Bylinná sedací koupel na hemoroidy (hemeroidy).

Cena: 79 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / na 6 koupelí. 24 g / dubová kůra. Bylinná sedací koupel při hemoroidech.
Produkt č. 69

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Bylinná sedací koupel na hemoroidy (hemeroidy). Bylinná sedací koupel na hemoroidy (hemeroidy).
+
Čaj na hemoroidy 1 Čaj na hemoroidy 1
+
Čaj na hemoroidy 2 Čaj na hemoroidy 2
=
214 Kč
ušetříte 6 %

Příprava sedací koupele na hemoroidy:

Dvě polévkové lžíce jemně roztlučené dubové kůry namočíme do 1 l vody a necháme asi 8 hodin stát. Potom ji 15 minut vaříme. Doplníme vyvařenou vodu do 1 l, přivedeme k varu, přidáme šest lžic bylinné směsi, odstavíme a necháme přikryté 20 minut vylouhovat. Sedací koupel má trvat 15-20 minut.
 
 

Hemoroidy

Jak napovídá lidový název zlatá žíla, jsou hemoroidy zduřelé žíly uvnitř i vně konečníku. Způsobují SVĚDĚNÍ a bolesti a jsou také nejčastější příčinou krvácení z konečníku.
Vnitřní hemoroidy mohou napínáním při stolici z konečníku vyhřeznout – a dokonce zůstat vyhřezlé jako malé, měkké, tmavočervené bulky. Tyto zevní hemoroidy – které obvykle zmizí během jednoho až dvou týdnů – zanechávají po sobě „kožní uzlíky“, které dráždí a jsou příčinou dalšího svědění. Krevní sraženina neboli trombus někdy způsobí, že hemoroidy ztvrdnou a značně bolí.
Co doporučují terapeuti

Naturopatie

Terapeuti považují ze nejčastější příčinu hemoroidů způsob života se stravou chudou na VLÁKNINU a nedostatečným TĚLESNÝM POHYBEM, což způsobuje často ZÁCPU, tlačení na stolici a následné užívání projímadel.
Naturopati se snaží vypořádat s těmito základními příčinami tím, že přidávají do stravy potraviny s vysokým obsahem vlákniny, např. lněné semínko, aby stolice byla měkčí. Za důležité považují také správné držení těla a dostatečný pohyb, čímž se zmenší namáhání dolních partií střev. Ke zlepšení krevního oběhu a snížení potíží se také mohou přikládat horké a studené obklady.

Aromaterapie

Esenciální oleje doporučované na hemoroidy jsou cypřišový, heřmánkový, jalovcový, kadidlový a myrhový. Použít se dají kterékoli dva s jednou kapkou oleje z máty peprné.
K přípravě sedací lázně naplňte sedací vanu do poloviny vodou, přidejte čtyři kapky zmíněných olejů a posaďte se do ní na pět až deset minut. Olej se aplikuje jak po večerní sedací lázni, tak každé ráno. K tomuto účelu se smíchají 2 lžičky (20 ml) rostlinného oleje s deseti kapkami čistého esenciálního oleje.

Fytoterapie

Fytoterapeuti se snaží zmírnit hemoroidální potíže adstringentními mastmi, např. kostivalovou, z jírovce maďalu a vilínu virginského.
 

Stanovisko klasického lékařství

V případě krvácení z konečníku je nutné navštívit lékaře, aby zjistil, zda se nejedná o nějakou vážnější příčinu. Také při poruchách střevní činnosti, např. při zácpě nebo PRŮJMU, je lépe jít k lékaři
Hemoroidům se dá předejít používáním přiměřeného množství vlákniny, která povzbuzuje činnost střev, a pitím dostatečného množství tekutin, aby se předešlo zácpě. Pokud se hemoroidy přece objeví, případné svědění a bolesti lze zmírnit horkými lázněmi, hydrokortizonovými mastmi a čípky a také používáním vlhkých otěrek místo normálního toaletního papíru. Postižení by se měli vyvarovat tlačení při stolici.
Ve vážných případech, kdy hemoroidy neustupují nebo se stále opakují, mohou se odstranit operativně v lokálním znecitlivění. Malou operací se také dají odstranit bolestivé krevní sraženiny a tím rychle zmírnit bolest způsobenou ztrombozovanými hemoroidy.
 
 

Křečové žíly

 
Křečové žíly jsou vakovitě rozšířené, vinuté elongované povrchové žíly. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, zřídka na břichu, hrudníku či na horních končetinách. Dalším místem výskytu je konečník (hemoroidy-zlatá žíla) a jícen (u cirhózy jater). Jde o velmi časté onemocnění, které v naší populaci ve věku 30-60 let postihuje asi 15% mužů a 20% žen. Primárně je onemocnění vyvoláno ochabnutím stěny žíly, která se v místech oslabení rozšiřuje. Následkem je pak nedovíravost chlopní v žilách, které za normálních okolností mají pomáhat udržovat protigravitační tok krve k srdci, hlavně v dolních končetinách. Z nesprávné funkce chlopní dále vyplývá hromadění krve v žilách a různé toky mezi povrchovým a hlubokým žilním systémem. Sekundární varixy vznikají na základě zánětu, po úrazu apod. Křečové žíly často komplikují bércový vřed, především u starších lidí.
Příznaky onemocnění jsou tupé bolesti v lýtkách, křeče, které přicházejí během spánku v noci, nebo otoky končetin. Nakonec se může vyvinout zánět s bolestivým zduřením žil. Nebezpečím je trombóza, která může ohrozit i život pacienta.
Křečové žíly se často objevují během těhotenství. Pokud se nezanedbá preventivní léčba, mohou křečové žíly (varixy) po skončení těhotenství vymizet.
Dr. Denis Burkitt zjistil, že křečové žíly, hemoroidy, kýla brániční a střevní divertikulóza (vychlípeniny střevní sliznice ven ze střeva) jsou výsledkem nitrobřišního tlaku, který musí „vyvíjet“ lidé s malou a tuhou, nepravidelnou stolicí (tj. při nedostatku vlákniny ve stravě).
 

Léčba

 
1.       15 minut rychlé chůze 4krát denně pomáhá v činnosti žil, které mohou lépe odvádět krev k srdci.
 
2.       Nejlepší prevencí je dostatek vlákniny ve stravě. Plné, nafouknuté střevo tlačí na žíly v dutině břišní a přes ně se zvýšený tlak přenáší i na žíly dolních
          končetin.
 
3.       Dbejte na správnou stolici. Namáhavá stolice zvyšuje tlak v žilním systému dolních končetin a dlouhodobě ovlivňuje rozvoj křečových žil.
 
4.       Nepoužívejte podkolenky, punčochy či cokoli jiného, co stahuje dolní končetiny, zanechává výrazné stopy na kůži a omezuje to váš normální krevní oběh 
          v dolních končetinách.
 
5.       Vyvarujte se horké koupele a nadměrného opalování. Vyvolává to ochablost žilních stěn a hromadění krve.
 
6.       Nebraňte přirozenému prodění krve (např. dlouhým sezením bez pohybu se zahnutými koleny). Každou hodinu vstaňte, během 4-7 minut procvičte nohy,
          projděte se.
7.       Plavání je ideální sport. Hydrostatický tlak vody pomáhá svalům „vytlačit“ krev k srdci, končetiny jsou odlehčeny. Při plavání se zapojí do práce plíce, srdce i
           velké skupiny svalů.
8.       Chození naboso zlepšuje proudění krve a zároveň pomáhá procvičovat svaly nohou.
 
9.       Sedět s nohama překříženýma v kolenou je nevhodné, protože to omezuje cirkulaci krve.
 
10.   Při delším sezení nezapomeňte občas procvičit prsty nohou.
 
11.   Odpočinek s nohama ve zvýšené poloze usnadňuje návrat krve k srdci.
 
12.   Podobně působí 5-6 hlubokých nádechů a výdechů několikrát denně.
 
13.   V těhotenství (kdy plod tlačí na dolní dutou žílu – vena cava inferior – v dutině břišní) je vhodné trávit denně nějaký čas (např. při čtení) na kolenou a loktech
         (nebo dlaních) s nahrbenými zády. Tak je možné odlehčit žilnímu systému.
 
14.   Jsou-li křečové žíly akutně bolestivé, lehněte si a nohy podložte tak, aby byly 15 cm nad úrovní srdce. Potom přiložte na nohy teplý obklad.
 
15.   Doporučuji dietu s nízkým obsahem tuků. Správnou stravou zabráníte nepříznivým krevním změnám (např. zhuštění).
 
16.   Doporučuji dvakrát denně teplou sprchu, kterou zakončíte osprchováním nohou studenou vodou a masáží ručníkem.
 
17.   Lehká masáž (prsty) od kotníků až po stehna směrem k srdci pomůže rozproudit krev.
 
 

Bylinná sedací koupel na hemoroidy (hemeroidy). - složení čaje

  Dub kůra (Cortex quercus)

Dub kůra (Cortex quercus)

Kůra i listy patří mezi nejlepší rostlinné léky na rány zásluhou silně stahujícího účinku. Zevně se osvědčily do sedacích koupelí při hemoroidech, kde se příznivě projevuje i jejich schopnost zastavovat krvácení. Dobře rozvařená kůra nebo spařené listy se přikládají na špatně se hojící rány, vředy, praskliny, křečové žíly a chronické otoky lymfatických uzlin. Silný odvar slouží také k vyplachování při zánětech ústní dutiny, k masírování a natírání dásní při parodontóze (spolu s přesličkou), do koupelí při nadměrné potivosti nohou, při omrzlinách, popáleninách a na omývání nebo na obklady při zánětech očí. Jiný způsob vnějšího použití je zasypávání otevřených ran práškem z jemně umleté kůry. Při vnitřním použití se čaj z dubové kůry a listů uplatňuje při některých ženských chorobách, zvláště při silné menstruaci a bělotoku. Doporučuje se i do čajových směsí na léčení lupénky. Čaj z kůry a listů je velmi dobrý při otravách žaludku, například houbami nebo masem. I když je droga v malých dávkách neškodná, při předávkování může vyvolat zvracení, proto se vnitřně musí užívat opatrně.

  Hluchavka nať (Herba lamii albi)

Hluchavka nať (Herba lamii albi)

Nejlépe účinkuje na orgány, které jsou u mužů a žen rozdílné, je i její použití u obou pohlaví různé. V ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Proto se používá po kontryhelu jako druhá bylinka do všech čajových směsí na ženské choroby. U mužů, hlavně ve starším věku, bývají zas časté problémy při vylučování moči. Tady hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a pomáhá i při jiných onemocněních močových cest. Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Pro toto použití ho můžeme osladit medem a pít jako konzumní čaj. Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemeroidech. Nálev 2 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a během kojení!

  Lnice květel nať (Herba linariae)

Lnice květel nať (Herba linariae)

Lnice se používá převážně na onemocnění žlučníku, především na zánět žlučníku, při žloutence a některých chorobách jater. Její protizánětlivé působení se uplatňuje při zánětech ledvin, prostaty a při obtížích s močením. Čaj z lnice je dobrý na žaludeční a dvanácterníkové vředy, změkčuje stolici, dokonce je mírným projímadlem. Dobře se osvědčuje u velkého množství žaludeční kyseliny a u takzvaného pálení žáhy. Lnice patří k bylinkám, které se nejlépe uplatňují v čajových směsích. Samostatné užívání je možné neboť bylina nemá nežádoucí vedlejší účinky. Při vnějším použití je lnice dobrým lékem na omývání pih a různých nečistot v obličeji. Po často opakovaném omývání silným čajem z lnice (dvě lžíce na čtvrtlitr vody) pihy blednou, někdy i zcela zmizí. Ve formě obkladu pomáhá lnice při zánětu očních spojivek (spolu se světlíkem a heřmánkem). Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2x denně. Odvar 20 g drogy svaříme s 0,5 l vody a scedíme. Místo vody lze použít čerstvé mléko. Užívá se 2x – 3x denně.

