Čaj na chronický zánět kloubů

Cena: 82 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 13 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na chronický zánět kloubů. Čaj je chuťově dobrý. Kloubní záněty souvisejí s činností ledvin, proto střídavě pijeme i ledvinové čaje. Ze stravy vyloučíme lilkovité rostliny - brambory, papriky a rajčata.
Produkt č. 76

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na chronický zánět kloubů Čaj na chronický zánět kloubů
+
Čaj na ledviny Čaj na ledviny
+
Čaj na osteoartritidu Čaj na osteoartritidu
=
207 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje na chronický zánět kloubů:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme 15 minut vylouhovat. Přecedíme a pijeme 2x denně po dobu 3 měsíců, střídavě každý druhý týden.
 
 

Obtíže kloubů

 Lidé se zanícenými nebo opotřebovanými klouby se pohybují čím dál obtížněji, protože kloub tuhne, otéká a bolí. Obtíže způsobují nejčastěji různé formy ARTRITIDY (záněty kloubů). Kloub může být poškozen také úrazem, přičemž se tuhé fibrózní vazy, které drží kloub pohromadě, zeslabí a začnou bolet. To se stává např. při různých sportovních hrách.
Každá forma zánětu postihuje obvykle určité klouby. OSTEOARTRITIDA postihuje zejména kyčle, páteř a kolena starších lidí. REVVMATICKÁ ARTRITIDA se vyskytuje ve středním věku a postihuje hlavně ruce, kolena a chodidla. DNA neboli pakostnice postihuje především klouby prstů, nohou a palců u nohy.
 
Co doporučují terapeuti
Osteopatie
Je třeba se zaměřit na to, aby se poškozený kloub zbavil nadměrné zátěže a posílit všeobecnou hybnost a svalový tonus. Manipulace se ovšem nedoporučuje při akutních kloubních zánětech, např. při revmatické artritidě.
Hydroterapie
Při akutních případech ztuhlých a bolestivých kloubů doporučují léčitelé studené koupele nebo studené obklady. V lehčích případech doporučují podvodní sprchové masáže, vířivé koupele, teplé parafínové zábaly, minerální masáže a cvičení ve vyhřátém bazénu pod dohledem léčitele.
Homeopatie
Zkušený homeopat předepíše pravděpodobně hned několik léků. Např. proti ztuhlosti, která je menší při pohybu, a proti bolesti, která je v klidu horší, předepisuje Rhus tox.
Proti bolesti a ztuhlosti, která je horší v noci, dává Colchicum a proti bolestem, které se zhoršují při vlhkém počasí, ordinuje Dulcamara.
Akupunktura
Akupunkturista bude působit na body v meridiánech břišních, žlučníkových a jaterních, sleziny a žaludku. V meridiánech břišních, močového měchýře, žlučníku a jater lze použít POŽEHOVÁNÍ.
Akupresura
Při bolestech kolena budou léčitelé působit na zevní část kolena ve vzdálenosti šířky čtyř prstů pod čéškou v jamce mezi holenní a lýtkovou kostí.
Masáže
Léčitel pacienta naučí, jak začít masáž hlubokými manévry na končetinách a jak se při oteklých kloubech soustředit na partie končetin co nejblíže trupu. Potom následuje hnětení a mačkání, aby se posilnily svaly. Pak se přistoupí ke tření, nejdříve jemnými, později výraznějšími a hlubšími pohyby kolem postižených kloubů.
Reflexní terapie
Masáže se provádějí v reflexních místech, která mají vztah k postiženým oblastem, a přímo v místech příbuzných: rameno - kyčel, loket-koleno, zápěstí-kotník, ruka-chodidlo atd. Ovlivňují se také oblasti, které mají vztah k solární pleteni a k nadledvinkám a podvěsku mozkovému.
 

Stanovisko klasického lékařství
 

Jestliže kloub bolí a je nateklý, protože je v něm výpotek, lékař ho stáhne pružným obinadlem.
Aby se zmírnil zánět a zmenšil otok, zvedne končetinu pomocí polštáře nebo nějakého podstavce a přiloží ledový obklad. V nemocnici se k tomu používá speciální zařízení.
Pokud je podezření na ZLOMENINU anebo pokud jsou příznaky úporné a trvají déle než týden, doporučuje se rentgenový snímek a fyzioterapie.
Jestliže je podezření na artritidu, je možné její příčinu zjistit vyšetřením krve.

