Čaj na ledviny

Cena: 71 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 14 sypaných porcí. Bylinkový čaj na podporu činnosti ledvin. Při problémech s ledvinami je dobré zaměřit pozornost i na játra. Při poškození jater zvyšují ledviny svůj výkon, protože detoxikace těla musí být zachována, jinak by bylo zahlceno škodlivými zplodinami. Vztah platí i opačně. Kromě toho jsou tyto dva orgány základními pilíři detoxikace organismu. Nedostatečná funkce ledvin se projevuje navenek strachem a snížením ostrosti sluchu. Úzký vztah existuje také mezi ledvinami a různými částmi těla, ovlivňuje kvalitu vlasů, zubů, kostí a činnost lymfatického systému. Otoky kolem očí souvisí se špatnou funkcí ledvin.
Produkt č. 23

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na ledviny Čaj na ledviny
+
Čaj na zánět močových cest - urologický čaj Čaj na zánět močových cest - urologický čaj
+
Čaj na rozpouštění ledvinových a močových kamenů - urologický čaj Čaj na rozpouštění ledvinových a močových kamenů - urologický čaj
=
209 Kč
ušetříte 5 %

Příprava čaje na podporu činnosti ledvin

Dvě polévkové lžíce čaje zalijeme 1/2 l vařící vody a necháme asi 15 minut přikryté vylouhovat. Čaj na ledviny přecedíme a vypijeme dvě dávky po 1,5 dcl na lačno, půl hodiny před snídaní a před obědem, zbytek během odpoledne po doušcích.

Ledvinové obtíže

Většina lidí má ledviny dvě, ačkoli se- velmi zřídka-narodí dítě pouze s jednou ledvinou, anebo člověk přijde o jednu ledvinu, anebo člověk přijde o ledvinu v důsledku onemocnění nebo úrazu. Úkolem ledvin je filtrovat odpadové látky z krve do moči, která pak odtéká do močového měchýře a z těla ven. Hrají také důležitou úlohu při udržování vodního hospodářství v těle a mají vliv na krevní tlak.

Ledviny může postihnout celá řada nemocí. Nejběžnější jsou ledvinové kameny, malé hrudky vápníku a kyseliny močové, které vykrystalizují v ledvinách nebo v močovodech ( trubičkách, jimiž moč teče do močového měchýře). Vznikají z příliš zahuštěné moči nebo infekcí.

Dokud jsou kameny v ledvinách, obvykle nebolí. Jakmile však se uvolní a začnou putovat močovými cestami dolů nebo tyto cesty zablokují, působí bolest. Bývají to krátké záchvaty prudké bolesti zad v oblasti ledvin, které někdy vystřelují až do břicha a do genitálií. Tyto bolesti jsou známé jako ledvinová kolika. Dalšími příznaky jsou bolesti při močení a někdy krev v moči.

Ledviny mohou být také infikovány bakteriemi, které způsobují onemocnění zvané pyelonefritida. To bývá obvykle důsledkem jiných poruch, např. zánětu močového měchýře nebo obtíží prostaty. Nemocný má bolesti v oblasti ledvin a v bocích, kolem pasu a někdy i v břiše. Obvykle má horečku a při vyšetření se v moči najde krev, bílkovina a bílé krvinky. Mívá časté nucení na moč.

Nefritida je sice onemocnění vzácné, avšak patří k těm vážnějším. Příčinou je obvykle porucha imunitního systému, při níž tělní protilátky napadnou ledvinovou tkáň. K příznakům patří červeně nebo kouřově zbarvená moč, která se vylučuje v malých množstvích, zadržování vody, bolesti hlavy, bolesti v zádech a vysoký krevní tlak. V malém počtu případu nakonec dochází k selhání ledvin, takže je nutná transplantace ledviny nebo pravidelné léčení halačním přístrojem, který krev přefiltrovává.

Dalším onemocněním je rakoviny ledviny, při které se objeví v moči krev, nemocný však nemá bolesti, a dále selhání ledvin způsobené cukrovkou. Máte-li jakékoli ledvinové potíže, vždy se poraďte s lékařem, protože nevěnuje-li se jim pozornost, mohou se rozvinout ve vážné onemocnění.

Upozornění - Neléčená infekce může způsobit trvalé poškození ledvin.

Péče o ledviny

Pijte nejméně 1,75 litru tekutin denně, zvláště když se v horkém počasí nebo při práci hodně potíte. Dehydratace ( odvodnění ) způsobuje zahuštění moče, čímž se zvyšuje nebezpečí vzniku ledvinových kamenů a dalších potíží, např. zánětu močového měchýře. Pokud to není nutné, neužívejte diuretika-léky zvyšující močení. V nezbytném případě požádejte lékaře, aby vám předepsal diuretika, která nezvyšují hladinu kyseliny močové v krvi.
Vymočte se, jakmile pocítíte nutkání. Čím déle zůstává moč v těle, tím pravděpodobněji mohou minerály vykrystalizovat v kameny a tím větší je nebezpečí, že se rozmnoží bakterie.
Máte-li ledvinové kameny, vyhýbejte se mléčné potravě, která je bohatá na vápník, a místo vody z vodovodu pijte raději minerální vodu s nízkým obsahem vápníku.

