Nechutenství – anorexie (49)

- doporučuji produkt č. 49 - Čaj na podporu chuti k jídlu (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Nechutenství – anorexie

Příznaky:

 

Odpor k jídlu, zvracení po jídle.
Bledá až nažloutlá pokožka.
 

Možné příčiny:

Poruchy trávicích orgánů, čichu a nervů.
Odpor k jídlu psychického původu (mentální anorexie).

 

Užívané léky:

Digestiva – prostředky povzbuzující chuť k jídlu a trávení (amara).
Plastika – látky podporující přibývání na váze.
Stomachika – léky podporující trávení a chuť k jídlu.

 

Strava

Bohatá na vitaminy B, B1, B3, E a H (biotin).
 

Příznivě působí

Ovoce – ananas, borůvky.
Obilniny – polévka z pohanky a ovesných vloček (s medem).
Zelenina – cibule, paprika, zelí.
Koření – anýz, bazalka, brotan, černobýl, česnek, dobromysl (oregano), hořčice, chmel,
                kmín, kopr, koriandr, křen, libeček, majoránka, máta, meduňka, merlík, paprika,
                pažitka, pelyněk (estragon), petržel, rozmarýn, řeřicha, saturejka, skořice.
Nápoje – mrkvový džus. Pivo (i nealkoholické).
Vůně – bergamot,fenykl, heřmánek, koriandr, levandule, máta, pomerančový květ  
             (neroli), pepř černý, šalvěj, yzop.
Barva – oranžová
Kámen – tyrkys.
 
 

Anorexie

Mentální anorexie je nemoc, která spočívá v poruše přijímání potravy s výrazným pozadím v psychice, u dospívajících a žen v přechodu navíc v hormonálních změnách. Postihuje především ženské pohlaví, muže taktéž, ty však minimálně. Udává se, že jí trpí asi 3% populace, ale tento údaj je zkreslený, protože zahrnuje lékařsky evidované případy.
Krátkodobé nechutenství se projevuje při běžných horečnatých onemocněních. Zde není důvod k znepokojení. Chuť k jídlu se vrací s uzdravením. V ojedinělých případech způsobuje poruchu přijímání potravy užívání některých léků. Na tuto okolnost je pacient upozorněn lékařem, lékárníkem, na příbalovém letáku předepsaného medikamentu.
Mentální, tj. psychická anorexie je nemocí lidí, kteří chtějí být štíhlí i za cenu sebepoškození, zejména adolescentů, až může vyústit smrtí vyhladověním. Kořeny poruchy přijímání sahají často do útlého dětství. V pubertě anorexii ovlivňují bouřlivé fyzické a psychické změny v souvislosti s nastupující funkcí pohlavních žláz v hormonální oblasti a v tvorbě pohlavních buněk, které jsou spuštěné z řídících center mozku. To vyvolává zvláště u dívek zaoblování tělesných partií. Je-li dodržován zdravý životní styl, postava se do cca 20 - ti let znormalizuje. Je třeba si uvědomit, že pokud se hmotnost člověka pohybuje v rozmezí cca 10% nad či pod hodnotou dosažené výšky vzrůstu, od níž odečteme 100 cm, jedná se o normální váhu. Jak vypadáme významně ovlivňují také genetické vlohy. Jestliže se v rodu častěji vyskytují předci otylého nebo vyhublého konstitučního typu, projevují se rodové dispozice i u potomků.
Rozvoj onemocnění je individuální. Odmítání potravy, jako základní životní potřeby, se vymyká kontrole, až končí vychrtlostí, paradoxně spojené s vysokou tělesnou aktivitou, a poté metabolickým rozvratem. Vyžaduje hospitalizaci v nemocničním zařízení a zavedení umělé výživy. Následuje dlouholetá léčba spořívající v kontrole přijímání stravy za asistence lékařů specialistů.
Při mentální anorexii bývá výrazně snížená sexuální aktivita, u dívek mizí menstruační krvácení. Může při ní dojít k celkovému rozvrácení hormonální rovnováhy. Postupně chřadnou všechny tkáně v organismu, atrofují především svaly. Projevuje se i na kvalitě vlasů, nehtů, kůže. Změny v těle ovlivňují složení krve a složení krve naopak působí na fyzickou a psychickou stránku. Dostavují se depresivní, neurotické a hysterické stavy, anorektici se izolují a demonstrativně popírají život ve své podstatě. Tím jsou ohrožené nezbytné životní funkce organismu jako celku. Často bývá anorexie propojená s nárazovou nezvladatelnou extrémní potřebou jídla, které je bezprostředně vypuzeno z těla ven zvracením, pak hovoříme o bulimii. Příznaky projevující se u anorexie mohou mít také řadu příčin závažnějšího onemocnění. Vždy je třeba se svěřit do rukou lékaře.
Léčba mentální anorexie je obtížná. Je nutné dbát na její prevenci, která spočívá v pravidelném přísunu pestré stravy, v dostatečném pohybu, vytvořením laskavého přístupu sám k sobě. Zakořenění správných stravovacích návyků je třeba vytvářet od útlého dětství. A hlavně – nepodléhat klamavým reklamám, že jen štíhlý člověk je krásný, že hodnota jedince spočívá pouze v jeho vzhledu.

Příznaky a projevy anorexie

Anorexie v počátečním stadiu vzbuzuje dojem péče o tělesnou váhu formou redukční diety snížením denních porcí jídla. U anorexie se nejedná o zmenšení dávek pokrmů.


Anorexie je nechutenství

- způsobené extrémně přehnanými obavami vytvořenými představou měřítek kladených na tělesné tvary. Proto k poklesu hmotnosti dochází výrazně a rychle, až ve většině případů vyústí naprostou vychrtlostí. Rychlost rozvoje onemocnění je individuální. Typické však je, že přestože se váha dostane hluboko pod normál, dotyční sami sebe stále považují za otylé. Pokud je dosaženo vyložené vychrtlosti, bývá paradoxně spojená s vysokou tělesnou aktivitou.
Anorexie se objevuje v různých věkových obdobích, nejčastěji v období puberty a dospívání. Postihuje především ženské pohlaví, muže taktéž, ovšem v mnohem menším zastoupení. Její projevy jsou velice typické. Zprvu dochází k vědomému přijímání minimálního množství potravy, které postižené vyloženě jen udržuje při životě, nikoliv tedy podle dietetických principů. Odmítání potravy se postupně čím dál tím víc vymyká kontrole, až se postižení dostávají do chronického stádia nechutenství, kdy potravu odmítají, nejsou takřka schopni jídlo přijímat, případně ho nepozřou vůbec a dlouhodobě hladoví.
Své počínání před okolím zakrývají. Buď se snaží stravovat skrytě, aby nebylo patrné, že nejí, nebo předstírají, že jídlo konzumují a namísto toho jej schovávají a pak se ho tajně zbavují. Úbytek váhy zastírají výmluvami a různými zdůvodněními, která si vymýšlí, např. stresem, zvýšeným náporem při studiu, fyzickou aktivitou, cvičením, tomu je však při anorexii rovněž věnována přehnaná péče motivovaná snahou nepřibírat na váze a je jejím dalším podstatným příznakem, dále zvýšenou sexuální aktivitou, která je při anorexii naopak významně snížená, případně mizí, jedná-li se o dospělé jedince, stejně tak mizí menstruační krvácení (amenorea). Vymlouvají se na změny životních podmínek, prodělání nemocí, užívání léků, i když tyto faktory spouštěčem mentální anorexie být mohou. Popsané projevy jsou spojené s duševním pozadím anorexie. Proto se také nazývá mentální, tj. psychická anorexie.
U postižených se brzy projevují vedle úbytku váhy výrazné psychické změny. Vykazují nedostatek zdravého sebevědomí, lhavost, zádumčivost, náladovost, dostavují se depresivní, neurotické, až hysterické stavy, často se izolují od společnosti, demonstrativně popírají život.

Nechutenství

-  bývá v některých případech střídáno nárazovou nezvladatelnou extrémní potřebou jídla, tedy žravostí, kdy je nárazově v krátkém čase pozřeno velké množství pochutin bez ohledu na složení, a vzápětí je záměrně vyvoláno zvracení (bulimie), případně je jídlo okamžitě vyzvraceno samovolně ihned poté, co bylo zkonzumováno. U lehčích forem anorexie dochází k zneužívání projímadel, aby byl pokrm z těla co nejrychleji vypuzen ven.
Příznaky popsané u anorexie mohou mít také řadu fyzických příčin závažnějšího onemocnění.