Odvar na posílení vlasů (55)

- doporučuji produkt č. 55 - Odvar na posílení vlasů (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Obtíže vlasů

Jen kůže na dlaních, na chodidlech, na konečcích prstů, na pupku a částech genitálu je bez ochlupení. Vlasy chrání teplo tím, že mezi nimi udržuje vzduch , který vytváří izolační vrstvu. Na vlasech nejsou nervová zakončení, a tak třebaže pokožka hlavy bolí, když za vlasy taháme, jejich stříhání je bezbolestné.
Chlupy vypadávají; řasy a ochlupení v podpaždí mají životnost nejkratší ( zhruba čtyři měsíce ), vlasy naopak nejdelší ( čtyři roky ). To vysvětluje, proč vlasy narostou jen do určité maximální délky a proč nacházíme odumřelé vlasy na kartáčích a hřebenech. Zdravý dospělý jedinec vyčeše v průměru 50 až 100 vlasů denně. Nicméně průměrný počet vlasů se pohybuje mezi 90 000 až 100 000.
Stav vlasů odráží všeobecný zdravotní stav těla a mysli. Téměř každá nemoc nebo emocionální stres může způsobit, že jsou vlasy neživé a matné. Zejména CHUDOKREVNOST a nedostatek VITAMINU a hormonů produkovaných štítnou žlázou mohou vyvolat ztrátu vlasů.
U mnoha mužů je obvyklá PLEŠATOST, začínající tzv. ustupováním čela, řídnutím vlasů na temeni. Stejné je to se ztenčováním vlasů dva až tři měsíce o porodu, během následujících měsíců však obvykle dojde k zlepšení.
Alopecie-náhlá, obvykle přechodná ztráta vlasů na nepravidelně roztroušených plochách – se může vyskytnout u mužů i žen, chlapců i dívek, někdy je způsobena stresem. Vlasy obvykle znovu vyrostou, mohou však mít jinou barvu. Taková alopecie se může objevit jako vedlejší účinek cytotoxických (protirakovinných ) léků nebo radioterapie. Úplná alopecie, při které všechny vlasy vypadají a znovu již nevyrostou, je dosti řídká.
Lupy – šupinky mrtvé kůže z pokožky hlavy – se obvykle vyskytují u dospívajících či u dětí. Těžké případy jsou někdy způsobeny druhem EKZÉMU zvaným seboreická dermatitida.
Vysoce nakažlivé jsou vši, které napadají vlasy a zanechávají v nich hnidy ( bílá vajíčka přichycená k vlasu ). Vším se dobře daří v čistých vlasech a často se rozšíří na celou rodinu, popřípadě ve školách.
Co doporučují terapeuti
NATUROPATIE
Svépomoc
Jemná masáž prokrví pokožku hlavy. Proti lupům zkuste kondicionér bílý jogurt, který se spláchne nálevem z rozmarýnu, kopřivy a tymiánu.
Terapeuti ovšem považují stav vlasů za časný indikátor snížení vitality či nemoci a libovolnou poruchu považují za znak možné vnitřní nerovnováhy organismu. Za užitečné opatření se považuje více TĚLESNÉHO POHYBU a strava složená z jídel, která nebyla uměle upravována, doporučuje se ovšem individuální konzultace.
FYTOTERAPIE
Svépomoc
Pro povzbuzení vlasových folikulů a stimulace růstu vlasů zkuste do pokožky hlavy vmasírovat několik kapek rozmarýnového oleje a poté opláchněte. K opláchnutí šamponu můžete také zkusit silný nálev z kopřiv.
Proti svědění a šupinatosti pokožky i lupům zkuste hlavu masírovat nálevy z rozmarýnu, tymiánu, levandule či jalovce, které budou působit jako čisticí a dezinfekční prostředek.
Fytoterapeuti považují obtíže vlasů a pokožky hlavy za příznak jiných problémů a zpravidla předepisují heřmánek ( který má uvolňovat temeno ) proti STRESU.
Lidové lékařství
Svépomoc
Proti úbytků vlasů se použije parfém ze západoindické myrty a pleťová voda z jaborandiových listů, přičemž je třeba řídit se pokyny výrobce. Nebo se večer vmasíruje ricinový olej a ráno se hlava umyje šamponem. To se opakuje jednou až dvakrát týdně. Stejným způsobem lze použít olej z pšeničných klíčků nebo saflorový olej.
Proti lupům se rozpůlí citron a šťavnatou stranou se jemně vtírá do kůže. Nechá se působit deset minut, poté se důkladně opláchne studenou vodou. Opakovat každý týden.
Stanovisko klasického lékařství
Lékaři někdy předepisují minoxidilový roztok, který se vtírá do pokožky hlavy každý den po dobu alespoň čtyř měsíců a způsobuje přechodný ústup plešatění u mužů. Plešatění se po ukončení léčby vrací. Minoxidil není vhodný pro léčbu ztráty vlasů u žen.