Čaj na rozpouštění ledvinových a močových kamenů - urologický čaj

Cena: 73 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 13 sypaných porcí. Bylinná čajová směs - rozpouští ledvinové a močové kameny.
Produkt č. 20

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na rozpouštění ledvinových a močových kamenů - urologický čaj Čaj na rozpouštění ledvinových a močových kamenů - urologický čaj
+
Čaj na ledvinové a žlučové koliky Čaj na ledvinové a žlučové koliky
+
Čaj na zánět močových cest - urologický čaj Čaj na zánět močových cest - urologický čaj
=
211 Kč
ušetříte 5 %

Příprava čaje na rozpouštění ledvinových a močových kamenů:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho 3x denně po 1/3 množství. Užíváme ho delší dobu, třeba půl roku, ale vždy po měsíci kúry na dva týdny přerušíme.

Močové kameny (Urolitiáza)

Močové kameny mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí ( cystolitiáza, ureterolitiáza), ale nejčastějším místem jsou ledviny ( nefrolitiáza ). Velikost kamenů se pohybuje od velikosti zrnka písku po velikost pomeranče. Vyskytují se mezi 30.-60. rokem života, častěji u mužů. Podle chemického složení rozlišujeme kameny urátové ( vznikají ze solí kyseliny močové), oxalátové (převažuje kalcium oxalát a amonium oxalát), fosfátové ( z fosforečnanových sloučenin ), karbonátové ( převážně z uhličitanu vápenatého), cystinové, xantinové a indigové. Nejčastěji se vyskytují kameny fosfátové a oxalátové. Kameny mohou ucpat močovou trubici, poranit stěny močových cest nebo močového měchýře a vyvolat zánět.

Zaklínění kamene v některém místě vývodu může vyvolat náhlé zastavení odtoku moči. Zadržování moči v části nad místem ucpání se ohlásí prudkými kolikovými bolestmi v oblasti ledvin. Je tedy lépe, když kámen postupně klesá, protože jeho delší zaseknutí se na jednom místě může mít dlouhodobé nepříznivé následky. Když je kámen ostrý nebo má drsný povrch, může být moč zbarvena krví z poraněné sliznice. Močení je většinou ztížené, bolestivé a časté, typické je rovněž malé množství vymočené tekutiny.

Někdy je možné, že se v těle úplně nečekaně vytvoří drobný kamínek, který sám „ odejde“. Člověk nemusí nic zjistit a nikdy více nemá problémy. Častější je však výskyt močových kamenů u osob s vrozenými předpoklady nebo s dlouhodobě nesprávnou životosprávou; pokud existují příčiny, které potíže vyvolávají, onemocnění se projevuje po dlouhé životní období.
O příčinách onemocnění se neví mnoho, ale usuzuje se, že člověk sám může do značné míry zabránit vzniku močových kamenů.

Doporučená výživa

 1. Strava s přiměřeným ( oproti našim představám s podstatně nižším ) obsahem bílkovin je vhodná pro pacienty s jakýmikoli ledvinovými potížemi, tedy i s kameny. Kyselé zplodiny látkové výměny bílkovin otravují tkáň ledvin a při uvolňování velkého množství vápníku z kostí ( Osteoporóza ) dochází ke zvýšené koncentraci vápníku v moči. To je ideální předpoklad pro vznik močových kamenů. Nebezpečí vzniku kamenů je přímo závislé na spotřebě masa. Čím více masa v potravě, tím větší riziko.
 2. Tvoření močových kamenů může vyvolat mléko. Výzkum univerzity v Chicagu ukázal, že laktóza i kalcium kravského mléka ovlivňují vznik kamenů.
 3. Doporučuje se naprostá abstinence. Alkohol dráždí močové ústrojí a podporuje vznik kamenů.
 4. Snižte příjem rafinovaného cukru i sladkostí. Bílou mouku nahraďte celozrnnou. Nadbytek cukrů vytváří předpoklady pro vznik vápenatých kamenů.
 5. Velmi vhodná je netučná dieta a neslaná dieta.
 6. Lidem se sklonem k močovým kamenům by měli jen zřídka konzumovat potraviny, které podporují vznik oxalátových sloučenin. Jsou to potraviny: černý čaj, čokoláda, kakao, káva, nápoje cola, pivo, jablka, hroznové víno, fazole, rebarbora, endivie, špenát, mandle, rajčata, fíky, švestky, rybíz, angrešt, brusinky.
 7. Nepoužívejte worcesterskou ani sójovou omáčku.
 8. Zvyšte přívod vlákniny. Snižuje vylučování vápníku močí.
 9. Čerstvá pomerančová šťáva může být účinnou ochranou před vznikem urátových kamenů.
 10. Vyhýbejte se vitaminům C a D v tabletách. Kyselina askorbová ( vitamin C ) ve velkých dávkách může zvýšit vylučování kyseliny oxálové, a tím také zvýšit sklon ke tvoření kamenů. Vitamin D stimuluje tvorbu hormonu, který ovlivňuje vylučování vápníku. Také chemické složení šumivých léků a vitaminů zvyšuje pravděpodobnost urolitiázy ( močových kamenů ).
 11. Přiměřenou výživou lze riziko močových kamenů snížit až na 1/3.
   

Vodoléčba

Nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem léčby ledvinových kamenů je dostatečný příjem tekutin. Pacienti by měli během dne vypít každou hodinu 1 sklenici čisté vody a před spaním 2 sklenice. Při probuzení v noci by měli vypít další sklenici. Příjmem velkého množství tekutin se z těla odplavují látky, z nichž kameny vznikají-koncentrovanost těchto látek se sníží. Aby však nedošlo k nadměrnému vyplavení minerálů z těla, musí být strava pestrá, musí obsahovat hodně zeleniny, ovoce a obilnin.

Všeobecné rady

Dlouhé ležení zhoršuje vylučování moči a nepříznivě ovlivňuje látkovou výměnu vápníku. Snažte se proto denně o fyzickou aktivitu. Doporučuje se dostatek pohybu a přiměřené práce venku.

Analgetika zvyšují riziko vzniku kamenů. Neužívejte léky bez doporučení lékaře i při sebemenších náznacích onemocnění.

V případě lehkého krvácení z močových cest pijte denně 3-4 šálky čaje z kokošky, pastuší tobolky. Čaj připravíte spařením 1 vrchovaté lžičky suché natě šálkem vařící vody.

Ledvinová kolika
 

Příznaky
Prudké bolesti, začínajíci na jedné straně beder a postupující do boku a podél močovodu do přirození nebo stehna na téže straně.
Nutkání k zvracení. Pocení.

Možné příčiny - kolika bývá zpravidla způsobena ucpáním močových cest.

Odvar     Plavuň.
Příprava: Lžičku sušené nati krátce povaříme v šálku vody.
Užívání: 1-2 šálky denně při bolestech.

Jiné prostředky

Víno - kokoška. (Příprava: 2 hrsti čerstvé řezané drogy louhujeme v uzavřené láhvi 7 dní ve tmě a teple v 1 litru bílého suchého vína).

Užívání: Při kolice lžíci každé 2 hodiny. Zákaz užívání těhotným a kojícím ženám.

Jalovcová léčba - užívání - jalovčinky žvýkáme při ucpání ledvin.  
 

Čaj na rozpouštění ledvinových a močových kamenů - urologický čaj - složení čaje

  Bříza list (Folium betulae)

Bříza list (Folium betulae)

Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. Odvar: 10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.

  Kakost nať (Herba geranii robertianae)

Kakost nať (Herba geranii robertianae)

Kakost slouží především jako přísada do čajových směsí na zastavení krvácení, zvláště z nosu a plic, na zastavení průjmů a na léčení katarů trávicích orgánů. Při těchto onemocněních se využívá vlastnosti, že kakost působí stahujícím způsobem a mírně uklidňuje. Kakost se používá také na rozpouštění močových kamenů, jako močopudný prostředek a proti bolestem močového měchýře. Můžeme ho přidat i do čajů proti kašli, na uvolnění hlenu, při dně a revmatismu. Obklady z čerstvé drogy, přikládáme přímo nebo ve formě masti, se osvědčily na otoky a kožní záněty, vředy, mokvající ekzémy a vyrážky. Při angíně můžeme použít silný odvar z kakostu jako kloktadlo.

  Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje krevní oběh, léčebně prospívá při srdečních chorobách, dně, revmatismu a onemocnění ledvin. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci, nesmějí ho však užívat během těhotenství. Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé obvykle 2x denně, ráno a večer.

  Přeslička nať (Herba equiseti)

Přeslička nať (Herba equiseti)

Má dva vynikající účinky , v nichž ji nelze ničím nahradit. První účinek spočívá v tom, že je značně močopudná a s tím je spojena schopnost rozpouštět močové kameny. Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismus, to se současným čištěním krve můžeme přirovnat k velkému úklidu. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revmatismu a loupání v kloubech. Druhým důležitý použitím přesličky je výborná schopnost zastavovat krvácení. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, ženských orgánů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžeme podrcenou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, neboť bylina může mít i nepříznivé vedlejší účinky. Droga má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je univerzální přísadou do různých koupelí. Odvar 2 lžičky řezané drogy zalijeme 0,25 l vody a 5 minut vaříme. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x – 3x denně.

  Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr se uplatňuje v bylinkářství díky tomu, že je značně močopudný. To ho předurčuje k podpůrné léčbě při dně a revmatismu. Používá se na zánět močového měchýře i při dalších chorobách celého močového ústrojí, při písku a kamenech v močových cestách. Pomáhá také při onemocnění jater, žlučníku a sleziny a může se přidávat do diabetických čajů. Účinně čistí krev, proto ho můžeme používat i při vyrážkách a jiných kožních onemocněních. Čaj z pýru je neškodný, ale bylina není určena k samotnému používání. Její široko působící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde pýr většinou nemá hlavní, zato však velmi důležité a potřebné druhořadé postavení.

  Truskavec nať (Herba polygoni avicularis)

Truskavec nať (Herba polygoni avicularis)

Truskavec odedávná slouží k zastavení krvácení. Jeho stahujících účinků se využívá hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a bělotoku. Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest. Zevně slouží čaj k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči. Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně ji lze užívat i v těhotenství.

  Vřes nať (Herba callunae)

Vřes nať (Herba callunae)

Má protizánětlivé účinky, proto se výborně hodí do čajových směsí na léčení chorob ledvin a prostaty. Vřes je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest, zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny. Protože je potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce. Pomáhá při řezavé bolesti při močení zánětlivého původu. I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran. Čaj z vřesu můžeme pít i jako lahodný čaj, protože má příjemnou chuť, nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání. Vyšší dávky však nemají větší účinek, spíš naopak. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut vylouhovat. Poté scedíme. Nálev se užívá ještě vlažný 2x denně.

  Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Je to vůbec nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových chorob. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin, zlatobýl přidáván i do čaje u chorob souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlového čaje je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Bylina pomáhá také u nemocí jater a žlučníku. Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně, to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě. Nálev 1 polévkovou lžíci sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2x – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo 2 polévkové lžíce drogy zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme.