|
Mochna nať (Herba anserinae)
Hlavním léčebným uplatněním mochny, díky němuž se již odedávna používá, je její schopnost uvolňovat křeče. Droga tak prospívá při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci, při kolikových bolestech žaludku a střev i při záchvatech způsobených žlučníkovými nebo ledvinovými kamínky. Několikadenní pití mochnového čaje dokáže vyléčit chronický střevní katar. Čaj z mochny má ještě širší uplatnění, neboť pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek a průjmech, zlepšuje činnost srdce, zastavuje krvácení, léčí katar močového měchýře a odstraňuje obtíže při močení.
Při vnějším použití se stahující účinek mochny příznivě projeví v sedací koupeli, například při hemeroidech, v odvaru se doporučuje k výplachům při zánětech ústní dutiny, při bolestech zubů a parodontóze.
Dobrou vlastností mochny je, že se ani při delším používání neprojevuje žádnými nepříznivými účinky, což jí dává možnost nejširšího uplatnění.
Nálev
1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně.
Odvar
0,5 g drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé 2x – 3x denně.
Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení!
|