Sexualita - povzbuzení (77)

- doporučuji produkt č. 77 - Směs k přípravě macerátu na povzbuzení sexuality
                    produkt č. 190 - Nápoj lásky (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Partner, partnerka nemá chuť na sex - co je příčinou a co dělat?

Ne vždy funguje vše tak, jak by si člověk představoval. Je na vině stres, děti, zaměstnání, nedostatek času? Může být, ale nemusí. Ztráta chuti k milování či bolestivé pocity mívají fyzickou příčinu. Ale leccos se s tím dá dělat. Článek se zaměřuje na poruchy především u žen.
O postelových tajemstvích se nemluví. Jestliže jste o téhle "pravdě" přesvědčeni, je načase změnit názor. Protože někdy o nich mluvit musíme, především tehdy, když náš sexuální život ztrácí šťávu. Pokud bylo dříve všechno v pořádku, ale najednou nemáme do milování chuť, pociťujeme při něm bolesti nebo nejsme schopni dosáhnout orgasmu, je nutné problém diagnostikovat. Zjistit, co se děje. Za prvotní příčinu je většinou považovaný stres. Do poloviny 90. let to bývala i nejčastější diagnóza. Dnes už odborníci vědí, že poruchy pohlavního soužití nemívají s psychikou zase tak moc společného.
 
 Sexuální averze neboli sexuální apatie - když na to nemáte chuť!

Tyto všechny pojmy zahrnují ztrátu zájmu o sex a snížení touhy, člověk trpící sexuální averzí neodpovídá na partnerovy výzvy k sexuální aktivitě. Může být buď primární, kdy člověk nikdy příliš touhy a zájmu o sex nepociťoval, nebo sekundární, kdy člověk sice v minulosti měl sexuální touhy, ale jeho zájem již z různých příčin vymizel. Sexuální averze se buďto může vztahovat k určitému partnerovi, v tomto případě neztrácí zájem o jiné osoby, nebo může být všeobecná, kdy člověk nepociťuje sexuální touhu po nikom. V extrémních případech může člověk nejen postrádat touhu, ale i shledávat sex nepříjemným, diskomfortním a znechucujícím. Často nevzniká sexuální averze z důvodu snížené touhy, ale spíše je projevem celkové neshody mezi dvěma partnery
.
 
 Poruchy ženské sexuality

Hodně žen trpí fyzickými problémy, které je v sexu omezují. Podle jedné americké studie má podobné zkušenosti 43% dotázaných žen ve věku mezi 18 a 59 lety. Mnohé těžkosti zůstávají nevyřešené, ať už ze studu svěřit se s nimi, nebo kvůli nedostatečným znalostem doktorů.
Ženská sexualita se často dotýká hned několika lékařských oborů: problémy s prokrvením řeší internista, hormonální záležitosti endokrinolog, psychické příčiny psychologická poradna. Jedná se o značně komplikovanou záležitost. Objasnění, co bývá nejčastější příčinou poklesu sexuální touhy, a rady, jak by se ženy měly v takových situacích zachovat, předkládáme zde.
 
 Poruchy mužské sexuality

Ztráta libida činí muže nešťastnými, jen 23 % z postižených uvádí, že jejich život je stále smysluplný a jsou spokojení ve srovnání s 46 % žen.
Mezi nejčastější příčiny ztráty zájmu o sex u mužů pak patří porucha erekce, úzkost a strach ze selhání, stres v práci
a rodině, chronické, fyzické i psychické choroby, léky na chronické choroby, např. antidepresiva či drogy, nekvalitní a špatně fungující vztah, příliš mnoho společně tráveného času a nedostatek vzájemného respektu v rodičovství. 
 
Ztráta libida, tedy chuti k milování je častější u žen, důvod nemusí být v psychice, ale v
nemoci těla nebo používaných lécích!

Dříve bylo milování u vás na denním pořádku, v současnosti k němu dochází zřídka.
Slábnoucí zájem o pohlavní život je nejčastější sexuální poruchou i u žen. V posledních letech se zjistilo, že problémy se sexem mívají často organické příčiny a můžou být druhotným projevem nějakého onemocnění. Nejvíce bývají postižené ženy, které trpí cukrovkou, poruchami štítné žlázy, vysokým tlakem, depresemi nebo mají nízkou hladinu mužských hormonů, které i u žen řídí sexuální touhy.
Dění v manželské posteli také ovlivňují léky používané při chemoterapii, antidepresiva nebo antibiotika. Stejně různé, jako jsou příčiny, jsou následné terapie. Například v období menopauzy nebo po operaci vaječníků se dá chuť k milování povzbudit speciální náplastí s obsahem mužských hormonů. Nalepí se na podbřišek a tělo vstřebá dávku testosteronu pokožkou. Při cukrovce, kdy trpí mimo jiné nervový systém a ovlivňuje sexuální chutě, dokáže tento proces zpomalit správné dávkování léků (a to i při snížené či zvýšené funkci štítné žlázy).
U mnoha žen je příčinou ztráty libida hormonální antikoncepce. V takových případech se vyplatí pouvažovat o jiné formě ochrany před otěhotněním.
 
 Narození dítěte? Může být problém pro sexualitu.

