Příprava čaje

 
Ukázka přípravy bylinkového čaje na chřipku a nachlazení
 

Několik praktických poznámek:

Čajové směsi jsou uváděny v receptové části jako objemové díly jednotlivých složek, například lžíce, šálky apod.
 
Před použitím čajové směsi dobře promícháme, protože bylinky nejsou stejně těžké. Těžší složky, například kousky kořenů, propadají dolů a odebraná horní část čajoviny nemá správný poměr jednotlivých složek.
 
Aby nedošlo k nejasnosti při dávkování drog, chci upřesnit, že za jednu lžíci považuji takové množství čajové směsi, které odpovídá mírně navršené lžíci, asi tak, jak směs prakticky nabíráme.
 
Bylinkové čaje se rychle kazí, proto připravujeme dávku jen na jeden den. Skladujeme je v chladničce a ohřejeme vždy jen část na jedno vypití. Čaje, které se pijí často v malých dávkách (například na průdušky), udržujeme teplé v termosce.
 
Všechny bylinky nejlépe účinkují, když jsou v slabé koncentraci. I nejnevinnější rostliny mohou při silné koncentraci vyvolat nežádoucí, často nepříjemný či nebezpečný účinek.
 
Na každý organismus neúčinkují bylinky stejně. Co někomu snadno pomůže, na jiného nezapůsobí. Proto je třeba účinky na vlastním organismu vyzkoušet a v případě potřeby použít jinou, podobně účinkující bylinu.
 
V receptové části se doporučuje osladit některé čaje medem nebo tmavým či hroznovým cukrem. To neplatí u diabetiků, pro něž i tento čaj připravíme bez oslazení; u lahůdkových čajů použijeme diabetické sladidlo.
 

Snažme se nekombinovat používání bylinek se syntetickými léky. V tomto směru doporučuji spolupracovat s lékařem, pokud máme takového, který bylinky zná a uznává. Když vycítíme opak, zkusme se poradit s někým jiným.
 

Čaje připravujeme v podstatě třemi způsoby, které můžeme kombinovat.

Jsou to výluhy:
 

1. Macerát je výluh drogy za studena. Připravuje se tehdy, když se přítomné látky varem rozkládají. Drogy se přelijí šálkem vody a ponechají se 3 – 12 hodin, někdy i několik dnů stát za občasného zamíchání při pokojové teplotě 15 – 20°C. Takovým způsobem se připravují maceráty z drog obsahujících sliz a škrob, tedy např. lněného semene, kořenu ibišku, sladkého dřeva, ale také kořene kozlíkového.

2.Nálev je zpravidla za tepla získaný vodný výluh drog. Droga se přelije vroucí vodou, nádoba se přikryje a na teplém místě nechá stát asi 15 minut. Nálev se pak scedí. Tak lze připravit nálev ze siličných drog, jako např. z drog rostlin hluchavkovitých – máty, meduňky, šalvěje, z drog rostlin mrkvovitých – anýzu, fenyklu, kmínu apod. , stejně tak ze zeměžluči, heřmánku, pelyňku, lipového květu aj.

3. Odvar. Je to zpravidla za varu získaný vodný výluh drog. Rostlinné části se přidají do příslušného množství vody obyčejné teploty a v přikryté nádobě se zahřejí do varu na 10 – 15 minut. Čaj s drogou se ponechá ještě čtvrt hodiny stát, pak se scedí. Tímto způsobem se připravují nápoje z tvrdých rostlinných částí, např. ze dřev, kůry a kořenů, pokud neobsahují větší množství silice.

Některé čajové směsi obsahují často oba druhy drog, tj. takové, které je třeba vařit, a ty, z nichž se připravují nálevy. V těchto případech kombinujeme macerát s nálevem.

 - Neexistuje univerzální rada, kdy se má čaj pít. Používáme-li čaje v malých dávkách, je účelné ho pít na lačný žaludek, lépe se vstřebává.

 - Pití se doporučuje  obyčejně po jednom šálku ráno asi čtvrt hodiny před snídaní a potom odpoledne kolem 17. hodiny.

- Máme-li předepsány tři šálky denně, pijeme poslední bezprostředně před spaním.

- Potopudné čaje se pijí teplé až na lůžku.

- Některé čajové nápoje se pijí obden, u některých se doporučují pít je častěji, po douškách.

- Projímavé čaje, obsahující antrachinonové drogy, se pijí na noc; účinek se dostavuje po 8 – 10 hodinách.

- Vodné výluhy nejsou stálé a zvlášť v létě se brzy kazí a plesnivějí.

- Při léčbě čajem je třeba uvažovat – se zřetelem k povaze nemoci – o množství podané vody.
 - Užíváme-li čaj jako diuretikum (drogy podporující vylučování moči), je přijetí většího množství vody dovoleno, nebo je i žádoucí.
- U některých chorob (ledvinových a srdečních) větší množství tekutin škodí, a proto je třeba stanovit přesné dávky.


- Léčivý čaj pijeme obyčejně nejvýše 8 – 10 dnů, protože v té době se musí účinek dostavit.

- Jde-li o hledisko vyrovnávací, neuškodí déletrvající léčba ( například při jarních kúrách apod.).

 1 čajová lžička (po okraj zarovnaná )
= 1,5 – 2,5 g květů, listů,nati
= 3 – 5 g semen, kořenů, kůry
= 5 ml vody

1 polévková lžíce (po okraj zarovnaná)
= 3 – 5 g květů, listů, nati
= 6 – 10 g semen, kořenů, kůry
= 10 – 15 ml vody

1 šálek = 100 ml
1 sklenice = 200 – 250 ml

Koupel

-do dětské vaničky zpola naplněné vodou dáme 30 – 50 g drogy
- do koupelnové vany z třetiny naplněné dáme 100 – 250 g drogy.