Desatero, jak správně připravovat a užívat bylinkové čaje:

 

  1. Před použitím čajové směsi dobře promíchejte, protože bylinky nejsou stejně těžké. Těžší složky, například kousky kořenů, propadají dolů a odebraná horní část směsi nemá správný poměr jednotlivých složek.
  2. Pokud si objednáte více léčivých čajů, užívejte každý zvlášť. Je nepřípustné jednotlivé čaje sesypat a připravovat si jeden výluh!
  3. Aby nedošlo k nejasnosti při dávkování drog, chci upřesnit, že za jednu lžíci považuji takové množství čajové směsi, které odpovídá zarovnané lžíci či lžičky.
  4. Výluh z bylinek se rychle kazí (cca 1 den), proto si připravujte dávku jen na jeden den. Skladujte v chladničce a ohřejte vždy jen část na jedno vypití. Čaje, které se pijí často v malých dávkách (například na průdušky), udržujte teplé v termosce. Bylinkové čaje se užívají vlažné, kromě potících, které se pijí horké.
  5. Všechny bylinky nejlépe účinkují, když jsou v slabé koncentraci. I nejnevinnější rostliny mohou při silné koncentraci vyvolat nežádoucí, často nepříjemný či nebezpečný účinek. Při přípravě bylinkového čaje je nutné dodržovat návod na přípravu (zarovnané lžíce, lžičky, doba louhování /macerování). U bylinek méně znamená více!
  6. Pokud máte v návodu na přípravu, užívejte 1/3 dávky, připravíte si čaj dle návodu většinou ½ l si rozdělíte na tři stejné díly, vychází to asi 150 ml – nepřekračovat!
  7. Léčivé bylinkové čaje se nesladí! U některých čajů se doporučuje čaj osladit medem nebo tmavým či hroznovým cukrem. To neplatí u diabetiků, pro něž i tento čaj připravte bez oslazení; u lahůdkových čajů použijte diabetické sladidlo.
  8. Snažte se nekombinovat používání bylinek se syntetickými léky. V tomto směru doporučuji spolupracovat s lékařem, pokud máte takového, který bylinky zná a uznává. Když vycítíte opak, zkuste se poradit s někým jiným.
  9. Pokud je na čaji upozornění, scedit přes bavlněné sítko, prosím dodržujte toto doporučení, aby nedošlo k podráždění sliznice (jde o čajové směsi, které obsahují šípek plod, diviznu květ).
  10. Léčivé bylinkové čaje by neměli užívat těhotné a kojící ženy, pouze ty, které jsou pro ně určené. To stejné platí pro malé děti.