Problémy se sexem se u žen objevují také po narození dítěte. Mnoho jich je v období kojení proti sexuálním touhám zcela imunní. Viníkem je hormon prolaktin, který potlačuje libido. Tento problém obvykle ustoupí a objevuje se již jen zřídka. V takovém případě pak k povzbuzení pomůžou přírodní afrodiziaka či homeopatika (s výběrem vám poradí v lékárnách).
 
 Poruchy erekce a orgasmu - kdy řešit a co může být důvodem?

Během předehry probíhá všechno hladce, ale milování už takovým zážitkem není .
Jistě, že chuť k milování není pokaždé stejná, o vzrušivosti nemluvě. Trápí-li vás tento problém déle než půl roku a začíná to škodit vašemu vztahu, vyhledejte odbornou pomoc. Může se jednat o fyzické příčiny, které bráni prokrvení a zvětšení klitorisu nebo stydkých pysků, někdy je vagina nedostatečně zvlhčená. Nedostatek vzrušení ovlivňuje i schopnost vyvrcholení. Citlivost vaginy snižují některé léky. I běžný proces stárnutí, kdy tkáň ztrácí elasticitu, dělá svoje. Nedostatečným prokrvením trpí zejména ženy s vysokým krevním tlakem a kuřačky, protože jejich cévy jsou zúžené. Poruchy vzrušivosti bývají také následkem nějaké operace (např. dělohy, tlustého střeva, plotének, rakovinného nádoru).
Celkově se problémy se vzrušivostí dají odstranit několika způsoby. Jestliže se objevují jen zřídka, je nejjednodušší vyzkoušet lubrikační prostředek na vodní bázi (k dostání v lékárně), který zvlhčí vaginu (nikdy ho nenahrazujte olejíčky nebo mastnými krémy, ty dráždí kůži). Proti suché sliznici, například během menopauzy, kdy tkáň ztrácí pružnost, vám odborný lékař předepíše čípky s obsahem estrogenu, které se zavádějí dvakrát týdně. Při extrémně nízké hormonální hladině pomůžou tabletky s estrogenem, ale jejich užívání je spojené s pravidelným vyšetřením prsu, protože zvyšují riziko vzniku rakoviny.
Možná také nevíte, že Viagra není jen mužskou záležitostí - bylo prokázáno, že dokáže prokrvit i oblast ženských pohlavních orgánů. Její užívání byste však měla konzultovat se svým gynekologem. Existují ovšem také další prostředky, úspěch mají např. Venušiny kuličky, případně vibrátory. Vynikající je i denní procvičování dna pánevního (snažte se stáhnout vnitřní svaly, jako kdybyste zadržovala nutkání na "malou"), případně užívání ženšenu.
 
 Bolestivý sex

Pokaždé je to složitější, člověk už se předem obává toho, kdy problém zase přijde. Proč sex najednou tolik bolí? Nejvíce si na bolest při milování stěžují ženy ve věku mezi 20 a 30 lety. Stává se dokonce, že si ani nejsou schopné zavést tampon. Bohužel tablety působí jen na povrchové podráždění, ale ne na výrazné bolesti, nebo dokonce vaginismus (mimovolné stažení svalstva poševního vchodu). Při něm se svaly vaginy dostanou do takové křeče, že je styk zcela nemožný. Reakce vzniká často jako neovlivnitelný způsob obrany, svým způsobem je to ztráta sebekontroly. Ale bývá to také následek těhotenství, infekce nebo operace. Pokud vás takové problémy trápí, na nic nečekejte a zajděte k lékaři.
 
 Co je to dyspareunie?

Další nepříjemností bývá pálivá nebo křečovitá bolest v oblasti vaginy či podbřišku (dyspareunie). Mívá psychologické příčiny, ale může být i dozvukem chronických zánětů vejcovodů nebo plísňových infekcí, drobných zajizvení po porodu nebo endometriózy. V tomto případě je na místě léčba medikamenty. Gynekolog vám je předepíše podle druhu potíží - buď antidepresiva, nebo místně znecitlivující prostředky, které se aplikují před stykem a vstřebávají sliznicí. V lehčích případech je řešením i uvolňovací cvičení, jako tai-chi nebo jóga, které posiluje energetické dráhy v této oblasti. Za zkoušku stojí také teplé obklady nebo koupele s růžovými éterickými oleji, které dobře prokrvují
pánevní oblast.
 
 Co byste měli vědět
  • Při fyzických potížích s pohlavním stykem návštěvu odborníka neodkládejte. Pokud s nimi nebudete nic dělat, zbývá jediné - vzdát se úplně pohlavního života!
  • Chystáte-li se o svých problémech bavit s partnerem, v žádném případě to nedělejte v posteli. Tam je člověk na takové téma příliš zranitelný. Chtělo by to příjemné a pohodlné místo. Třeba pohovku v obýváku.
  • Jak rozhovor začít? Hlavně se nebojte, klidně mu řekněte třeba: Sama nevím, co se v poslední době se mnou děje. Je mi jasné, že nám to při milování nejde jako dřív, ale přitom po intimním styku s tebou toužím. Takový rozhovor vás sblíží a vám se uleví.
  • Bát se na toto téma mluvit s gynekologem také nemusíte. Je-li to dobrý lékař, můžete být úplně otevřená. Nezapomínejte ani na to, že pro něj je to prakticky rutina.