Čaj proti nechutenství

Cena: 74 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 17 sypaných porcí. Bylinná čajová směs proti nechutenství. Hořká chuť. S tímto čajem jsem myslela na seniory, kteří již nemají tolik chuť na jídlo. Také při nechutenství - Anorexie - odpor k jídlu psychického původu (mentální anorexie).
Produkt č. 49

Příprava čaje proti nechutenství:

Dvě polévkové lžíce směsi dáme do ½ l vody, pomalu přivedeme k varu, ihned odstavíme a necháme přikryté 20 minut vylouhovat. Přecedíme a pijeme 3x denně po třetině množství nalačno, nejméně půl hodiny před jídlem. Součástí léčby jsou koupele v odvaru z mateřídoušky nebo tymiánu.

 

Nechutenství – anorexie

 

Příznaky:

Odpor k jídlu, zvracení po jídle.
Bledá až nažloutlá pokožka.
 

Možné příčiny:

Poruchy trávicích orgánů, čichu a nervů.
Odpor k jídlu psychického původu (mentální anorexie).

 

Užívané léky:

Digestiva – prostředky povzbuzující chuť k jídlu a trávení (amara).
Plastika – látky podporující přibývání na váze.
Stomachika – léky podporující trávení a chuť k jídlu.

 

Strava

Bohatá na vitaminy B, B1, B3, E a H (biotin).
 

Příznivě působí

Ovoce – ananas, borůvky.
Obilniny – polévka z pohanky a ovesných vloček (s medem).
Zelenina – cibule, paprika, zelí.
Koření – anýz, bazalka, brotan, černobýl, česnek, dobromysl (oregano), hořčice, chmel,
                kmín, kopr, koriandr, křen, libeček, majoránka, máta, meduňka, merlík, paprika,
                pažitka, pelyněk (estragon), petržel, rozmarýn, řeřicha, saturejka, skořice.
Nápoje – mrkvový džus. Pivo (i nealkoholické).
Vůně – bergamot,fenykl, heřmánek, koriandr, levandule, máta, pomerančový květ  
             (neroli), pepř černý, šalvěj, yzop.
Barva – oranžová
Kámen – tyrkys.
 
 

Anorexie
 

Mentální anorexie je nemoc, která spočívá v poruše přijímání potravy s výrazným pozadím v psychice, u dospívajících a žen v přechodu navíc v hormonálních změnách. Postihuje především ženské pohlaví, muže taktéž, ty však minimálně. Udává se, že jí trpí asi 3% populace, ale tento údaj je zkreslený, protože zahrnuje lékařsky evidované případy.
Krátkodobé nechutenství se projevuje při běžných horečnatých onemocněních. Zde není důvod k znepokojení. Chuť k jídlu se vrací s uzdravením. V ojedinělých případech způsobuje poruchu přijímání potravy užívání některých léků. Na tuto okolnost je pacient upozorněn lékařem, lékárníkem, na příbalovém letáku předepsaného medikamentu.
Mentální, tj. psychická anorexie je nemocí lidí, kteří chtějí být štíhlí i za cenu sebepoškození, zejména adolescentů, až může vyústit smrtí vyhladověním. Kořeny poruchy přijímání sahají často do útlého dětství. V pubertě anorexii ovlivňují bouřlivé fyzické a psychické změny v souvislosti s nastupující funkcí pohlavních žláz v hormonální oblasti a v tvorbě pohlavních buněk, které jsou spuštěné z řídících center mozku. To vyvolává zvláště u dívek zaoblování tělesných partií. Je-li dodržován zdravý životní styl, postava se do cca 20 - ti let znormalizuje. Je třeba si uvědomit, že pokud se hmotnost člověka pohybuje v rozmezí cca 10% nad či pod hodnotou dosažené výšky vzrůstu, od níž odečteme 100 cm, jedná se o normální váhu. Jak vypadáme významně ovlivňují také genetické vlohy. Jestliže se v rodu častěji vyskytují předci otylého nebo vyhublého konstitučního typu, projevují se rodové dispozice i u potomků.
Rozvoj onemocnění je individuální. Odmítání potravy, jako základní životní potřeby, se vymyká kontrole, až končí vychrtlostí, paradoxně spojené s vysokou tělesnou aktivitou, a poté metabolickým rozvratem. Vyžaduje hospitalizaci v nemocničním zařízení a zavedení umělé výživy. Následuje dlouholetá léčba spořívající v kontrole přijímání stravy za asistence lékařů specialistů.
Při mentální anorexii bývá výrazně snížená sexuální aktivita, u dívek mizí menstruační krvácení. Může při ní dojít k celkovému rozvrácení hormonální rovnováhy. Postupně chřadnou všechny tkáně v organismu, atrofují především svaly. Projevuje se i na kvalitě vlasů, nehtů, kůže. Změny v těle ovlivňují složení krve a složení krve naopak působí na fyzickou a psychickou stránku. Dostavují se depresivní, neurotické a hysterické stavy, anorektici se izolují a demonstrativně popírají život ve své podstatě. Tím jsou ohrožené nezbytné životní funkce organismu jako celku. Často bývá anorexie propojená s nárazovou nezvladatelnou extrémní potřebou jídla, které je bezprostředně vypuzeno z těla ven zvracením, pak hovoříme o bulimii. Příznaky projevující se u anorexie mohou mít také řadu příčin závažnějšího onemocnění. Vždy je třeba se svěřit do rukou lékaře.
Léčba mentální anorexie je obtížná. Je nutné dbát na její prevenci, která spočívá v pravidelném přísunu pestré stravy, v dostatečném pohybu, vytvořením laskavého přístupu sám k sobě. Zakořenění správných stravovacích návyků je třeba vytvářet od útlého dětství. A hlavně – nepodléhat klamavým reklamám, že jen štíhlý člověk je krásný, že hodnota jedince spočívá pouze v jeho vzhledu.