  Ořešák list (Folium juglandis)

Ořešák list (Folium juglandis)

Čaj z ořechových listů silně čistí krev, proto se uplatňuje především při kožních chorobách. Pomáhá odstranit svědivé ekzémy a doléčit omrzliny. Je též výborným lékem proti bělotoku, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá vyhánět střevní parazity, čistí zahleněný žaludek a střeva. Ořechový čaj má příjemnou chuť a po oslazení medem ho můžeme používat jako konzumní čaj. Mírně však snižuje krevní tlak proto se lidem s nízkým krevním tlakem nedoporučuje. Stejně významné je i vnější použití ořešáku. Mladé spařené listy se přikládají na postižená místa při hnisání kostí i při jiných kostních obtížích. Teplé až horké obklady je třeba častěji vyměňovat a ponechat je na bolavém místě přes celou noc. Je to neuvěřitelné, ale po několika dnech se rána otevře a hnis vyteče. Obklady z ořechu pomáhají i při obtížně se hojících ranách, opuchlinách, tvrdých vředech, různých kožních onemocněních, vyrážkách a podobně. Ořechové listy jsou i velmi dobrou a často používanou přísadou do bylinkových koupelí, silný odvar odstraňuje nadměrné pocení nohou. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 2x – 3x denně. Koupel 80 – 100 g na 1 l vody.

  Přeslička nať (Herba equiseti)

Přeslička nať (Herba equiseti)

Má dva vynikající účinky , v nichž ji nelze ničím nahradit. První účinek spočívá v tom, že je značně močopudná a s tím je spojena schopnost rozpouštět močové kameny. Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismus, to se současným čištěním krve můžeme přirovnat k velkému úklidu. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revmatismu a loupání v kloubech. Druhým důležitý použitím přesličky je výborná schopnost zastavovat krvácení. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, ženských orgánů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžeme podrcenou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, neboť bylina může mít i nepříznivé vedlejší účinky. Droga má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je univerzální přísadou do různých koupelí. Odvar 2 lžičky řezané drogy zalijeme 0,25 l vody a 5 minut vaříme. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x – 3x denně.

  Šalvěj nať (Herba salviae)

Šalvěj nať (Herba salviae)

Šalvěj má silný antibakteriální účinek, osvědčený při všech chorobách ústní dutiny a hrdla. Výborně se uplatňuje při zánětu dásní a parodontóze, u níž je přímo nenahraditelná, pomáhá i na otlaky od zubní protézy. Dobře poslouží k omývání a obkladům u kožních chorob a akné. Šalvěj je výborná bylinka i pro vnitřní použití. Čaj odstraňuje noční pocení, pomáhá při pracovní přetíženosti a nervozitě, využívá se ke snižování nadměrné tvorba mateřského mléka, pomáhá při slabé a nepravidelné menstruaci. Oživuje krevní oběh a zlepšuje činnost nervové soustavy, proto se doporučuje i u rekonvalescentů, v tomto případě ve formě šalvějového vína. Droga tvoří také osvědčenou přísadu do čajových směsí při různých druzích rakoviny. Nálev 3 lžičky sušené řezané drogy se zalijí 0,4 l vroucí vody, přiklopí a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se 1x denně. Při potížích trávicího ústrojí, žlučníku a jater je třeba výrazně snížit množství drogy. Není vhodné během těhotenství a při kojení. Dlouhodobější užívání může poškodit zdraví!