Čaj na posílení imunity

Cena: 65 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 16 sypaných porcí. Čaj na posílení imunity - imunitní tonikum. Tato směs poskytne celkovou podporu vašemu imunitnímu systému. Lze ji použít jak k posílení vašeho zdraví nebo i k samoléčbě během nemoci.
Produkt č. 133

Příprava:

Vsypte polévkovou lžíci (15 g) bylinné směsi do šálku (250 ml) vařící vody, přelijte do termosky, zavřete a nechte 2 hodiny louhovat. Sceďte a pijte 1 šálek (250 ml) 3x denně.


Imunitní systém

Imunitní systém lidského těla je divem inteligence, síly a mnohostrannosti přírody. Sestává se z milionů jednotlivých orgánů, tkání a buněk po celém našem těle, které pracují v neuvěřitelné součinnosti a chrání nás před vnějšími mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a cizopasníci.
Vedle kůže, která je „štítem“ našeho těla proti vetřelcům zvenčí, pomocí kýchání, kašlání či zadržování dráždivých látek na nosních chloupcích. Navíc obsahují sliznici dýchací a zažívací soustavy makrofágy, které zjišťují přítomnost bakterií a buněčných zbytků, obalují je a ničí, a dále také protilátky, které se slučují vždy s konkrétními bakteriemi a bakteriálními toxiny (nazývané antigeny) a znemožňující jejich činnost.
Brzlík, považovaný za hlavní součást imunitního systému, vytváří T – lymfocyty – bílé krvinky, které řídí imunitu zprostředkovávanou buňkami a pomáhají tělu zdolávat nemoci. Slezina také produkuje lymfocyty, navíc ničí staré a nedostatečně fungující červené krvinky. Kromě toho tělo vytváří specifické chemikálie, které posilují imunitu, jako je interferon a interleukin. Pomáhají aktivovat bílé krvinky a ničit bakterie, viry a plísně. Obecně platí, že čím silnější je náš imunitní systém, tím lépe se dokážeme chránit před nákazami a chorobami.
V posledních letech se vědci soustředili na několik faktorů, které nepříznivě ovlivňují imunitní reakce. Nadměrná spotřeba alkoholu a cukru, kouření, vystavení vlivu chemických jedů (včetně cigaretového kouře, pesticidů v potravinách a dalších látek znečišťujících prostředí), vysoká hladina cholesterolu, triglyceridu některá léčiva (jako např. antibiotika) – to jsou všechno vlivy přispívající ke zhoršování funkcí imunitního systému. K duševním faktorům patří chronický stres či deprese. Svůj podíl na základní síle imunitní reakce mají i dědičné vlivy. I když dědičné faktory příliš neovlivníme, existuje spousta činitelů, které imunitní systém posilují. Pravidelné cvičení, dostatečný spánek, hluboké pravidelné dýchání a pozitivní psychický přístup se mohou snadno stát součástí našeho denního režimu. Vyvážená strava bohatá na obsah čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, obilnin a luštěnin (například sojové výrobky) je zásadní pro posílení všech tělesných pochodů včetně imunitních reakcí. Prakticky všechny vitamíny přispívají ke správné činnosti imunitní soustavy, obzvlášť vitamíny A,B6 (pyridoxin), C, E a zinek. Vitamín B6 se například nachází ve více než šedesáti různých enzymech po celém těle, z nichž mnohé přispívají k obraně organismu. Vitamín C je hlavní složkou bílých krvinek, obzvlášť lymfocytů.


Rozdělení bylin do tří základních kategorií, které konkrétně působí na imunitní systém:


1. Tělesná tonika.
Několik bylin, jako je hloh, kopřiva a šípky (velmi bohaté na vitamín C) mají tonický (posilující) účinek na lidské tělo a dodávají sílu imunitnímu systému jako celku.

2.Byliny stimulující a obnovující činnost imunitního systému.
Ačkoli je zapotřebí ještě dlouhý výzkum, všeobecně se věří, že jiné byliny – např. přeslička, čaga a ženšen pomáhají obnovovat imunitní systém na molekulární úrovni a stimulovat konkrétní imunitní reakce v případech onemocnění jako je rakovina či AIDS.

3.Antialergika.
Některé byliny, k nimž patří měsíček a maceška, jsou účinné v případě alergií. Jak uvidíme dále, k alergickým reakcím dochází tehdy, když imunitní systém reaguje neadekvátně silně na jinak neškodnou látku, kterou může být např. pyl. Byliny třetí skupiny pomáhají imunitnímu systému zvládat zmíněné látky přiměřeným způsobem.

 

Čaj na posílení imunity - složení čaje

  Hloh plod (Fructus crataegi)

Hloh plod (Fructus crataegi)

Hloh je hotové požehnání pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce, výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris. Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách, čímž zlepšuje krevní oběh. Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy a po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Užívání hlohu v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými srdečními léky se nedoporučuje. Z toho vyplývá, že hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky. Hloh se používá jako tišící prostředek. Kdo často nemůže usnout, má vypít večer šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity. Nálev z květů 3 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Užívá se obvykle 2x denně, ráno a večer. Nálev z plodů 1 g plodů přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Hloh nelze užívat v těhotenství a během kojení!

  Jitrocel list (Folium plantaginis)

Jitrocel list (Folium plantaginis)

Je to nejlepší rostlinný lék (spolu s řebříčkem) na rány. Rostlina obsahuje látky ničící bakterie. Schopnosti jitrocele ničit bakterie se využívá i při omývání a obkladech popálenin. Čerstvou šťávou z listů natíráme zanícené oči, bolavá místa po bodnutí hmyzem a popálení kopřivou. Jitrocelový čaj je dobrý proti kašli, zahlenění průdušek a plic, pomáhá při žaludečním a střevním kataru, léčí zkažený žaludek. Uplatňuje se i při jaterních a žlučníkových obtížích, čistí močové cesty a krev. Droga nemá žádné nepříznivé účinky a čaj, třeba ze samotné rostliny, můžeme pít bez obav i delší dobu. Nálev 3 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Neužívat během těhotenství a kojení!

  Měsíček květ (Flos calendulae)

Měsíček květ (Flos calendulae)

Hlavní léčebné použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na těžko se hojící rány a vředy, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních a bolestech okolo nehtů. Květní plátky rozvařené v sádle jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, osvědčují se také proti plísni na nohách. Pro doplnění širokých účinků měsíčku se doporučuje jeho použití i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice, kde se využívá jeho schopnosti zjemňovat pleť. Zajímavou vlastností měsíčku je, že při každém vnějším použití podpoří jeho účinky i vnitřní užívání, to znamená pít současně měsíčkový čaj v obvyklém dávkování. Patří mezi nejlepší rostliny, pokud jde o prevenci rakoviny a podporu její léčby, především rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Pro ženy je významný tím, že tlumí bolesti v době menstruace, týden před jejím začátkem je třeba pít denně obvyklou dávku měsíčkového čaje. Uklidňuje centrální nervovou soustavu a zlepšuje činnost srdce. Měsíček můžeme bez obav užívat i dlouhodobě. Nálev 1 g drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Vnitřní užití se nedoporučuje během těhotenství a kojení!

  Růže šípková plod (Fructus cynosbati)

Růže šípková plod (Fructus cynosbati)

Šípky se léčebně uplatňují všude tam, kde je třeba dodat organismu zvýšenou dávku vitamínu C. V první řadě se používají ve formě čaje při chřipce a nachlazení, při cévních onemocněních, parodontóze, na celkové posílení organismu a podobně.