Sezónní čaje - „Zima“

 Zima - nedostatek vitaminů

Růže šípková plod - dozrává v září, v říjnu. Sbírají se nepřezrálé, ještě tvrdé šípky(oranžově až červeně zbarvené). Nejlépe za suchého a slunného počasí. Jakmile začnou dozrávat - v této době mají vitamín C = nejvyšší. Suší se ve slabé vrstvě bez stopek a kališních lístků, nejlépe umělým teplem při teplotě kolem 60°C. Sušení urychlíme namáčknutím plodu. Sušené šípky mají oranžově až tmavohnědě červené zbarvení. Mají ovocnou vůni a nakyslou sladkou, poněkud svíravou chuť. Skladováním se obsah vitamínu C snižuje - nemají se skladovat déle jak 1 rok.
Výše uvedená fotografie je nafocená krátce po sběru. Podařilo se mi letos nasbírat docela slušnou zásobu. Šípky mám nasušené a připravené do čajových směsí.

 

Je čas připravit se na zimu 
- epidemie chřipky (prosinec, leden, únor).

  V tomto období jsou vytvořeny vhodné podmínky pro její šíření, tj. vlhké a znečištěné ovzduší, nedostatek vitaminů, organismus oslabený nadměrným množstvím  potravy, nedostatek pohybu.

 Náš vyhlášený " Čaj proti chřpce " vám pomůže nejlépe, když ho budete mít připravený po ruce. Jeho síla spočívá v tom, že se musí začít pít při prvním příznaku chřipky nebo nachlazení. Zrychluje totiž průběh nemoci. Do tří až čtyř dnů je po nemoci. Většinou přeskočíte fázi "odřeného" nosu. Čaj má příjemnou chuť a může se podávat i malým dětem.

 

 V tento zimní čas vám mohou pomoci tyto čaje: