Sex, hormony, plodnost a strava

 

Potraviny, které mohou prospět:

Ovoce a zelenina. Potraviny s vysokým obsahem vitaminu C a kyseliny listové.


Potraviny, které mohou uškodit:

Tučné pokrmy.

Možná vás překvapí, když zjistíte, že strava obsahuje pohlavní hormony a má moc ovládat koncentraci hormonů v těle, a tak ovlivňovat všechny druhy funkcí, včetně pohlavního pudu, rozmnožování, příznaků přechodu, kardiovaskulárních onemocnění a náchylností k druhům rakoviny, které jsou spojeny s hormony a mezi něž patří rakovina prsu a prostaty. Ve skutečnosti nyní vědci vědí, že nejméně 300 rostlin, z nichž je mnoho jedlých, má „estrogenické účinky“. To znamená, že pomáhají regulovat ženský hormon estrogen. Hladinu estrogenu mohou měnit pšeničné otruby, křížatá zelenina (zelí, růžičková kapusta, květák, brokolice), luštěniny a alkohol. Množství tuků, které sníte, pomáhá regulovat jak ženské, tak i mužské hormony. Tučná strava může ničit hormony mužů a tím i jejich sexuální život.


Takto ne:
Měl by Rambo jíst hamburgery nebo těstoviny?


To je šok! Ačkoliv skuteční muži se obvykle popisují jako jedinci, kteří jedí maso, pravděpodobně kvůli mužské síle, fyzické zdatnosti a odvaze v boji, ukazuje se, že maso spíše může vytvářet slabochy. Nezdá se, že by jedení masa spolu s jeho tukem byl pro muže nejlepší způsob, jak zvýšit své zásoby mužských hormonů. Ve skutečnosti několik studií zjistilo, že tučné druhy masa mohou sexuální pud ztlumit, protože zásobu mužského hormonu testosteronu v krvi snižují.
Nedávná studie, zjistila, že hladina krevního testosteronu se ve skupině osmi mužů po požití koktejlu z tučného mléka, který obsahoval 57 % kalorií v tucích, 9% v proteinech a 34% v sacharidech, snížila o 50%. Oproti tomu hladina testosteronu u stejných mužů nepoklesla, když vypili koktejl, ve kterém 73% kalorií pocházelo ze sacharidů, 25% z proteinů a pouhé 1% z tuku.
Co to podle doktora Meikleho znamená? To, že tučná strava může časem potlačit zájem mužů o sex.
Strava složená z tučných cheeseburgerů, smažených kuřat, hranolků, sýru a zmrzliny může mít na pohlavní pud neblahý účinek dokonce ve dvou směrech. tvrdí doktor Meikle. Po tučné stravě muži tloustnou a muži s větším množstvím tělesného tuku mají i nižší hladinu testosteronu. Tučná strava navíc může časem znemožnit erekci. Konzumace tuku pomáhá vedle jiných tepen ucpat i ty, jimiž krev proudí do penisu a způsobuje erekci. Neprůchodné cévy jsou významnou příčinou impotence.

Tučné potraviny a estrogen

Množství tuků, které ženy přijmou v potravě, ovlivňuje hladinu estrogenu. Tučná strava hladinu estrogenu zvyšuje. Snížení spotřeby tuku pravděpodobně potírá rakovinu prsu a snad i jiné druhy rakoviny závislé na hormonech, protože výživa jim tak poskytuje méně estrogenu, který by je napájel. Několik studií ukazuje, že u žen před přechodem i po přechodu, které významně sníží spotřebu tuku, řekněme z 35 a 40% kalorií na 20%, výrazně poklesne hladina estrogenu v krvi.


Takto ano:
Omlazení starého spermatu


Pokud se spermiím nepodaří oplodnit ženu, může pro to být několik důvodů. Mohlo by jich být příliš málo a mohly by mít abnormální vlastnosti, nízkou kvalitu nebo pohyblivost; mohou mít sklony shlukovat se, což je stav zvaný aglutinace, takže se nemohou rychle pohybovat. Všechna tyto problémy se s věkem zhoršují. Rychlejší, silnější sperma patří mladým. Kvalita spermií začíná definitivně klesat u mužů kolem 24 let. V jedné studii se srovnávali pětačtyřicetiletí muži s osmnáctiletými a jejich sperma mělo o 30% menší počet a pohyblivost spermií, o 50% více abnormálních spermií a o 50% nižší životaschopnost. Následkem toho byly tři čtvrtiny starších mužů neplodné.


Takto ano:
Elixír mládí pro staré a unavené sperma


Ale pro sperma existuje elixír mládí, tak běžný, že je to téměř úžasné – vitamín C. Závažné studie ukazují, že dostatečný příjem vitamínu C může sperma vylepšit, znovu je oživit a rozhýbat. Studie na zvířatech nepopiratelně ukazují, že nedostatek vitamínu C silně poškozuje varlata, což se odráží v závadném spermatu. U lidí zvýšení příjmu vitamínu C obnovuje plodnost. Je dobře známo, že muži, u nichž aglutinace spermií dosáhne 25%, nemohou zplodit děti. Ale když doktor Harris, profesor porodnictví a gynekologie takovým mužům po dobu šesti týdnů podával 1000 miligramů vitamínu C denně, dosáhl ohromných výsledků. Počet spermií se zvýšil téměř o 60%; spermie byly o 30% pohyblivější, pokleslo abnormálních spermií – a nejlepší důkaz je ten, že všichni muži, kteří dostávali vitamín C, do konce dvou měsíční zkoušky svou ženu oplodnili. To se žádnému členu kontrolní skupiny, která vitamín C nedostávala, nepodařilo.
Jak mnoho vitamínu C je k omlazení spermií třeba?
Na odpovězení této otázky se zaměřila další studie doktora Harrise a jeho kolegů. Vyzkoušeli dvě dávky, 200 miligramů a 1000 miligramů denně. Pokus provedla na mužích ve věku pětatřiceti až pětačtyřiceti let,z nichž byli všichni zdraví, ale neplodní. Lékaři došli k závěru, že vyšší dávka vitamínu C účinkuje rychleji, ale po pár týdnech i nižší dvěstě miligramová dávka obnovovala plodnost spermií stejně účinně. Takže zabírají obě dávky. Vyšší dávka prostě účinkuje asi třikrát rychleji.
Předpokládá se, že vitamín C účinkuje hlavně proto, že je to antioxidant, který semeno ochraňuje před znehodnocením útoky odpadních molekul, jimž se říká kyslíkové volné radikály. Například se zdá, že shlukování, které sterilitu způsobuje, je vyvoláno okysličením. Vědci zaznamenali, že látka zvaná „nespecifický aglutinin spermatu“ (NSA) chrání spermie tak, že se připojí na jejich povrch. Ale pokud je NSA okysličen volnými radikály, nemůže se již ke spermatu připojit. Spermie se následkem toho shlukují, což jim brání v pohybu nebo motilitě.
Není možné určit dávku na omlazení spermií pro všechny muže, protože množství vitamínu C potřebné k uchování náležité funkce jejich spermatu podle doktora Dawsona značně závisí na tom, jak mnoho je daný muž vystaven toxickým sloučeninám, jako jsou látky znečišťující vzduch, těžké kovy, sloučeniny ropy cigaretový kouř. Tyto toxiny se podle názoru doktora Dawsona po léta hromadí ve tkáních semenných žláz, kde se tvoří sperma. Muž, který pracuje v ropné rafinerii nebo vykouří dva balíčky cigaret denně, potřebuje k zachování detoxikovaného spermatu více vitamínu C než muž, který chemikáliím tak mnoho vystaven není. Toto hromadění také pomáhá vysvětlit, proč muži ztrácejí plodnost věkem. Doktor Dawson odhaduje, že 16% všech mužů starších 25 let trpí shlukováním spermií, což znamená, že jim trpí nedostatkem vitamínu C a jsou neplodní. Doktor Dawson zaznamenal, že silní kuřáci mohou kvalitu svého spermatu ve všech směrech zlepšit, když budou denně dostávat nejméně 200 miligramů vitamínu C.
Získat tuto dávku, jejíž účinnost byla prokázána, ze stravy je snadné. Navíc možná účinkují i nižší dávky, i když to není ověřeno, protože se to nezkoušelo. Muži, kteří byli někdy vystaveni škodlivým chemikáliím, by pár měsíců mohli užívat 1000 miligramů vitamínu C denně, aby své sperma vyčistili od toxických chemikálií a urychlili návrat plodnosti. Potom by kvalitu spermatu mohly udržovat nižší dávky, přítomné v běžných potravinách.
Doktor Dawson upozorňuje, že vitamín C plodnost obnovuje jen u mužů, kteří nemají jiné fyzické problémy, jež zabraňují početí. Radí, že než se plně spolehnete na účinnost vitamínu C, měl by lékař tyto možnosti vyloučit.


Dieta k udržení čilých spermií


Dávku vitamínu C, která oživuje spermie, je snadné získat ze stravy. Dávka pouhých 200 miligramů vitamínu, o které se ukázalo, že navrací spermiím jejich normální funkci, se nachází v každé z následujících potravin:

- jedna a půl červené papriky (212 miligramů)
- dva šálky čerstvé vařené brokolice (196 miligramů)
- tři kiwi (222 miligramů)
- jeden ananasový meloun (226 miligramů)
- tři pomeranče (210 miligramů)
- dvě čtvrtlitrové sklenice pomerančové šťávy (229 miligramů)
- 1 ¼ šálku různého mraženého ovoce (234 miligramy)
- 2 ½ šálku syrových jahod (210 miligramů)

Je lepší získat vitamín C ze stravy než z umělých zdrojů. Testy ukazují, že potraviny obsahují i další látky, které mohou také pomoci zabránit snížení kvality spermií. Jedním z nich je atioxidant glutathion, který se nachází v zelené listové zelenině, chřestu a avokádech.


Pomeranč denně zabrání vadnému spermatu


U mužů, kterým se nedostává vitamínu C, je také vyšší pravděpodobnost, že vyprodukují geneticky poškozené sperma, které může způsobit vrozené vady. Zjistil doktor Bruce, který analyzoval sperma čtyřiadvaceti mužů. Patnáct z nich mělo hladinu vitamínu C pod normálem a sperma osmi bylo silně geneticky poškozeno. Takto poškozené sperma u dětí zvyšuje pravděpodobnost vrozených vad. Je překvapující, že většina mužů mohla získat dávku vitamínu C, která by jejich sperma ochránila před genetickým poškozením, z jediného pomeranče denně.
Doktor Ames vysvětluje, že buňky spermatu jsou neustále poškozovány volnými kyslíkovými radikály. Vitamín C, antioxidant, tomuto poškození brání. Buňky zároveň nepřetržitě pracují na opravě takto poškozeného spermatu, ale pokud je tento opravný systém těla přetížen, částečně proto, že není k dispozici dostatečné množství paralyzujícího vitamínu C,může dojít k vrozené poruše. „Zvyšuje to pravděpodobnost. Nevíme však o kolik, říká doktor Ames.
Avšak hranice, kdy nedostatek vitamínu C ještě není nebezpečný, je úzká. Při pokusech doktora Amese se genetické poškození spermatu objevilo, když dávka vitamínu C byla jen lehce pod doporučenou denní dávkou 60 miligramů vitamínu C. Jediný pomeranč obsahuje 70 miligramů vitamínu C, množství dostatečné k tomu, aby poškození zabránilo. Kuřáci však k ochraně spermatu potřebují nejméně dvakrát tolik vitamínu C, protože cigaretový kouř mnoho antioxidačních vlastností tohoto vitamínu ničí, poznamenává doktor Ames.


