Zánět tlustého střeva (59)

- doporučuji produkt č. 59 - Čaj na tlusté střevo (najdete pomocí rolovátka na titulní straně) 

Zánět tlustého střeva

Tato porucha, odborně nazývaná kolitida, se projevuje chronickým vředovitým zánětem tlustého střeva a její příčina není dosud známa. Pro zánět je příznačná bolest břicha a přerývané záchvaty PRŮJMU se stopami krve, který se v těžkých případech dostavuje až dvacetkrát za den. Pokud se počet nebo závažnost záchvatů zvyšuje – nebo obtíže přetrvávají beze změny – je třeba vyhledat lékaře.
Co doporučují terapeuti
Akupresura
Tlakem stimulujte bod na vnější straně nohy, těsně pod kolenem. Takto se údajně reguluje pohyb hladkého břišního svalstva a tedy zmírňuje kolitida. V těžkých případech by se měl stimulovat bod uprostřed mezi hrudní kostí a pupkem.
Akupunktura
Terapeuti se soustředí na stimulaci meridiánů žlučníku, jater a žaludku. Někdy také naplňují pupeční důlek ohřátou solí a užívají POŽEHOVÁNÍ, které jak se tvrdí, celkově uvolňuje břicho.
Naturopatie
Má se za to, že klíčem k prevenci či léčbě kolitidy je dieta – to znamená vynechat ze stravy mléko a mléčné výrobky, např. máslo a sýr, a jíst zejména mírně povařené zeleninové vývary a dušené zeleninové směsi a také směs amerického jilmu a rozmačkaných banánů. Obtíže by pak měly zmizet do několika týdnů.
Kolitida často souvisí se STRESEM – terapeut proto může pacienta naučit provádět relaxační cvičení.
Fytoterapie
Fytoterapeuti často k utišení zanícených a podrážděných střevních stěn doporučují šálek nápoje z amerického jilmu, který se má pít 2x denně. Příprava: smíchá se jeden díl prášku z kůry jilmu s osmi díly vody. Prášek se přelije horkou vodou a za tepla vypije.
 

Stanovisko klasického lékařství

 
Lékaři zpravidla považují vředovou kolitidu za vážnější chorobu, než za jakou ji mají alternativní terapeuti. S těžkou kolitidou lékař zřejmě pacienta pošle do nemocnice na baryový klystýr, rentgen a vyšetření střeva. Někdy může doporučit i operaci, kterou se odstraní část tračníku.
Obvykle ale lékař předepisuje steroidy – na utlumení bolestivosti a četnosti záchvatů. Může také doporučit vhodnou dietu – bez rostlinné vlákniny a syrového ovoce – a připomenout, jak důležitý je pro léčbu klid a relaxace.

Citrus na vyčištění střev

Na ideální vyčistění střev je jednoduchý přírodní produkt – citrusový plod. Každý večer cca dvě hodiny po posledním jídle zkonzumujte jeden celý citrusový plod, nejlépe grep, ale nejčastěji se užívá pomeranč, (i citrón) vše bez kůry. Ne jen šťávu! Poté už nic nejíme! Dužina citrusových plodů neprovádí detoxikaci, ale čistí veškeré toxické nálepy, usazeniny i parazity a působí ve střevech jako štětka na vymývání sklenic. Ideálně čistí klky ve střevech a na rozdíl od léků, se pak nemusíme v těle doplňovat vzácné bakterie, které jsou součástí imunitního systému. Lidé užívající pravidelně denně potvrdili, že v minulosti trpěli zácpou, syndromem dráždivého tračníku, těžkou plynatostí a nadmutím, obezitou, chronickou vyčerpaností, bolestmi žaludku. Odstranili i problémy s kůží a vlasy, jakož i dalšími častými nemocemi. Během několika měsíců dojde k váhovému úbytku až o 6 kg, ale pozor, ne na objemu v pase, ale na váze! Prostě zbavili se odpadů - fekálií, zahnívajících ve střevech a způsobujících tak výše uvedené problémy, z nichž nejvážnější je rakovina konečníku. Je to dlouhodobá – doživotní kůra, ale jeden citrus denně není skoro žádná finanční investice. Bez další změny stravovacích návyků. Zvažte sami, co je lepší. Po několika dnech poznáte, že to funguje. Z toalety budete utíkat před vlastním zápachem.

Zánět tlustého střeva

- je buď psychosomatickou chorobou, nebo ho vyvolávají patologické bakterie. Někdy dokonce působí i obě příčiny najednou. Medicínskými (tělesnými) metodami lze dát do pořádku pouze bakteriální mikroflóru.
Je zapotřebí důsledná změna životosprávy a vypěstování správných bakterií. Pokud kolitida přetrvává i poté, co byly dány do pořádku poměry ve střevech, je potřeba sáhnout po konvenčních medicínských metodách. To znamená, že pokud to nejde jinak, musí pacient užívat protizánětlivé léky a medikamentózně potlačovat symtomy.

Strava 


Příliš rychlé pojídání, mnoho jídla - přejídání-, konzumace silně kořeněných a tučných jídel, špatné trávení z nervových příčin, které zpomalí peristaltiku, a z hlediska výživy nehodnotné potraviny (hamburgery, hranolky často ohřívané potraviny apod.) způsobují různá onemocnění tenkého a tlustého střeva: neprůchodnost, gastroenteritidu, kolitidu, Crohnovu chorobu, divertikulózu, syndrom dráždivého tračníku aj.
Bez paliva neběží žádný motor. Kvalita jídla je palivo pro tělo. Musíte dávat pozor nejen na to, co jíte, ale také na množství a kvalitu potravin.
Střeva hlavně potřebují dostatek vlákniny a slizu. Proto si do jídelníčku zařaďte dostatek zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a luštěnin.
Střeva potřebují i pohyb, proto denně cvičte nebo choďte na procházky.
Na střevní potíže spojené s průjmy, zácpou či zánětem působí léčebně lněné semeno, které dodává střevu ochranný sliz.
Semínka lnu setého (2čajové lžičky) buď rozkousejte a hodně zapijte, nebo je pomelte, snězte pomletá a rovněž hodně zapijte. Sliz se utvoří v žaludku a odtamtud odchází přímo do střev. Semínka užívejte 3x denně, 1 hodinu před jídlem.
Při zánětu tlustého střeva se doporučuje více vařené potraviny než syrové. Zelenina a ovoce krátkodobě povařte, více šetří vaše střeva.
Do jídelníčku zařaďte často ovesnou kaši nebo rýži natural, ta se musí 45 minut vařit. Do horké kaše nebo rýže nastrouhejte jablko, přidejte máslo, pomleté semeno lnu, pomleté ořechy a trochu skořice.
Na prokrvení střev s dezinfekčním účinkem je příznivé modré hroznové víno, borůvky, ostružiny, maliny, černý rybíz a černá jeřabina, a to i tepelně zpracované v podobě kompotů či džemu.
Časté pojídání masa, masových výrobků a tučných sýrů zatěžuje trávení. Ve střevě se tvoří odpadní látky, které deformují a tlačí na sousední orgány. Nevhodně zkombinované potraviny přicházejí do střev nenatrávené a pak hnijí a kvasí. Překyseluje se tím organismus a do krevního řečiště se dostávají toxické látky.
Vydatnou očistu střev zajistí kysané zelí. Je to kartáček na láhve. Nabalí na sebe střevové kaly a více se vyloučí. Doporučuje se dvouměsíční očistná kúra: vždy ráno a večer sníst 2 lžíce syrového kysaného zelí. Nejlepší doba pro kúru je podzim a potom brzy na jaře, v únoru či březnu. Další očistný kartáček na střeva je uvařená mrkvová nať. Mrkev natě nezbavujte a povařte ji společně s mrkví a snězte.
Pro očistu těla a střev si udělejte z jednoho dne v týdnu postní den. Dříve to býval pátek. Nejezte, jen pijte čistou vodu nebo bylinný čaj z ostružinového listí či heřmánku.
Pro správnou funkci střev používejte bylinné koření do jídla, které znaly i naše babičky: majoránka zahradní a tymián obecný. Podporují trávení hlavně tučných jídel, působí antibakteriálně a uvolňují křeče.
Šalvěj lékařská se používá jako divoké koření k hojení zánětlivých procesů na sliznici žaludku a střev. Čerstvou nebo sušenou šalvěj přidávejte do salátů, polévek i masových pokrmů.
Nezapomínejte na bazalku pravou ani na hřebíček, který se v kuchyni používá už málo. je silně antibakteriální a výborně podporuje činnost žaludku a střev.
Nepřátelské bakterie ve střevě ničí česnek medvědí. Na jaře snězte denně 1 či 2 zelené listy, které podporují trávení a vypuzují červy.
Tinktura
Na dezinfekci a proti zánětů střev je vhodná tinktura z česneku medvědího. Tinkturu zakoupíte v obchodě s bylinkami.