Lupénka (psoriáza) (114)

- doporučuji produkt č. 114 - Čaj na kožní problémy - čistící (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Lupénka (psoriáza)


Lupénka, odborně označovaná jako psoriasis vulgaris, je onemocnění kůže. Charakterizuje ji tvorba ostře ohraničených, světločervených a lehce vypouklých okrouhlých ložisek, dosahujících i velikosti mince, s pevně ulpívajícími stříbrolesklými šupinami, rostoucími na vnější stranu. Splynutím těchto ložisek mohou vznikat různé až bizarní obrazce.
Lupénka bývá lokalizována na loktech, kolenních kloubech, v oblasti křížové kosti, i na ostatních místech těla, např. ve vlasech, v oblasti pohlavních orgánů, na hřbetu ruky apod. Léčení lupénky je i dnes ještě velmi obtížné a nevděčné, neboť neustále dochází k recidivám, a to i v případě použití nejmodernější léčby.
Léčba a kúra, kterou vám předkládám, vede k udržování remise (stavu zlepšení, ústupu akutních příznaků), zabraňuje rozvoji nemoci a napomáhá rovněž prevenci. Výskyt onemocnění není ohraničen věkem, ale obvykle se lupénka poprvé vyskytuje asi okolo 20. roku života. Stres, spálení při nadměrném slunění, všechny druhy dráždění kůže (tlak, nadměrné slunění, popáleniny, tření), vyčerpanost, streptokokové infekce, kožní reakce na některé léky – to jsou faktory, které zhoršují onemocnění.


Léčba


1. Doporučuji jednu koupel denně kvůli odplavení šupin. Odplavení můžete urychlit a zlepšit jemným kartáčkem. Po koupeli je vhodné postižená místa potřít
     bílým lékárenským petrolejem.

2. Součástí léčby by mělo být opalování. Opalujte se denně, vyvarujte se však spálení. Nejlepší je přirozené slunění (existuje také např. tzv. „horské slunce“).

3. Větší vlhkost má obvykle příznivý vliv na onemocnění. Chladné počasí stav zhoršuje.

4. Snažte se zamezit vysoušení kůže. Po koupeli používejte dětský olej nebo pleťové mléko (zvlášť vhodné je mléko s obsahem extraktu rostliny aloe vera).

5. Napětí a silné emotivní zážitky zhoršují stav. Přehodnoťte své životní postoje, snažte se nalézt životní jistoty. Některé vlastnosti, jako závist a přehnaná
    ctižádost, vyvolávají stresové situace.

6. Doporučuji pravidelné denní, alespoň 30minutové cvičení na čerstvém vzduchu. Takové cvičení snižuje stres, zlepšuje okysličování organismu, a tím příznivě ovlivňuje průběh onemocnění.

7. Při postižení kůže na hlavě doporučuji před umytím šamponem vetřít do vlasů olivový olej a na 30 minut zabalit hlavu do horkého ručníku.

8. U některých pacientů výrazně zhoršuje stav strava s vysokým obsahem aminokyseliny tryptofan (mléko, sýry, maso)

9. 30minutové místní ohřívání (42-46 °C), prováděné třikrát za týden po dobu tří týdnů, zlepšuje remisi.

10. Podle jedné studie je užitečné střídání tepla a chladu: teplo 2 minuty, chlad 2 sekundy. Takové střídání provádějte denně 15-20 minut.

11. Dieta s nízkým obsahem tuků a cukrů zlepšuje zdravotní stav.

12. Jedna studie provedená v Norsku nepotvrdila příznivý vliv rybího oleje na psoriázu. Klinický stav pacientů výrazně zlepšila konzumace kukuřičného oleje
       spolu s omega-3 mastnými kyselinami.

13. Vyhýbejte se poranění kůže.

14. Pravidelný režim s minimálními (minutovými) odchylkami pomáhá organismu v boji s lupenkou.

15. Avokádový olej zlepšuje stav. Potírejte jím postižená místa dvakrát denně.

16. Některé typy onemocnění jsou spojeny s alergií na gluten. V takových případech se vyhýbejte pšenici, žitu, ječmeni a ovsu.

17. Mnohým pacientům pomáhá koupání v mořské vodě. Akutní příznaky vymizí i na několik let. Doporučuji opatrné slunění a 20minutová koupání. Léčba  
       by měla trvat 4-6 týdnů.

18. Doporučuji škrobovou koupel; zmírňuje svědění. Na plnou vanu vody použijte 1 šálek kukuřičné krupice, kterou nejdříve umelete na mlýnku na mák, nebo 1 
      šálek solamylu nebo jiného přírodního (pšeničného) škrobu. Škrob nejdříve rozmíchejte v menším množství vlažné vody a až potom vlejte do koupele.
      Můžete přidat 3 lžíce glycerinu.