Čaj na posílení očí

Cena: 121 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 12 sypaných porcí. Silný do hněda zbarvený bylinný čaj pomáhá uvolnit oči po celodenní námaze u monitoru počítače.
Produkt č. 2

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na posílení očí Čaj na posílení očí
+
Čaj na čištění krve Čaj na čištění krve
+
Čaj na játra Čaj na játra
=
266 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje na posílení očí:

Dvě polévkové lžíce bylinné směsi dáme do 1/2 l  vody a přikryjeme. Necháme 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme dva-až třikrát denně. Na obklady očí přidáme o jednu lžíci navíc, aby byl čaj silnější. 

 

Únava očí
 

Příčinou únavy očí bývá stále větší rozšíření displejů a obrazovek v práci i v domácnostech. Bolest a únavu očí často ještě zhoršují BOLESTI HLAVY.
Únavu očí mohou vyvolávat (nebo zhoršovat) také práce v umělém světle, čtení při nedostatečném osvětlení a dlouhé a časté sledování televize při zhasnutém světle.
Svépomoc
Lidé, kteří u obrazovky pracují, by před ní neměli strávit více než dvě hodiny, po kterých má následovat alespoň jedna hodina odpočinku. Je třeba mít dostatek světla na čtení.
Sledujete-li televizi v noci, postarejte se, aby v místnosti svítilo světlo, nejlépe boční osvětlení. Při čtení i sledování televize dopřejte očím každou půlhodinu odpočinek a podívejte se na několik vteřin mimo obrazovku.
Co doporučují terapeuti
Homeopatie
Omývejte oko lázní připravenou ze čtyř kapek matečné tinktury Euphrasia v 150 ml vlažné vody. Pokud obtíž trvá, vyhledejte lékařské ošetření.
Batesova metoda
Terapeuti doporučují základní oční cvičení a tvrdí, že s jejich pomocí se brýle stanou zbytečnými.
Naturopatie
Zkuste denně užívat vitamin A (7500 m.j.) a B2 (10 mg).
Akupresura
Úlevy je možné dosáhnout masáží několika klíčových bodů obličeje. Palcem a ukazovákem jedné ruky masírujte kořen nosu pohyby nahoru a dolů. Palci obou rukou masírujte po obou stranách hřbet nosu, ostatní prsty přitom spočívají na čele. Ukazováčkem provádíme masáž pod okem, těsně pod lícní kostí.
Fytoterapie
Fytoterapeuti proti únavě očí doporučují různé obklady, mj. z ptačince, okurky, světlíku a okvětních lístků měsíčku. Namočte v nálevu kus čisté látky, nechte ji vychladnout a potom přiložte na oči, nejlépe vsedě či vleže. Je také možné přiložit na oči tenké čerstvé plátky okurky. Obklad ponecháme působit 10 minut.

Stanovisko klasického lékařství

Tam, kde jde jednoznačně o únavu očí, bude lékař pravděpodobně souhlasit s lázní, spíše však doporučí speciální kapky.
Při problémech s čtením – je-li např. třeba držet text příliš blízko – může pacienta odeslat k očnímu specialistovi. Pokud lékař diagnostikuje dalekozrakost či krátkozrakost, doporučí brýle nebo kontaktní čočky.
 
 

Batesova metoda

Je možné dosáhnout zlepšení zraku bez brýlí?
Lidé, kterým slábne zrak, se většinou domnívají, že stárnou, a tak rezignují a nosí stále silnější brýle. Stoupenci Batesovy metody ale tvrdí, že několik jednoduchých cvičení zraku pomáhá udržet oči silné a zdravé a že také zabraňuje jejich nesprávnému používání. Tato cvičení vypracoval dr. William H. Bates, oční lékař z New Yorku.
K tomu, aby se oči uzdravily a zdravé i zůstaly, doporučuje většina terapeutů také dobře vyváženou stravu – ne nutně vegetariánskou – zároveň i doplňky pro zdravou výživu, která by ale měla být aplikována pod náležitým odborným dohledem.
Lékař, který uzdravil sám sebe
V roce 1900 na konci obzvlášť vyčerpávajícího dne si dr. William H. Bates ( 1860-1931), oční lékař a specialista na dětské oční obtíže, všiml, jak strašně ho bolí oči. To mu připomnělo, že jeho pacienti si často stěžují na napětí v očích a bolesti hlavy, dokonce i poté, kdy začala účinkovat léčba medikamenty.
V tichu své ztemnělé ordinace položil lokty na stůl a přiložil si pootevřené dlaně na oči. Za deset minut ho oči přestaly bolet a cítil se i psychicky osvěžen.
Když oči odkryl, všiml si, že předměty v místnosti se zdají daleko jasnější a ostřejší. Tato příhoda stála u zrodu metody „ výcviku zraku“, kterou popsal ve své slavné knize Dokonalý zrak bez brýlí. V době, kdy Bates zemřel, měla už jeho metoda stoupence i následovníky na obou březích Atlantiku.
Případ Aldouse Huxleyho
Spisovatel Aldous Huxley roku 1939 rychle ztrácel zrak a ke čtení potřeboval silné brýle. Bylo mu tehdy 45 let. Doslechl se o Batesově metodě a za dva měsíce od chvíle, kdy začal se cvičením, oznámil, že může číst bez brýlí a že se tím ani nepřepíná, ani neunavuje.
Později napsal knihu Umění vidět, ve které vypráví o tom, jak 25 let trpěl trvale sníženou průhledností rohovek, která se díky cvičení začala zlepšovat. „ Můj případ není nijak výjimečný,“ napsal Huxley. „Tisíce jiných, kteří trpěli vadami zraku, se uzdravují jen tím, že dodržují jednoduchá pravidla „umění vidět“, za která vděčíme Batesovi a jeho následovníkům.“

Co dělat a co nedělat pro své oči

Následující pokyny jsou určeny těm, kteří chtějí Batesova cvičení provádět:
-          Cvičte pravidelně-úspěch se nedostaví bez vytrvalosti.
-          Při cvičení se co nejvíc uvolněte: ztuhlý krk nebo napětí ramenních svalů ztěžují relaxaci očí.
-          Čtěte při dobrém osvětlení, často mrkejte a na konci každé stránky na chvíli vzhlédněte.
-          Používáte-li přístroje s obrazovkou, dopřejte očím po každých dvanácti minutách jednu minutu odpočinek- nejlépe tak, že k očím přiložíte dlaně.
-          Neprovádějte cvičení při nasazených brýlích či kontaktních čočkách.
-          Nepřetěžujte ani nepřepínejte svůj zrak Batesovými cviky- jejich cílem je zmírnit napětí v očích a uvolnit je, nikoli je namáhat.
-          Nedělejte nic, co oči poškozuje nebo rozostřuje zrak – např. neseďte dlouhé hodiny u televize při zhasnutém světle.
 
Cvičení jsou vlastně pro oči tělocvikem, nikoli lékem, nejsou proto určena k léčbě očních chorob, jako např. ŠEDÉHO ZÁKALU či zeleného zákalu. V podobných případech bychom vždy měli vyhledat očního lékaře.
Komu může cvičení pomoci
Cvičení může být užitečné každému, ať už má zrak jakkoli dobrý či špatný.
Svépomoc
Jakmile se naučíte základní cvičení, můžete je snadno provádět doma nebo v práci. Ten nejjednodušší cvik – každých několik vteřin mrknout, aby se oči navlhčily -můžete dělat kdykoli.
 

Stanovisko klasického lékařství

Účinnost očních cvičení lze provádět při léčbě jen některých očních obtíží. Batesova metoda je velmi komplexní technika, a proto může být nesnadné ji aplikovat. Jednotlivá svědectví ovšem tvrdí, že je to metoda účinná.
 
 
 

Sedm očních cvičení dr. Batese

Těchto sedm očních cviků vypracoval dr. Bates v letech 1900-1931.
 

Vybavování si

Dlaněmi si zakryjeme oči a zkusíme si bez úsilí vybavit nějaký předmět, a to pokud možno podrobně a v jasných barvách. Podle dr. Batese přinejmenším jeden pacient zjistil, že se heho zrak zlepšil díky tomu, že si představoval krásný žlutý pryskyřník. Vybavování si věcí před vnitřním zrakem pomáhá lidem lépe vidět ve skutečnosti, řekl dr. Bates.
 

Přenášení pohledu

Nedíváme se upřeně na jedno místo ( k čemuž tíhnou ti, kteří nosí brýle ), ale přenášíme neustále pohled z jednoho předmětu na druhý. Oči se postupně odreagují, jejich pohyby zkrátí, a díky tomu uvidíme lépe.

 

Mrkání

Je dobré zvyknout si pravidelně mrkat, zvlášť nosíme-li brýle nebo kontaktní čočky. Při mrkání jednou či dvakrát každých deset vteřin se oči čistí a navlhčují.
 

Přikrývání očí dlaněmi

Posadíme se pohodlně ke stolu. Zavřeme oči, lokty si opřeme o polštář ležící před námi. Záda a krk držíme rovně, v jedné rovině s hlavou. Pak si zakryjeme oči – aniž bychom se jich dotýkali – pootevřenými dlaněmi. Myslíte na něco příjemného, např. na hezkou chvíli z dovolené, nebo posloucháme nějaký pořad v rádiu. Toto cvičení provádíme asi deset minut a nejméně dvakrát denně – nebo kdykoli, cítíme-li v očích únavu či bolest.
 

