Stres (5)

- doporučuji produkt č. 5 - Antistresový čaj (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Stres

Většina lidí si oběti stresu představuje jako uštvané manažery s nebezpečně vysokým krevním tlakem nebo jako obchodníky čelící dravé konkurenci, kteří si pěstují žaludeční vředy na nepřetržité řadě pracovních obědů. Málokdo napadne mladý pár v zápalu příprav na svatbu, novopečená maminka pečující o novorozeně anebo čerstvý důchodce, který se těší, že po celoživotní pilné práci bude mít spoustu volného času pro sebe. A přitom všichni tito lidé – ve skutečnosti každý, kdo se musí vypořádat s důležitou změnou životního rytmu nebo s novými úkoly – se potenciálně vystavují nebezpečí stresu a s tím souvisejícím zdravotním obtížím.

Stres sám o sobě není ani škodlivý, ani nebezpečný. Je součástí každodenního náročného života, nelze se mu vyhnout, a dokonce to ani není žádoucí. Překonávání obtíží a změny, pokud se k nim umíme správně postavit, jsou kořením života – podněcují naši představivost a provokují nás, abychom se pouštěli do nových věcí. K nejspokojenějším a nejúspěšnějším lidem patří ti, kdo umějí reagovat i na silný stres.
Naproti tomu oběť stresu se nedokáže s problémy a tlaky v rámci možností vyrovnat. Např. nezaplacené účty takový člověk obvykle hází do zásuvky a snaží se na ně zapomenout, nebo se rozčílí na manželku, že moc utrácí, anebo naopak trpí obsedantním nutkáním vyplnit šek na příslušnou částku v okamžiku, kdy účet přijde.
Každá z těchto reakcí může být za určitých okolností přiměřená, ale když se jedna stane obecným přístupem k řešení všech problémů, výsledkem může být vážné stresové onemocnění. Naštěstí pomoci si může především oběť sama.
Svépomoc pro oběti stresu
Účinnou cestou, jak se vyrovnat se stresem, je nepřetržitá snaha reagovat na každou novou situaci co nejvhodnějším způsobem. Žádná jednoduchá a přímočará metoda na to neexistuje, avšak odborníci na stresové problémy doporučují čtyři následující kroky:
 
Rozpoznání příznaků
Stres postihuje celého člověka-jeho tělo, mysl, pocity i chování-a příznaky mohou mít nejrůznější formu. Většina jich vychází ze zvýšeného napětí ve svalech-např. bolesti v šíji, bolest v kříži, bolesti hlavy, skřípání zuby, pocit, že máme „knedlík v krku“, nepřirozený a nervózní smích, chvění, třes, nervózní tik a pomrkávání. Pokud se pacient neléčí, může svalové napětí vést až k vážnějším symptomům a obtížím, jakými jsou např. vysoký krevní tlak, migréna a zažívací obtíže jako syndrom dráždivého tračníku.
K dalším příznakům patří rychlý tep, hypoventilace, bušení srdce, pocení, sucho v krku a v ústech a obtíže při polykání. Častá je i nespavost a jiné poruchy spánku, vyskytují se také mdloby, závratě, pocit celkové slabosti a nedostatek energie.
Stav může postihnout i mysl, emoce a chování-mezi příznaky patří neschopnost soustředit se, nedefinovatelná úzkost nebo strach bez zřejmého důvodu, období podrážděnosti a perfekcionismu vystřídané depresí a netečností. Varovným signálem je také chování, které poškozuje zdraví, např. nestřídmé jídlo, pití a kouření, nadměrné užívání sedativ a dokonce i menší opatrnost vůči úrazům.
 
Zjištění příčin
Když rozpoznáte příznaky stresu, dalším krokem je uvědomit si jeho příčiny-lékaři je nazývají stresory. Stresorem může být všechno, co vás vyvede z rovnováhy, co na vás klade nároky, co vyvolá určitou změnu, a to i na krátký čas.
Některé stresory jsou vnitřní, např. starost, jak zaplatíte hypotéku, jak se dostanete včas do práce, nebo třeba jídlo, které váš žaludek nesnáší, a také fyzické onemocnění, jiné přicházejí z vnějšku-hlučné nebo znečištěné prostředí, neustálé vyzvánění telefonu, nával práce, dítě, které pláče a nedá se utišit, to všechno může být příčinou napětí a úzkosti.
Moderní život sám o sobě je plný stresů-častěji se stěhujeme, měníme zaměstnání a rozvádíme se, cestujeme do vzdálenějších míst, jsme bombardování větším množstvím informací, více nakupujeme, více věcí vyhazujeme. A současně si děláme starosti  jaký vliv bude mít na naše životní prostředí překotné využívání přírodního bohatství, zvýšená produkce odpadu a znečištění vzduchu.
Napište si seznam všech závažných stresorů, jimž jste právě vystaveni, a nezapomínejte, že šťastné události mohou být stejně stresující jako události nepříjemné. Např. narození dítěte je událost radostná, ale může také přinést probdělé noci, změnu ve vztazích rodinných příslušníků, nová vydání a starosti a změny v obvyklém běhu domácnosti. I „bezstarostná“ dovolená v zahraničí může být náročná, protože přinejmenším musíte zacházet s cizí měnou, zvykat si na cizí lidi a cizí řeč, mohou nastat problémy s dopravou.
 
Sledování reakcí
Stejný stresor může vyvolat u různých lidí různé reakce, dokonce i týž člověk může v různou dobu reagovat různě. Stresu se dá čelit třemi základními postoji- říká se jim „ útok „ , „útěk“ a „ pasivita“. Každý je vhodný pro jinou situaci, žádný se nemá považovat za dobrý nebo špatný sám o sobě. Potíže nastanou, pokud se někdo spoléhá pouze na jediný typ reakce na stres, třebaže jiný vede k lepším výsledkům
Útok
Má dvě formy, vnější a vnitřní. Vnější znamená, že se k problému odvážně stavíme čelem, a to někdy ještě dřív, než se problém stane.
Reagují tak obvykle lidé energičtí, ambiciózní a schopní obstát v konkurenci. Jsou často velmi úspěšní, neustále se sami nutí k lepším výkonům, a pokud má někdo jiný přístup k práci, dráždí je to a nemají s ním trpělivost. Je pro ně typické, že v podstatě nevědí, jak odpočívat, a mnohým hrozí nebezpečí srdečních obtíží.
S problémy se lze stejně přímočaře vypořádat formou druhou, formou vnitřního útoku. Ti, kdo se k ní uchylují, vypadají nevzrušeně, usebraně, dělají věci s přehledem, rozhodně navenek neprojevují žádnou agresivitu. Mají sklon dělat věci jistým ustáleným způsobem a nebývají nakloněni navrhovaným změnám. Nevyrovnanost, která z toho plyne, může vést k poruchám zažívání k syndromu dráždivého tračníku nebo k žaludečnímu vředu.
Útěk
Jak jen to je možné, problémům se vyhneme, jako by neexistovaly, anebo se jimi přestaneme obírat a necháme někoho, aby je vyřešil za nás. V lepším případě si takovým postojem můžeme vypěstovat opatrnost a obezřetnost, v horším ztratíme vládu nad vlastním životem a budeme úplně závislí na druhých.
Ti kdo reagují únikovým způsobem příliš často, někdy vůbec nerozvinou všechny své schopnosti a nenaučí se vyjádřit své pocity vůči druhým. Hrozí jim nebezpečí izolace, neustálého ustupování a v extrémních případech pocity zoufalství, což někteří léčitelé uvádějí do souvislosti se zvýšeným rizikem rakoviny.
Pasivita
V tomto případě přijímáme stresory, aniž s nimi bojujeme nebo před nimi utíkáme. Zkrátka zaujímáme pasivní postoj a řídíme se momentálními pocity.
Tady hrozí nebezpečí, že budeme svému okolí připadat nerozhodní, bez vyhraněného názoru a žebříčku hodnot. Těžko se rozhodujeme a začínáme jednat, dokonce se nám může zdát, že vlastně na ničem nezáleží. Lidi, kteří mají sklon k pasivitě, častěji postihují nehody a lehčí onemocnění. Častěji také podlehnou pomíjivým módním výstřelkům v péči o zdraví a vábení různých radikálních sekt.
Holistický přístup
Jakmile máte pod kontrolou svou reakci na stres, uvažujte o širším a dlouhodobějším řešení tohoto problému. K celkové harmonii a dobré zdravotní kondici se musí směřovat po celý život. Dokonalosti se nikdy nedosáhne, ale odborníci na léčení stresu navrhují tyto kroky:
Neustále si uvědomujte, s jakými stresory se v každodenním životě setkáváte a jak na stres reagujete. Pečujte o sebe vyváženou stravou, dbejte o pravidelný pohyb a dostatek nočního spánku. Přiklánějte se raději ke kompromisům než ke krajnímu nebo jednostrannému řešení problémů. Pokud potřebujete pomoc, obraťte se na jednotlivce nebo skupiny, které vám vyhovují. Každý den si najděte čas na nějakou formu RELAXACE A DÝCHÁNÍ, JÓGY nebo MEDITACE. Své pocity svěřujte svému okolí, a pokud je to pro vás těžké, osvědčuje se PSYCHOTERAPIE či ARTETERAPIE.
Můžete si také načrtnout vlastní „plán života“-celkový pohled na život včetně narození, vzdělání, zaměstnání, důležitých mezníků, např. sňatku a dětí, vážných onemocnění, dále zhodnocení situace, jaké cíle si stanovíte v budoucnosti, a nakonec smrt. To poskytne vašemu pohledu na současné problémy širší perspektivu a pomůže vám lépe se připravit na období stresu.