 

Artritida

Existuje víc než 100 různých typů artritidy, přičemž všechny představují nějakou poruchu či zánět kloubů. Nejběžnějšími formami jsou osteoartritida a revmatická artritida. Třetí nejběžnější formou artritidy je DNA. Její příčinou jsou krystaly odpadní látky, kyseliny močové, které se hromadí v kloubech postiženého.
Osteoartritida způsobuje otok, bolestivost, ztuhlost a někdy i deformaci kloubu. Nejčastěji jsou zasaženy boky, kolena, páteř a ruce. Chrupavka, pokrývající kosti kloubem spojené, která má tlumit nárazy, přestává být hladká a opotřebovává se, vinou toho se při pohybu kloubu, kosti o sebe třou a odírají. Ochablé jsou přitom i svaly a vazy. Ženy jsou osteoartritido postiženy častěji než muži.
Revmatická artritida také postihuje více žen než mužů. Při náporu nemoci se zanítí tkáně, šlachy i vazy kloubu. Jako první bývají zasaženy nohy v oblasti pod kotníky a prsty, později zápěstí, kolena, ramena, kotníky a lokty. Mezi příznaky patří otoky, ztuhlost a bolest v kloubech, zarudlá , lesklá pokožka na kloubech a celkový pocit ztuhlosti a omezeného rozsahu pohybů. Někdy postižení ztrácejí citlivost v rukou (syndrom karpálního tunelu), ztrácejí na váze či pozbývají chuť k jídlu, trpí HOREČKOU nebo se cítí celkově špatně.
Příčiny artritidy nejsou zcela známy, svou roli zde ale mohou hrát různé faktory, např. dědičnost, zranění a namáhání kloubů. Řada terapeutů je přesvědčena, že určité formy artritidy mohou být spojeny s poruchami IMUNITNÍHO SYSTÉMU, zřejmě vyvolanými ALERGIÍ nebo VIROVOU INFEKCÍ.
Při podezření na artritidu navštivte v každém případě lékaře.
 

Revmatoidní artritida
 

 Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě není známá, ale předpokládá se, že tkví v poruchách imunitního systému. K bolestem kloubů se přidružuje ztuhlost, zvýšená teplota v kloubech, otoky, zarudnutí, vyčerpanost. Stav se vyvíjí do výrazných deformací kloubů. Někdy se přidružuje i anémie a úbytek hmotnosti. Onemocnění je nejčastěji mezi 35. - 45. rokem života a je 2 – 3krát častější u žen než u mužů. Nejčastěji jsou postiženy klouby rukou, lokty, kolena, články prstů. V 10 – 15 % končí onemocnění částečnou nebo úplnou invaliditou.
 

Léčba

 
1. Dieta s omezením tuků je nezbytná. Pacientům, kteří přísně dodržují dietu bez tuků, se mohou bolesti a otoky úplně ztratit.
 
2. Velmi užitečná je několikadenní hladovka, při níž se klouby vyčistí. Poté ovšem dodržování diety. Pokud se pacienti vrátí k původní nesprávné stravě, všechny potíže se vrátí.
 
3. Podle jedné studie až u 86 % pacientů byla revmatoidní artritida spojena s alergií. Doporučuje se vyloučit všechny alergizující potraviny. Existuje mnoho druhů alergenů. U revmatoidní artritidy se jedná především o mléko, sójové výrobky, vejce, kávu a cukr.
 
4. Při léčbě anémie spojené s revmatoidní artritidou neužívejte lékárenské přípravky obsahující železo. Zhoršují záchvaty. Doporučuje se kopřiva pro velký obsah železa.
 
5. Kravské mléko patří mezi nejsilnější alergeny a má často přímý vztah k projevům nemoci a zhoršení zdravotního stavu pacientů. Vylučte ze svého jídelníčku na několik týdnů všechny výrobky z kravského mléka (mléko, jogurt, sýry, máslo) a budete překvapeni zlepšením zdravotního stavu.
 
6. Zvyšte podíl syrového ovoce a zeleniny ve stravě. Syrová zelenina a ovoce by měly pokrýt 20 – 30 % celkové stravy. Taková strava pomůže vyčistit klouby a má pozitivní vliv také na imunitní systém.
 
7. Jednou z nejdůležitějších součástí léčby je cvičení. Cvičte hlavně ráno, kdy jsou klouby ztuhlé a trvá několik minut až hodinu, než se klouby uvolní. Cvičení odstraňuje bolest a je prevencí vzniku deformací. Důležitý je také správný poměr mezi cvičením a odpočinkem. Nadměrné cvičení může způsobit zánět, nedostatek pohybu zvyšuje bolesti. Přestože se pacient často cítí unaven (vyčerpanost je všeobecný příznak nemoci), je nutné, aby se nevyhýbal pohybu a postupně při cvičení zvyšoval námahu. Z následujících cviků provádějte denně každý cvik 5krát.
 
- Sevřete ruku v pěst a pak pěst prudce rozevřete.
- Kružte zápěstím v úplném kruhu.
- Kružte celými rameny.
- Položte prsty na rameno téže ruky a potom prudce upažte.
- Vleže pokrčte nohy v kolenou, přitáhněte k břichu a napněte.
- Vleže na zádech zvedněte nejdříve jednu nohu, potom druhou kolmo vzhůru.
- Vleže na břichu zvedejte střídavě nohy.
- Vleže na břichu zvedejte hlavu a ruce.
- Vsedě na posteli s nohama přes okraj kmitejte nohama do stran s překřižováním nohou v poloviční výšce.
- Ve stoji spatném vzpažte a pomalu se postavte na špičky.
- Sedněte si na lýtka tak, abyste se země dotýkali nártem. Vzadu se podepřete rukama a pomalu přenášejte váhu na chodidla zakláněním se dozadu a zvedáním kolenou ze země.
Cvičení bude efektivnější, když budete mít tělo předem dobře vyhřáté. Cvičte opatrně a pomalu.
 
8. Úplný klid na lůžku je vhodný hlavně při akutním zánětu. Při zhoršení 2 – 4 hodiny během dne. Pro prevenci kontraktur kyčelních kloubů je vhodné ležení na břichu (minimálně 30 minut). Ležte bez polštáře (nepodkládejte ani kolena) s rukama podél těla dlaněmi vzhůru.
 
9. Pacienti s nadváhou by měli snížit hmotnost, protože nadváha škodí kloubům, které se účastní držení těla ve vzpřímeném postoji.
 
10. Při bolestech dbejte na správnou chůzi, správnou polohu končetin vsedě apod. abyste zabránili vzniku deformací.
 
11. Používejte na noc jemné bavlněné rukavice. Udrží teplotu kloubů prstů a zabrání „ranní ztuhlosti“.
 
12. Teplo udržíte také elektrickým polštářem (ve spánku). Někteří lidé tvrdí, že spací pytel má stejný účinek.
 
13. Na ranní ztuhlost pomáhá teplá koupel nebo sprcha. Na bolestivé a zanícené klouby v akutním stadiu aplikujte ledové obklady.
 
14. Stejně užitečné jsou masáže. Nemasírujte však akutně zanícený kloub. Masáž se má aplikovat na okolní svaly – ne na klouby.
 
15. Střídání tepla a chladu (6 minut tepla a 4 minuty chladu) výrazně zlepší prokrvení postižené oblasti.
 
16. Blahodárně působí známé parafínové koupele nebo zábaly. Parafín má schopnost prohřát tkáň rychleji a lépe než jiný dostupný materiál.
 
17. Vyzkoušené a oblíbené jsou obklady z čerstvého strouhaného křenu, roztlučeného hořčičného semene nebo směsi těchto látek v poměru 1:1. Do gázy zabalte v tenké vrstvě připravenou hmotu a dejte na postižené místo. K rozdrcenému hořčičnému semeni můžete přidat tolik teplé vody, aby se směs spojila.