Takto ano:
Protijed proti vážným vrozeným vadám


Poškození neurální trubice, jako je zadní rozštěp páteře nebo anencefalie,které mohou u dítěte zanechat poškozený mozek a paralýzu, jsou srdcervoucí. Přesto ženy mohou dramaticky snížit pravděpodobnost těchto deformací jednoduše tak, že budou denně přijímat 0,4 miligramy kyseliny listové, jednoho z vitamínů řady B. Důkazy o udivujících ochranných účincích kyseliny listové se hromadily po desetiletí. Potvrdila je jedna mezinárodní osmiletá studie 1817 žen, kterou nedávno provedli lékaři na Lékařské univerzitě při Nemocnici svatého Bartoloměje v Londýně. Všechny tyto ženy již děti s poškozením neurální trubice porodily. Avšak ty, které užívaly 0,4 miligramu kyseliny listové denně, snížily pravděpodobnost narození dalšího dítěte s takovými deformacemi o 72 procent!
Ačkoliv u žen, které dítě s tímto defektem již porodily, je větší pravděpodobnost, že porodí i další, většina poškození neurální trubice se objevuje při prvním porodu. Proto jsou možnému riziku vystaveny všechny plody.
Abyste plod udržely v bezpečí, musíte mít dostatek kyseliny listové před otěhotněním, tvrdí doktor Oakley z centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Není čas jednat potom, protože poškození se objeví během prvních 28 dní po početí, předtím, než si většina žen uvědomí, že jsou těhotné. Experti uvádějí, že dostatek kyseliny listové musíte mít v organismu měsíc před početím a během prvních třech měsíců těhotenství.
Ponaučení - všechny ženy, které jsou schopny otěhotnět, by jako preventivní opatření před poškozením neurální trubice dítěte měly dostávat 0,4 miligramu kyseliny listové denně. Toto množství můžete získat v několika denních porcích ovoce, zeleniny (zejména zelené listové zeleniny), obilnin ( z nichž je mnoho kyselinou listovou obohaceno) a luštěnin.

Potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové:


Kuřecí játra, vařená: ½ šálku 539 miligramů v porci
Pšeničné obilniny, vařené: 2/3 šálku 158
Okra, mrazená, vařená ½ šálku 134
Pomerančová šťáva, čerstvá nebo konzervovaná 1 šálek 136
Špenát, čerstvý, vařený: ½ šálku 130
Bílé fazole, vařené: ½ šálku 120
Červené fazole, vařené: ½ šálku 114
Pomerančová šťáva, mrazená, ředěná: 1 šálek 109
Pšeničné klíčky: 30 gramů 106
Sójové boby, vařené ½ šálku 100
Chřest, čerstvý, vařený : ½ šálku 88
Vodnice, čerstvá, vařená: ½ šálku 85
Avokádo: ½ plodu 81
Růžičková kapusta, mrazená, vařená: ½ šálku 79
Fazol měsíční, vařený: ½ šálku 78
Cizrna, vařená: ½ šálku 70
Slunečnicová semínka: 30 gramů 69
Pomerančové řezy: 1 šálek 54
Brokolice čerstvá, vařená: ½ šálku 53
Hořčice (zelenina), čerstvá, vařená: ½ šálku 51
Řepa, čerstvá, vařená: ½ šálku 45
Maliny, mrazené: ½ šálku 53


Poznámka:

Sto mikrogramů kyseliny listové v jedné porci obvykle obsahuje i řada obilnin. Přesný údaj zjistíte na obalu výrobku.


Dieta proti vrozeným vadám:


Denní dávku 0,4 miligramu kyseliny listové, o které se zjistilo, že zabraňuje vrozeným vadám neurální trubice, je možno získat z normální stravy. Požadavku vyhovíte, například když v jednom dni sníte všechny uvedené potraviny:
- 1 šálek pomerančové šťávy ( 0,07 miligramu)
-1/3 šálku obilnin značky All-Bran (0,1 miligramu)
-1/2 šálku vařeného špenátu (0,13 miligramu)
-1/2 šálku vařených sušených fazolí (0,12 miligramů)