Čaj na průdušky

Cena: 125 Kč
 ks 
Produkt č. 83
Skladem více jak 10 ks.

50 g / 20 sypaných porcí. Čaj na průdušky. Sypaná bylinná čajová směs je složená z bylinek, které působí antibakteriálně, jako antioxidant, působí na přirozenou obranyschopnost organismu, na imunitní systém, normální funkci dýchacího systému, normální stav slizničních buněk.

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na průdušky Čaj na průdušky
+
Čaj na posílení imunity Čaj na posílení imunity
+
Čaj na posílení obranyschopnosti organismu Čaj na posílení obranyschopnosti organismu
=
282 Kč ušetříte 5 %

Příprava čaje:

Dvě polévkové lžíce sypané bylinné směsi zalijeme ½ l vroucí vody, můžeme přidat i trochu fenyklu nebo anýzu. Necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Přecedíme, dostatečně osladíme medem a dochutíme citronovou šťávou. Dáme do termosky a po celý den po troškách popíjíme, poslední dávku před spaním.

 

Čaj na průdušky - složení čaje

  • Prvosenka květ (Flos primulae) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Antioxidant | Normální funkce dýchacího systému
  • Divizna květ (Flos verbasci) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální funkce dýchacího systému | Přirozená obranyschopnost - imunitní systém | Normální činnost hltanu a dýchacích cest | Normální stav slizničních buněk
  • Podběl list (Folium farfarae) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální funkce horních cest dýchacích - Imunita
  • Jitrocel list (Folium plantaginis) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální funkce dýchacího systému | Imunitní systém - antioxidant | Antioxidant
  • Mateřídouška nať (Herba serpylli) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální funkce dýchacího systému | Antioxidant | Přirozená obranyschopnost - imunitní systém | Antibakteriální aktivita | Normální funkce imunitního systému v důsledku antimikrobiální aktivity
  • Sléz květ (Flos malvae) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální činnost hltanu/krku
  • Proskurník kořen (Radix althaeae) 
  • Bez černý květ (Flos sambuci nigri) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Antioxidant | Normální funkce dýchacího systému | Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
  • Dobromysl nať (Herba Origani) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální funkce horních cest dýchacích; Imunita | Antioxidant
  Prvosenka květ (Flos primulae)

Prvosenka květ (Flos primulae)

Prvosenka svým účinkem působí na dýchací orgány. Uvolňuje hleny, léčí chřipku, prochlazení, astma, pomáhá proti suchému kašli. Její další dobrou vlastností jsou uklidňující účinky, proto se používá při neuróze, nespavosti a migréně, působí i jako mírné srdeční tonikum. Samotná bylina se nepoužívá, mohla by vyvolat nevolnost až zvracení, tvoří však velmi potřebnou součást mnohých čajových směsí na všechna výše uvedená onemocnění. Květy prvosenky často bývají také přísadou do inhalačních směsí, bylinných koupelí pro nervově choré, ale drogu můžeme přidat i do koupele při revmatismu, po mrtvici či jiných onemocněních; tak oceníme její schopnost uklidnit organismus i zevním použitím. Nálev 1 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 2x denně. Neužívat během těhotenství a při kojení!

  Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. Bylina je neškodná a může se používat i dlouhodobě. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, poté scedíme. Užívá se obvykle 2x denně ráno a večer.

  Podběl list (Folium farfarae)

Podběl list (Folium farfarae)

Výborná rostlina na všechny druhy onemocnění plic a průduškových obtíží. Léčí průduškové astma, zápal plic, dýchavičnost, chronické onemocnění dýchacích cest, kašel a zahleněné plíce i průdušky. Podběl také povzbuzuje organismus a zlepšuje chuť k jídlu. Jeho použití je však mnohem širší. Spařené, trochu podrcené listy se přikládají vrchní (tmavší) stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, na popáleniny, bolavé klouby, artrózu i bolestivá místa při revmatismu a dně. Podběl můžeme v běžných dávkách krátkodobě užívat i samostatně.

  Jitrocel list (Folium plantaginis)

Jitrocel list (Folium plantaginis)

Je to nejlepší rostlinný lék (spolu s řebříčkem) na rány. Rostlina obsahuje látky ničící bakterie. Schopnosti jitrocele ničit bakterie se využívá i při omývání a obkladech popálenin. Čerstvou šťávou z listů natíráme zanícené oči, bolavá místa po bodnutí hmyzem a popálení kopřivou. Jitrocelový čaj je dobrý proti kašli, zahlenění průdušek a plic, pomáhá při žaludečním a střevním kataru, léčí zkažený žaludek. Uplatňuje se i při jaterních a žlučníkových obtížích, čistí močové cesty a krev. Droga nemá žádné nepříznivé účinky a čaj, třeba ze samotné rostliny, můžeme pít bez obav i delší dobu. Nálev 3 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Neužívat během těhotenství a kojení!

  Mateřídouška nať (Herba serpylli)

Mateřídouška nať (Herba serpylli)

Mateřídouška má výrazné antiseptické účinky, bránící rozšiřování mikrobiální nákazy. Je důležitou součástí čajů proti kašli. Mateřídouška jako jedna z mála léčí i zastaralé choroby a chronické stavy, svým odhleňovacím účinkem pomáhá i při kašli dětí. Její další dobrou vlastností je, že posiluje organismus, což ji předurčuje k využívání při nervovém vyčerpání a přepracovanosti. Mateřídouškový čaj pomáhá i při menstruačních potížích, hlavně při bolestivé menstruaci, uvolňuje křeče, odstraňuje nepříjemný zápach z úst, zabraňuje tvorbě plynatosti a je osvědčeným prostředkem na zastavení škytání. Na tyto neduhy je třeba vypít šálek nálevu s citronem. Čaj pomáhá při odvykání kouření. Pití malých doušků v intervalech si 15 minut snižuje touhu po cigaretě. Při vnějším použití je mateřídouška velmi dobrou přísadou do koupelí pro slabé děti, při revmatismu a při loupání v kloubech. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x – 4x denně. Čaj na rýmu Smícháme 1 díl mateřídoušky, 1 díl podběle, 1 díl máty peprné a 1 díl jitrocele. 2 lžičky této směsi spaříme s 0,25 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a užíváme horké 3x denně.

  Sléz květ (Flos malvae)

Sléz květ (Flos malvae)

Obsahují mnoho slizových látek a to je předurčuje k léčení dýchacích orgánů. Slézový čaj léčí angínu, zánět průdušek a tiší kašel. Sléz si úspěšně poradí se všemi druhy zánětlivých onemocnění. Osvědčil se i při průjmech zvláště u dětí, při některých cévních chorobách a při onemocnění močových cest. Při vnějším použití se doporučuje sléz ke kloktání a na obklady při zánětu hrdla a ústní dutiny. Podle lidové tradice se spařené listy slézu přikládají jako teplý obklad na hrdlo, nejlépe přes noc. Kloktání slézovým macerátem pomáhá při chrapotu, je prevencí pro řečníky a zpěváky, vyléčí všechny choroby hrdla, i hnisavý zánět. Slézový obklad přikládáme také na zdeformovaná a bolavá místa při dně. Omývání silným nálevem ze slézu pomáhá i při některých kožních chorobách, například při mokvavých ekzémech, akné a růži, změkčuje otoky svalů a vypuzuje jedovaté látky z těla. Sléz nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání a často tvoří přísadu v různých bylinkových směsích.

  Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

  Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Čaj z květu černého bezu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách. Nálev z květu: 2 lžičky drogy se přelijí 0,25 l vroucí vody a nechají se 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Nálev ze sušených plodů: 1 lžička drogy se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

  Dobromysl nať (Herba Origani)

Dobromysl nať (Herba Origani)

Z mnoha dobrých účinků dobromysli se nejčastěji využívá její schopnost čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Už jméno naznačuje, že má pozitivní účinek na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Bylina působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti, upravuje stolici, zvláště při průjmech, pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti cyklu a uvolňuje křeče. Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyty účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Žádné škodlivé účinky dobromysli nebyly zjištěny, je to bylinka, která posiluje a zlepšuje náladu, ale to by se nemělo přehánět. Odvar 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vody, přiklopíme a přivedeme k varu. Vaříme 10 minut a dalších 10 minut louhujeme. Poté scedíme. Užívá se obvykle 2x denně, ráno a večer. Odvar lze využít také ke kloktání a inhalacím anebo jako obklad na špatně se hojící rány.