Zaostřování na blízko a na dálku

Před obličejem držíme dvě tužky nebo vlastní ukazováčky – jeden asi 75 milimetrů od tváře a druhý na délku paže. Obě oči zaostříme na jeden, pak mrkneme a zaostříme na druhý prst.
Cvičení několikrát zopakujeme a provádíme při každé vhodné příležitosti.
 

Oplachování

Každé ráno si ze všeho nejdřív dvacetkrát opláchneme zavřené oči nejprve teplou a potom opět dvacetkrát studenou vodou. Tak se v nich rozproudí krev. V obráceném pořadí opakujeme totéž těsně před spaním.
 

Kývání

Rozkročíme se a mírně se kýváme ze strany na stranu, oči se kolébají v souladu s pohybem těla. Uvědomujeme si, jak se oči pohybem uvolňují a jsou pružnější. Cvičení opakujeme, kdykoli je to možné. Jeho účinnost se obvykle ještě zvýší, posloucháme-li při něm hudbu.
 

Čaj na posílení očí - složení čaje

  Borůvka plod (Fructus myrtilli)

Borůvka plod (Fructus myrtilli)

Léčebně se borůvkové plody využívají především proti dětským průjmům, na které snad není lepšího léku. Borůvky totiž výborně dezinfikují a zároveň léčí sliznici střev; k tomuto účelu je používáme bez cukru. Borůvkové plody jsou užitečné i pro dospělé. Zlepšují zrak; v začátcích letectví borůvkové plody využívali například piloti. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě. Zředěná šťáva s vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině. Pomáhá též dobrému růstu dětí. Nálev ze sušených plodů: 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně.

  Fenykl plod (Fructus foeniculi)

Fenykl plod (Fructus foeniculi)

Je to bylinka nenahraditelná pro kojence a menší děti. Fenykl totiž výborně uvolňuje větry, působí proti plynatosti a střevním potížím , které často trápí děti zejména v kojeneckém věku. Doporučuje se i pro kojící matky, neboť povzbuzuje činnost mléčných žláz a jeho příznivé účinky se s mlékem přenášejí na dítě. Fenykl se osvědčuje i na ulehčení průběhu menstruace a jako mírně močopudný prostředek. Pomáhá uvolňovat hleny, proto se přidává do čajových směsí na průdušky. Při zevním použití slouží silný odvar z fenyklu k omývání očí při zánětu očních spojivek. V malých dávkách je neškodný, silnější dávky nebo dlouhodobé užívání může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev, projevující se bolestmi. Odvar 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vody, necháme přejít varem a louhujeme 20 minut. Užívá se obvykle teplý 2x denně, ráno a večer. Čistou silici nepodáváme malým dětem, může působit dráždivě!

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Ořešák list (Folium juglandis)

Ořešák list (Folium juglandis)

Čaj z ořechových listů silně čistí krev, proto se uplatňuje především při kožních chorobách. Pomáhá odstranit svědivé ekzémy a doléčit omrzliny. Je též výborným lékem proti bělotoku, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá vyhánět střevní parazity, čistí zahleněný žaludek a střeva. Ořechový čaj má příjemnou chuť a po oslazení medem ho můžeme používat jako konzumní čaj. Mírně však snižuje krevní tlak proto se lidem s nízkým krevním tlakem nedoporučuje. Stejně významné je i vnější použití ořešáku. Mladé spařené listy se přikládají na postižená místa při hnisání kostí i při jiných kostních obtížích. Teplé až horké obklady je třeba častěji vyměňovat a ponechat je na bolavém místě přes celou noc. Je to neuvěřitelné, ale po několika dnech se rána otevře a hnis vyteče. Obklady z ořechu pomáhají i při obtížně se hojících ranách, opuchlinách, tvrdých vředech, různých kožních onemocněních, vyrážkách a podobně. Ořechové listy jsou i velmi dobrou a často používanou přísadou do bylinkových koupelí, silný odvar odstraňuje nadměrné pocení nohou. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 2x – 3x denně. Koupel 80 – 100 g na 1 l vody.

  Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Již starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Pomáhá při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí. Účinek bude lepší když vnitřně užíváme čaj a zároveň přikládáme obklady. Příznivě ovlivňuje žaludek, světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku a tím preventivně působí proti tvorbě vředů. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá se 15 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a během kojení! Obklad proti slzení 2 lžičky řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a užíváme k obkladům při zánětech očních víček, spojivek a nadměrném slzení.