 

Čaj na chronický zánět kloubů - složení čaje

  Jeřáb plod (Fructus sorbi)

Jeřáb plod (Fructus sorbi)

Jeřáb obsahuje vitamin C. Podle některých zdrojů ho obsahuje dvakrát více než citrony. Díky tomu je jeřáb předurčen k léčení chorob chřipkového původu, cévní onemocnění, parodontózu a avitaminózy. Plody jsou mírně močopudné, zmírňují bolesti kloubů a údů, dobře působí při revmatických chorobách a dně. Pomáhají při dušnosti, zahlenění a zánětu průdušek. Můžeme ji použít i proti průjmům a zácpám, neboť regulují činnost střev a normalizují funkci trávicího traktu. Jeřabiny také čistí ledviny od písku a usazenin, mají protiinfekční účinek, odstraňují jarní únavu a příznivě působí na žlučník. Konzumovat velké množství čerstvých plodů se však nedoporučuje, neboť prohánějí. Tato jejich vlastnost se po usušení nebo zavaření ztrácí.

  Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje krevní oběh, léčebně prospívá při srdečních chorobách, dně, revmatismu a onemocnění ledvin. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci, nesmějí ho však užívat během těhotenství. Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé obvykle 2x denně, ráno a večer.

  Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr se uplatňuje v bylinkářství díky tomu, že je značně močopudný. To ho předurčuje k podpůrné léčbě při dně a revmatismu. Používá se na zánět močového měchýře i při dalších chorobách celého močového ústrojí, při písku a kamenech v močových cestách. Pomáhá také při onemocnění jater, žlučníku a sleziny a může se přidávat do diabetických čajů. Účinně čistí krev, proto ho můžeme používat i při vyrážkách a jiných kožních onemocněních. Čaj z pýru je neškodný, ale bylina není určena k samotnému používání. Její široko působící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde pýr většinou nemá hlavní, zato však velmi důležité a potřebné druhořadé postavení.

  Řebříček nať (Herba mille folii)

Řebříček nať (Herba mille folii)

Odedávná slouží především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí. Mnohem více se řebříček uplatňuje při vnitřním užívání. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích. Takzvané pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje. Bylina má však i takové účinky, které mohou v silných dávkách vyvolat otravy, proto ji používáme opatrně. Platí to zvláště o lidech s nízkým krevním tlakem, neboť bylina ho ještě snižuje. Při dlouhodobějším užívání je vhodné po třítýdenní kúře pití čaje na čtrnáct dní přerušit. Nálev 2 lžičky řezané sušené drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody a nálev se nechá 30 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně před jídlem. Vyšší dávky anebo dlouhodobé užívání způsobují bolesti hlavy anebo mohou vyvolat alergické reakce. Nedoporučuje se užívat během těhotenství!

  Třapatka nachová kořen  (Echinacea purpurea)

Třapatka nachová kořen (Echinacea purpurea)

Nejpoužívanější částí třapatky je kořen, méně se uplatňují květy a nať. Třapatka významně podporuje činnost bílých krvinek, které považujeme za jakousi „policii“ v organismu. Tím pomáhá zabíjet choroboplodné zárodky a zvyšuje odolnost organismu před nemocemi. Je třeba ji proto užívat hlavně preventivně, například v chřipkovém období, dokud nemoc ještě nevypukla. Třapatka má však také další dobré účinky – pomáhá při chronických zánětech kloubů, léčí žaludeční vředy, prostatu, močové cesty, zánět horních dýchacích cest, sennou rýmu, i tak obávanou rakovinu, zvlášť žaludku, jater a střev. Vně ve formě tinktury se třapatka používá na ekzémy, kožní zápaly, křečové žíly, proleženiny, popáleniny a lupénku. Velmi dobré vlastnosti třapatky však mají i druhou stránku, dávkujeme ji pozorně, protože působí dost silně. Vyloučíme ji také v těhotenství a během kojení. U některých zvlášť citlivých lidí může vyvolat alergické reakce.

  Vřes nať (Herba callunae)

Vřes nať (Herba callunae)

Má protizánětlivé účinky, proto se výborně hodí do čajových směsí na léčení chorob ledvin a prostaty. Vřes je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest, zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny. Protože je potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce. Pomáhá při řezavé bolesti při močení zánětlivého původu. I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran. Čaj z vřesu můžeme pít i jako lahodný čaj, protože má příjemnou chuť, nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání. Vyšší dávky však nemají větší účinek, spíš naopak. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut vylouhovat. Poté scedíme. Nálev se užívá ještě vlažný 2x denně.