Čaj na ledviny - složení čaje

  Bříza list (Folium betulae)

Bříza list (Folium betulae)

Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. Odvar: 10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.

  Brutnák nať (Herba boraginis)

Brutnák nať (Herba boraginis)

Posiluje srdeční sval, používá se jako ochranný prostředek srdce a cév. Je jeden z nejlepších bylinných léků na srdce, neboť působí pomalu, bez nebezpečí a jeho léčivé účinky jsou trvalé. Brutnák je močopudný, podporuje vyplavování tekutin z těla a tím ho zbavuje škodlivých látek. Zároveň prospívá při chorobách močových cest, při dně a revmatismu. Čistí krev a posiluje nervovou soustavu, takže rozveseluje nejen srdce, ale i celý organismus. Těchto dobrých vlastností můžeme využít přidáním lístku brutnáku do denního lahůdkového čaje. Brutnák můžeme používat i zevně, obklady urychlují dozrávání vředů, silný odvar poslouží též jako kloktadlo. Nálev 4 g natě přelijeme 0,3 l vroucí vody a necháme 1 minutu louhovat, poté scedíme. Podáváme obvykle 3x denně.

  Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje krevní oběh, léčebně prospívá při srdečních chorobách, dně, revmatismu a onemocnění ledvin. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci, nesmějí ho však užívat během těhotenství. Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé obvykle 2x denně, ráno a večer.

  Medvědice list (Folium uvae ursi)

Medvědice list (Folium uvae ursi)

Medvědice má jen jedno, zato velmi důležité a těžko nahraditelné uplatnění. Patří mezi nejlepší rostliny na ledvinové choroby. Silně dezinfikuje močové cesty, tím účinně pomáhá při zánětech a hnisu v moči, prospívá i při písku a kamenech v močových cestách, při tuberkulóze ledvin a močení krve. Před léčením všech těchto onemocnění medvědicí je však třeba konzultovat stav s lékařem, neboť medvědice se smí používat jen tehdy, když je moč zásaditá. Čaj z medvědice se osvědčuje i při průjmových onemocněních, neboť působí na sliznici trávicího traktu, má totiž stahující a protizánětlivý účinek. Medvědice obsahuje také rozličné, nepříznivě působící látky, proto ji nikdy neužíváme samostatně, vždy jen ve směsi s jinými rostlinami a ne déle než 10-14 dní. Její účinné látky se vysokou teplotou ničí, proto připravujeme jen teplý nálev nebo vlažný macarát. Velká podobnost medvědice s brusinkou se projevuje i ve složení jejich obsahových látek. V případě naléhavé potřeby můžeme proto při nedostatku medvědice použít i brusinku. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se maximálně 1x – 2x denně, pro lidi se slabším žaludkem 1x za 2 dny. Užívání může způsobit žaludeční nevolnosti, během těhotenství a kojení se proto užívání medvědice raději vyhneme!

  Přeslička nať (Herba equiseti)

Přeslička nať (Herba equiseti)

Má dva vynikající účinky , v nichž ji nelze ničím nahradit. První účinek spočívá v tom, že je značně močopudná a s tím je spojena schopnost rozpouštět močové kameny. Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismus, to se současným čištěním krve můžeme přirovnat k velkému úklidu. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revmatismu a loupání v kloubech. Druhým důležitý použitím přesličky je výborná schopnost zastavovat krvácení. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, ženských orgánů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžeme podrcenou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, neboť bylina může mít i nepříznivé vedlejší účinky. Droga má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je univerzální přísadou do různých koupelí. Odvar 2 lžičky řezané drogy zalijeme 0,25 l vody a 5 minut vaříme. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x – 3x denně.

  Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Hlavní léčivá schopnost rozrazilu spočívá v tom, že je bylina značně močopudná. To dává bylině prvořadé použití při zánětech močového měchýře a močových cest, při chronických onemocněních a bolestech ledvin, při ostatních chorobách močového ústrojí a při dně. Při prvních příznacích vodnatelnosti je třeba začít ihned pít čaj z rozrazilu. Druhou dobrou vlastností rozrazilu, snad ještě cennější než spíše nahraditelná močopudnost, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Rozrazil zároveň krev čistí, takže se stává lékem i doporučovanou prevencí proti skleróze. Bylina má ještě jiné dobré vlastnosti, jako je příznivý účinek proti kašli, chrapotu, astmatu a tuberkulóze, uplatňuje se i při žaludečních a střevních poruchách. Rozrazil je všestranně užitečná a dobrá bylinka, která nemá žádné nepříznivé účinky a můžeme ji užívat trvale. Odvar 1 polévková lžíce se zalije 0,25 l vody a přivede k varu. Po krátkém povaření se odstaví a nechá 5 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně.

  Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Je to vůbec nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových chorob. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin, zlatobýl přidáván i do čaje u chorob souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlového čaje je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Bylina pomáhá také u nemocí jater a žlučníku. Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně, to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě. Nálev 1 polévkovou lžíci sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2x – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo 2 polévkové lžíce drogy zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme.