Zvracení (102)

- doporučuji produkt č. 102 - Čaj proti nevolnosti (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Nevolnost a zvracení

Stav, kdy se nám zvedá žaludek, se označuje jako nevolnost, lékařsky nauzea. Výsledkem je zvracení. Nevolnost může být příznakem různých chorob včetně přejedení, RANNÍ NEVOLNOST, NEMOCI Z POHYBU, MIGRÉNY, ZÁVRATI a neléčené CUKROVKY. Jednou z nejčastějších příčin je OTRAVA Z JÍDLA neboli gastroenteritida, při níž bakterie z kontaminované potravy způsobí zánět žaludeční a střevní výstelky – což často končí PRŮJMEM. Po vyzvracení se postižený cítí lépe, protože tělo zbavil škodlivých látek.
Trvá-li zvracení delší dobu nebo je-li úporné (s průjmem i bez průjmu), může dojít k dehydrataci, tj. přílišné ztrátě tělních tekutin.

Co doporučují terapeuti
Akupresura
Zatlačte na střed zápěstí ve vzdálenosti šířky tří prstů nad vnitřní rýhou uprostřed spojnice s prostředkem (osrdečník 6). Nebo zatlačte energicky dovnitř na střed žaludku mezi hrudní kostí a pupkem (početí 12).

Fytoterapie
V případě, že příznaky trvají nebo jejich příčina není známá, je třeba se poradit a léčit. Úlevu může přinést pití malých doušků nálevu ze zázvoru nebo z máty peprné. Bylinkář vám pro úlevu předepíše také šedivku černou a současně bude léčit příčinu zvracení.

Naturopatie
Jakmile se zjistí příčina a zvládne zvracení, může se znovu začít jíst, zpočátku jen čisté zeleninové polévky, později celozrnné toasty nebo vařená rýže se zeleninou a postupně normální strava.

Homeopatie
Dostavuje-li se nevolnost a zvracení po každém jídle, jazyk není povleklý, nemocný má svíravé bolesti, bolí ho hlava a potí se, předepisují homeopati Ipecac 6. Pokud nevolnost následuje po vydatné porci tučného jídla a postihuje plačtivou osobu, která se cítí lépe na čerstvém vzduchu, je vhodná Pulsailla 6. Jsou-li zvratky velmi kyselé a zvracení se objevuje brzy po jídle současně s palčivou bolestí, mrazením a vyčerpaností, doporučuje se Arsen. Alb. 6. Užívá se každou půlhodinu, dokud se pacient necítí lépe.


Stanovisko klasického lékařství

Nevolnost a zvracení jsou příznaky – není to nemoc. Nejdůležitější je, aby lékař stanovil diagnózu a léčil příčinu těchto příznaků. Bylo by např. nebezpečné – ne-li dokonce životu nebezpečné -, kdyby se léčilo zvracení vyvolané cukrovkou bez podávání inzulinu.
Až do rozhodnutí lékaře jezte málo pevné potravy nebo žádnou, pijte dostatek tekutin,např. vodu, slabý čaj nebo ječmennou vodu.
Jakmile je příčina zvracení známá, může se podávat např. metoclopramid nebo prochlorperazin v tabletách, čípcích nebo v injekcích. Během těhotenství je třeba se lékům vyhýbat.


Žaludeční nevolnost – nausea


Příznaky
- Nucení na zvracení. Nechutenství.

Možné příčiny
- Poruchy zažívacích orgánů.
- Chřipka nebo jiné infekční onemocnění.
- Nízký krevní tlak.

Užívané léky
- Antiemetika – látky potlačující nutkání k zvracení.
- Gastrosedativa – látky uklidňující žaludek.

První pomoc
- Přísun čerstvého vzduchu, požití studeného nápoje, případně žaludečního likéru nebo destilátu.
- Při cestování nevolnosti (kinetóze) cumlání bonbónu nebo žvýkání. Dívat se do dálky směrem před sebe ve směru jízdy.

Strava
- Potraviny obsahující vitamin H (biotin), B5, B6, sodík a chlor.

Příznivě působí
- Zelenina – Artyčoky. Chřest.

Koření
- Kopr (lžičku drcených semen do polévek a omáček). Hřebíček, kardamom, muškát. Bazalka, máta, skořice, zázvor (můžeme přidávat do čajů).

Reflexní masáž
- Bod R 5, R 6 (tiší zvracení)

Vůně
- Bazalka, černý pepř, máta, zázvor (mírní nevolnost při cestování). Bazalka, citrón, fenykl, heřmánek, levandule, máta, meduňka, pepř, růže (působí proti
  zvracení).

Kámen
- Granát – Nosí se jako šperk nebo v kapse. Je důležitý občasný přímý dotek.

Čajovina

- Nálev – Bazalka. Užívání – 3x denně půl šálku. Neužívat v těhotenství!
- Nálev – Černobýl s mletým zázvorem. Užívání – Denně šálek slazený medem.
- Nálev – Vachta. Užívání – Šálek obden.
- Nálev – Heřmánek, máta, pelyněk, trnka, třezalka. Příprava – Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – Šálek podle potřeby.
- Nálev – Artyčok. Příprava – Lžíci řezaných sušených listů spaříme šálkem horké vody. Užívání – Půl šálku po každém jídle.
- Nálev – Kopr (drcená semena). Příprava – Lžičku drogy spaříme šálkem horké vody a 10 min. louhujeme. Užívání – Šálek podle potřeby.
- Odvar – Borůvka (list). Užívání – Šálek podle potřeby.

Kapky
- Tinktura – Zázvor. Užívání – 10 kapek proti nevolnosti při cestování. Dětem dáváme 2-3 kapky na lžičku s vodou.

Jiné prostředky
- Prášek. Nátržník. Užívání – 3-4 krát denně na špičku nože.