Spaní - nespavost (7)

- doporučuji produkt č. 7 - Čaj na spaní (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Poruchy spánku

 

Jak překonat potíže

V dnešním nervózně roztěkaném světě, kdy žijeme pod neustálým tlakem, tváří v tvář problémům a stresu, by měl být spánek posilující protilátkou proti denním starostem-vhodnou příležitostí, aby si mysl odpočinula, tělo se zotavilo a nabralo sil pro další den. Přitom ovšem např. celých 10 milionů Britů trpí pravidelnými poruchami nočního klidu, jako nespavostí, neklidem a děsivými sny.
Vědci stále ještě nedokázali plně objasnit mechanismus spánku, ale zjistili, už v mozku jakási „spánková centra“. Tyto“ tělesné hodiny“ zřejmě řídí čas odpočinku a čas bdění. Určitou roli v těle hraje i celá řada přirozených uspávacích chemikálií.
Potřeba spánku je individuální a po celý život se ze dne na den u každého z nás neustále mění. Mnoho lidí-zvláště ve starším věku-si dělá starosti, že se dost nevyspí. Ovšem jak stárneme, začíná být normální, že méně spíme, déle nám trvá, než usneme, a obvykle se v noci častěji probudíme.
Existuje domněnka, že s přibývajícím věkem se procesy probíhající v těle přirozeně zpomalují, a tím se snižuje potřeba dlouhodobého nočního odpočinku. Ze stejného důvodu lidé, kteří cvičením důkladně relaxují, což může zpomalit procesy probíhající v těle ještě víc než hluboký spánek, také často vystačí s kratším odpočinkem. Na druhé straně když onemocníme nebo jste vystaveni STRESU, je velmi pravděpodobné, že se potřeba spánku zvýší.
Normální průběh spánku může být narušen z mnoha důvodů, ale mezi nejběžnější problémy patří tyto:

Nespavost

Potíže s usínáním, neustálé buzení, neklid během noci a časné probuzení, kdy je člověk unavený už od rána, to jsou běžné problémy, které mohou mít celou řadu příčin.

Chorobná spavost

Nadměrný spánek doprovázený pocitem neustálé únavy může být stejně obtížný jako nespavost. Bývá známkou DEPRESE a velmi často přichází ruku v ruce s nedostatkem energie během dne.

Noční můry a děsivé sny

Podivné a strašidelné sny, které jsou obvykle známkou nějaké ÚZKOSTI, se občas zdají téměř každému, problémem se stávají teprve tehdy, jestliže se vyskytují po delší období. Klidný spánek se obnoví, jakmile se vyrovnáme s tím, co nás trápí.
Kvůli děsivým snům se někdy děti bojí chodit spát a jiné se v noci náhle probudí strachy, některé pláčou, křičí, blábolí anebo jen tupě zírají. Nejlepší bezprostřední reakcí je zůstat klidný a utěšit je. Až později můžete s dítětem promluvit o tom, co ho tak vyděsilo, uklidnit ho a nabídnout pomoc-dětský noční neklid často pramení z úzkosti, že mu rodiče odejdou, nebo z problémů ve škole.

Neklid

Mnoho bezesných nocí stráví lidé proto, že sebou házejí, obracejí se a nejsou schopni si najít na spaní pohodlnou polohu. Příčin může být mnoho, od onemocnění až po nepohodlné lůžko, důvodem může být také velké horko nebo přílišný chlad.

Náměsíčnost 

je to jev řídký a postihuje hlavně děti. Někdy je možno náměsíčnost přičíst nějaké úzkosti, ale často se příčina nedá zjistit. Náměsíčného pokud možno neprobuďte a šetrně ho odveďte zpátky do postele. Ale ani když se budí, nehrozí mu žádné nebezpečí.

Chrápání

Lidé, kteří chrápou, občas na krátký interval přestávají dýchat, což je příznakem nějaké srdeční obtíže.

Jak si v noci dobře odpočinout

Zaprvé si zjistěte příčinu nespavosti. Může to být jakákoli tělesná nebo duševní zátěž-nemoc, BOLEST, horko, hluk, nová nebo nepohodlná postel, deprese, přejedení nebo nemírné pití.
Mnoho problémů, které vám ruší spánek, lze jednoduše odstranit tím, že podniknete kroky, abyste se jich zbavili. Lékař vám např. může předepsat léky na zmírnění bolesti, deprese nebo ucpaného nosu, pokud vás tyto obtíže budí. Dvojitá okna vás ochrání před hlukem z ulice. Je to ovšem opatření velmi nákladné, lacinější a celkem účinné jsou voskové ucpávky do uší. Pokud je vám v noci horko nebo zima, stačí vyměnit lůžkoviny.
Lidem s poruchami spánku také pomůže, když si zvyknou být před spaním chvíli v klidu. Poslech hudby, procházka nebo četba před spaním pomáhá uvolnit se a zapomenout na celodenní starosti. Pozdě v noci nikdy nejezte, nehádejte se a nediskutujte o důležitých problémech. Pokud o něčem neustále přemýšlíte, snažte se to napsat, nebo si udělejte seznam všech svých starostí, čímž je odkážete na vedlejší kolej a můžete se jimi zabývat jindy.
Můžete také zkusit cviky z okruhu RELAXACE A DÝCHÁNÍ, dát si horkou sprchu a požádat partnera, aby vám udělal MASÁŽ. Zkuste bylinné čaje, např. heřmánkový, šípkový, skořicový, třeba s troškou medu nebo nějaký mléčný nápoj. Nepijte čaj, kávu a kakao, obsahují kofein, který vás udržuje v bdělém stavu. Pokud se v noci budíte a chodíte na záchod, nic před spaním nepijte.
Jestliže přesto ležíte v posteli a nemůžete usnout, znovu zopakujte dýchací cviky nebo se soustřeďte na nějaký příjemný detailní výjev nebo vzpomínku, to by mělo pomoci. Můžete si také do sluchátek pustit uklidňující hudbu nebo pásek s relaxační nahrávkou.
Jestliže poruchy spánku trvají, zamyslete se, zda máte dost tělesného pohybu a správně jíte. Máte-li nějaké vážné problémy v manželství, finanční starosti, deprese nebo jinou emocionální zátěž, pokuste se o tom promluvit s blízkým přítelem, ten vás přinejmenším uklidní a možná vám i poradí. Uvažujte také o odborné pomoci prostřednictvím PORADENSTVÍ, anebo se poraďte s lékařem či s psychologem.

Stanovisko klasického lékařství

Některé příčiny poruch spánku, např. nevolnost, bolest a depresi, jsou lékaři schopni vyléčit. V jiných případech vám patrně nabídnou pouze prášky na spaní nebo sedativa. Občasné užívání prášků neškodí a mnoha lidem velmi dobře pomáhá, zvláště ve stresových situacích. Není to však trvalé řešení a některé léky mohou dokonce narušit přirozený cyklus bdění a spánku a tím problémy ještě zhoršit.
Každý, kdo pravidelně užívá léky na spaní a spoléhá na ně, by se o tom měl poradit s lékařem.