Příznaky a projevy anorexie

Anorexie v počátečním stadiu vzbuzuje dojem péče o tělesnou váhu formou redukční diety snížením denních porcí jídla. U anorexie se nejedná o zmenšení dávek pokrmů.


Anorexie je nechutenství

- způsobené extrémně přehnanými obavami vytvořenými představou měřítek kladených na tělesné tvary. Proto k poklesu hmotnosti dochází výrazně a rychle, až ve většině případů vyústí naprostou vychrtlostí. Rychlost rozvoje onemocnění je individuální. Typické však je, že přestože se váha dostane hluboko pod normál, dotyční sami sebe stále považují za otylé. Pokud je dosaženo vyložené vychrtlosti, bývá paradoxně spojená s vysokou tělesnou aktivitou.
Anorexie se objevuje v různých věkových obdobích, nejčastěji v období puberty a dospívání. Postihuje především ženské pohlaví, muže taktéž, ovšem v mnohem menším zastoupení. Její projevy jsou velice typické. Zprvu dochází k vědomému přijímání minimálního množství potravy, které postižené vyloženě jen udržuje při životě, nikoliv tedy podle dietetických principů. Odmítání potravy se postupně čím dál tím víc vymyká kontrole, až se postižení dostávají do chronického stádia nechutenství, kdy potravu odmítají, nejsou takřka schopni jídlo přijímat, případně ho nepozřou vůbec a dlouhodobě hladoví.
Své počínání před okolím zakrývají. Buď se snaží stravovat skrytě, aby nebylo patrné, že nejí, nebo předstírají, že jídlo konzumují a namísto toho jej schovávají a pak se ho tajně zbavují. Úbytek váhy zastírají výmluvami a různými zdůvodněními, která si vymýšlí, např. stresem, zvýšeným náporem při studiu, fyzickou aktivitou, cvičením, tomu je však při anorexii rovněž věnována přehnaná péče motivovaná snahou nepřibírat na váze a je jejím dalším podstatným příznakem, dále zvýšenou sexuální aktivitou, která je při anorexii naopak významně snížená, případně mizí, jedná-li se o dospělé jedince, stejně tak mizí menstruační krvácení (amenorea). Vymlouvají se na změny životních podmínek, prodělání nemocí, užívání léků, i když tyto faktory spouštěčem mentální anorexie být mohou. Popsané projevy jsou spojené s duševním pozadím anorexie. Proto se také nazývá mentální, tj. psychická anorexie.
U postižených se brzy projevují vedle úbytku váhy výrazné psychické změny. Vykazují nedostatek zdravého sebevědomí, lhavost, zádumčivost, náladovost, dostavují se depresivní, neurotické, až hysterické stavy, často se izolují od společnosti, demonstrativně popírají život.

Nechutenství

-  bývá v některých případech střídáno nárazovou nezvladatelnou extrémní potřebou jídla, tedy žravostí, kdy je nárazově v krátkém čase pozřeno velké množství pochutin bez ohledu na složení, a vzápětí je záměrně vyvoláno zvracení (bulimie), případně je jídlo okamžitě vyzvraceno samovolně ihned poté, co bylo zkonzumováno. U lehčích forem anorexie dochází k zneužívání projímadel, aby byl pokrm z těla co nejrychleji vypuzen ven.
Příznaky popsané u anorexie mohou mít také řadu fyzických příčin závažnějšího onemocnění.
 

Čaj proti nechutenství - složení čaje

  Benedikt nať (Herba cardui benedicti)

Benedikt nať (Herba cardui benedicti)

Benedikt pro své silné protibakteriální, protivirové a protinádorové působení považován za jeden z nejúčinnějších léků proti všem druhům rakoviny. Používá se na všechny nemoci žaludku a trávicího traktu. Výborně léčí poruchy trávicího traktu, plynatost, žaludeční a dvanácterníkové vředy, nemoci jater, žlučníku a slinivky břišní, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje chuť k jídlu, čemuž odpovídá i jeho značně hořká chuť. Posiluje také srdce a nervy, tonizuje celý organismus, má schopnost podporovat vylučování kyseliny močové, čímž pomáhá při dně a revmatismu. Silný odvar slouží k omývání bolestivých míst při pásovém oparu. Při vnitřním užívání benediktu je třeba dávat pozor na předávkování, neboť silnější čaj vyvolává zvracení. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a posléze scedíme. Užívá se obvykle 3x denně na lačno. Benedikt se nedoporučuje při plicních chorobách, zvláště při zápalu plic. Neužívat v těhotenství nebo během kojení!

  Čekanka kořen (Radix cichorii)

Čekanka kořen (Radix cichorii)

Čekanka čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Je mírně močopudná a trochu projímavá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy. Čekanka je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě. Odvar 1 polévkovou lžíci drogy přelijeme 0,25 l vody a přivedeme k varu. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x denně, ráno a večer.

  Krušina olšová kůra (Cortex frangulae)

Krušina olšová kůra (Cortex frangulae)

Nejdůležitější vlastností krušiny v bylinkářské praxi je její schopnost účinně vyčistit vnitřní orgány. Nejčastěji se používá při zácpě, kdy ji můžeme užívat i samostatně. Posiluje pohyby tlustého střeva, uvolňuje trávicí trakt, čistí a ředí krev, upravuje látkovou výměnu. Bylina je významnou složkou čajů na hubnutí a pomáhá i proti vyrážkám. Ve větších dávkách je krušina jedovatá a jsou známé i otravy dětí plody, proto je třeba při samostatném užívání dávat pozor na předávkování. Na běžné použití proti zácpě stačí jedna lžíce kůry na ¼ litru vody. Krušina se má používat vždy jen krátkodobě. Nálev 1 – 2 g přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 1x denně, přičemž účinek se dostavuje v průměru po 8 hodinách. Doporučuje se používat drogu až po 1 roce skladování, opatrně a krátkodobě!

  Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)

Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)

Je to nejvíce hořká rostlina a to ji předurčuje především k léčení žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity. Při používání pelyňku je však třeba dávat pozor na dávkování, užívat ho raději méně, neboť je silný a trochu zákeřný. V malých dávkách totiž uklidňuje, v silnějších vyvolává nervozitu. Pelyněk je nebezpečný pro těhotné ženy a působí jako jakýsi druh návykové drogy, která může zavinit i těžké poškození zdraví. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Čaj na žlučníkovou koliku Smícháme 1 díl pelyňku, 1 díl máty peprné a 1 díl kozlíku. 1 lžičku směsi přelijeme 0,25 l vroucí vody a užíváme maximálně 2x denně. Pelyněk není vhodný pro malé děti, v době těhotenství a během kojení! Ve větším množství anebo při dlouhodobějším užívání působí jedovatě!

  Puškvorec kořen (Radix calami)

Puškvorec kořen (Radix calami)

Již staří čínští bylinkáři nazvali puškvorec prodlužovatelem života. Patří mezi hořké byliny, to zdůrazňuje jeho hlavní použití-na žaludek a trávicí trakt. Podporuje chuť k jídlu, podněcuje tvorbu žaludečních šťáv, odstraňuje střevní koliku a jiné potíže, zastavuje průjmy, pročišťuje celý organismus a pomáhá při každém druhu rakoviny. Patří mezi nejlepší žaludeční léky, při delším pravidelném užívání prý vyléčí každou chorobu související se špatným trávením. Podporuje látkovou výměnu a dobře se uplatňuje při onemocnění jater a žlučníku. Puškvorec se osvědčuje i jako prostředek ke zlepšení tělesné kondice po těžkých chorobách, operacích, u starších lidí a podobně. Drogu z puškvorcového oddenku nikdy nevaříme, obvyklou dávku ( zarovnanou polévkovou lžíci na ¼ l vody) jen trochu zahřejeme a macerujeme minimálně osm hodin, nejlépe přes noc. Potom ji opět trochu zahřejeme a necháme ustát. Čaj pijeme po doušcích alespoň 15 minut před jídlem. Nejlepší je rozdrtit oddenek puškvorce na jemný prášek a užívat ho 3x denně před jídlem na špičku nože, rozpuštěný v 1dl vody. Zevně puškvorcová droga prokrvuje a dezinfikuje pokožku. Macerát slouží jako přísada do koupele, olejový roztok k natírání postižených míst při svalové slabosti. Macerát z puškvorce nemá žádné vedlejší účinky a v doporučeném dávkování ho můžeme užívat i delší dobu. Není však vhodný při chorobách souvisejících s nadměrnou tvorbou trávicích šťáv. Je dosti silný, u tohoto druhu bylin je na místě více opatrnosti při dávkování, užívání je třeba občas na kratší dobu přerušit. Nálev: 1 polévkovou lžíci sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Neužívat během těhotenství a při kojení! Koupel: 10 – 15 minut povaříme 150 g sušené drogy ve 2 l vody. Takto získaný odvar přidáme do připravené koupele.

  Vachta list (Folium trifolii fibrini)

Vachta list (Folium trifolii fibrini)

Vachta má schopnost upravovat a normalizovat vylučování žaludeční kyseliny, proto ji používáme při jejím přebytku i nedostatku. Vachta dokáže vyléčit i těžké nebo chronické onemocnění žaludku. Druhou dobrou vlastností vachty je, že oživuje krevní oběh a podporuje tvorbu nové krve, celkově posiluje organismus, uklidňuje a snižuje horečku, zejména u dětí. Čaj se používá též při migréně, proti zimnici a při zvětšené štítné žláze. Čaj z vachty se doporučuje pít při zkaženém žaludku, nechutenství, poruchách trávení, při střevních kolikách, žloutence, onemocnění jater a podobně. Vachta je silná rostlina, proto obvyklé dávkování raději trochu snížíme. Můžeme ji užívat samostatně, ale tvoří také dobrou přísadu do směsí, především v kombinaci s jinými hořkými rostlinami. Čaj z vachty i ze směsí, které vachtu obsahují, je zakázaný těhotným ženám a nedoporučuje se pít nepřetržitě.

  Zeměžluč nať (Herba centurii)

Zeměžluč nať (Herba centurii)

Jméno zeměžluč je odvozeno od neuvěřitelně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřídního léku na všechny choroby zažívacích orgánů. Zlepšuje trávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek a upravuje vylučování žaludečních šťáv. Tím všestranně posiluje žaludek. Zároveň příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou výměnu, zvyšuje tonus a peristaltiku střev, vyhání střevní parazity a upravuje stolici. Podporuje činnost sleziny, tvorbu červených krvinek a zlepšuje krevní oběh, tím prospívá při chudokrevnosti, Mírně zvyšuje krevní tlak, celkově posiluje organismus a uklidňuje. Podává se i při horečkách a infekčních onemocněních, protože podporuje vlastní obranné schopnosti organismu. Na všechny tyto neduhy stačí zeměžluč sama, v běžných dávkách se nezjistily žádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní, při předávkování může vyvolat průjmy a zvracení. Zeměžluč má také výborné ranhojičské účinky. Pití čaje urychluje hojení ran, které je třeba zároveň omývat silným odvarem, ošetřovat čerstvou šťávou nebo na ně přikládat rozdrcenou drogu. Nálev 1 lžičku sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x denně. Vyšší dávky mohou u dětí vyvolat zvracení anebo křeče!