

5. Vyvarujte se horké koupele a nadměrného opalování. Vyvolává to ochablost žilních stěn a hromadění krve.

6. Nebraňte přirozenému prodění krve (např. dlouhým sezením bez pohybu se zahnutými koleny). Každou hodinu vstaňte, během 4-7 minut procvičte nohy,
projděte se.
7. Plavání je ideální sport. Hydrostatický tlak vody pomáhá svalům „vytlačit“ krev k srdci, končetiny jsou odlehčeny. Při plavání se zapojí do práce plíce, srdce i
velké skupiny svalů.
8. Chození naboso zlepšuje proudění krve a zároveň pomáhá procvičovat svaly nohou.

9. Sedět s nohama překříženýma v kolenou je nevhodné, protože to omezuje cirkulaci krve.

10. Při delším sezení nezapomeňte občas procvičit prsty nohou.

11. Odpočinek s nohama ve zvýšené poloze usnadňuje návrat krve k srdci.

12. Podobně působí 5-6 hlubokých nádechů a výdechů několikrát denně.

13. V těhotenství (kdy plod tlačí na dolní dutou žílu – vena cava inferior – v dutině břišní) je vhodné trávit denně nějaký čas (např. při čtení) na kolenou a loktech
(nebo dlaních) s nahrbenými zády. Tak je možné odlehčit žilnímu systému.

14. Jsou-li křečové žíly akutně bolestivé, lehněte si a nohy podložte tak, aby byly 15 cm nad úrovní srdce. Potom přiložte na nohy teplý obklad.

15. Doporučuji dietu s nízkým obsahem tuků. Správnou stravou zabráníte nepříznivým krevním změnám (např. zhuštění).

16. Doporučuji dvakrát denně teplou sprchu, kterou zakončíte osprchováním nohou studenou vodou a masáží ručníkem.

17. Lehká masáž (prsty) od kotníků až po stehna směrem k srdci pomůže rozproudit krev.

 

Čaj na křečové žíly - složení čaje

  Kaštan květ  (Flos hippocastani)

Kaštan květ (Flos hippocastani)

Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí a odstraňuje otoky, zvláště lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil, při zánětu žil, při výskytu trombózy. Ovlivňuje poruchy periferního prokrvování (studené nohy, fialové ruce) i poruchy prokrvování koronárních cév na psychogenním podkladě. Pomocí kaštanu lze ovlivňovat i některé formy migrény. Přípravky z kaštanu mají i mírně antisklerotický účinek a můžeme je tedy použít k léčbě i prevenci mozkových příhod. Droga usnadňuje odkašlávání a ulehčuje rozpouštění hlenů. Příprava: nálev z květů - Jednu lžičku přelijte 250 ml vroucí vody, přiklopte a nechte 20 minut vylouhovat. Užívejte 1x denně po jídle. Užívat jen velmi opatrně, větší množství může vyvolat otravu!

  Řebříček nať (Herba mille folii)

Řebříček nať (Herba mille folii)

Odedávná slouží především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí. Mnohem více se řebříček uplatňuje při vnitřním užívání. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích. Takzvané pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje. Bylina má však i takové účinky, které mohou v silných dávkách vyvolat otravy, proto ji používáme opatrně. Platí to zvláště o lidech s nízkým krevním tlakem, neboť bylina ho ještě snižuje. Při dlouhodobějším užívání je vhodné po třítýdenní kúře pití čaje na čtrnáct dní přerušit. Nálev 2 lžičky řezané sušené drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody a nálev se nechá 30 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně před jídlem. Vyšší dávky anebo dlouhodobé užívání způsobují bolesti hlavy anebo mohou vyvolat alergické reakce. Nedoporučuje se užívat během těhotenství!

  Routa nať (Herba rutae)

Routa nať (Herba rutae)

Routa se využívá hlavně pro dobrý účinek na cévní systém. Zpevňuje krevní vlásečnice, zlepšuje oběh krve, odstraňuje vápenaté usazeniny z cév, snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a má i antisklerotické účinky. Odstraňuje bolesti hlavy, návaly krve do hlavy, značně uklidňuje a pomáhá při epilepsii. Dále se používá na vyhánění střevních parazitů, při žaludečních a žlučníkových obtížích. Routa pomáhá také při mnoha ženských chorobách, zvláště při nepravidelné a bolestivé menstruaci, odstraňuje menstruační křeče. Silně prokrvuje pánev, proto ji nesmějí užívat ženy v době těhotenství. Při používání samotné drogy dáváme raději menší množství - jednu lžíci na půl litru vody, čaj se nevaří, připravuje se vlažný macarát. Routu užíváme jen krátkodobě a raději ji kombinujeme s jinými rostlinami. Macerát 1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,4 l vroucí vody, přikryjeme a necháme 8 hodin louhovat. Poté scedíme a rozložíme do 4 dávek na 1 den po 0,1 l. Routová silice je ve větším množství jedovatá! Neužívat během těhotenství a při kojení! Nepodávat malým dětem!

  Vrba kůra (Salix alba L.)

Vrba kůra (Salix alba L.)

Tiší bolesti, posiluje oslabené nervy, je účinným prostředkem proti nespavosti a revmatismu. Zevně se užívá k čištění pokožky, na zanesené póry a špatně se hojící rány. Rovněž se z ní připravuje uvolňující koupel. Odvar – 20 g kůry přelijeme 0,25 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 10 minut, odstavíme a scedíme. Můžeme dochutit medem. Užívá se 1 polévková lžíce každé 2 hodiny. Odvar ke koupeli – 50 g kůry přelijeme 1 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme, poté přidáme do koupele.