Křeče (40)

- doporučuji produkt č. 40 - Čaj na uvolnění svalů (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Křeč

Tyto mučivé svalové stahy obvykle postihují nohy, chodidla a ( u písařské křeče ) ruku. Svaly se náhle stáhnou, čímž vyvolají krutou bolest, která může trvat několik minut. Často jí trpí lidé, kteří neustále namáhají určité skupiny svalů, např. sportovci a zahradníci.
Křeče může způsobit také plavání ve studené vodě, špatný krevní oběh ve svalech a nedostatek soli či jiných minerálů. Menstruační bolesti, kterým se často říká křeče, nejsou ovšem vyvolány svalovými stahy.
 
Co doporučují terapeuti
NATUROPATIE
Svépomoc Doporučuje se strava bohatá na VITAMINY a MINERALY, která sestává z listové zeleniny, sójových bobů, ořechů, podmáslí a jogurtu, celozrnných obilovin a semen, např. z tykve, sezamu a slunečnice. Někteří terapeuti radí vyhnout se jídlům s vysokým obsahem cholesterolu, např. živočišným a mléčným tukům, křeč totiž může být známkou špatného krevního oběhu, jehož příčinou jsou „ zúžené“ cévy.
Pokud křeč způsobuje nedostatek vitaminů a minerálů, může pomoci vápník, hořčík, draslík, železo, vitaminy B, C a D a kelpové tablety. Mimoto se doporučuje během nebo po TĚLESNÉM POHYBU užívat vitamin E. Jestliže se při práci nebo cvičení hodně potíte, vypocenou sůl lze nahradit tabletami soli.
Terapeut může poradit vyhradit si čas na relaxaci a cvičení, NAPĚTÍ totiž může zhoršit bolestivost křečí. Některým postiženým také údajně přináší úlevu, když na postižené místo volně připevní magnet a když pijí tonizující nápoj, který prý podporuje proudění krve do lýtek. Připravuje se ze směsi citronové šťávy, medu a hřebíčku ( po lžičce od každého ). To se smíchá se lžící zázvorového vína a polovinou šálku vroucí vody. Nápoj se nechá 24 hodin odstát. Večer před spaním se užívají 3 lžíce.
Další alternativní metody
Masáž Ošetřete celou partii, ne jen postižené svaly. Soustřeďte se na protažení svalů: klouzavými pohyby a hnětením masírujte svaly a na závěr použijte lehké údery, hloubkovou masáž nebo rytmickou masáž dlaněmi pro stimulaci krevního oběhu v postiženém místě.
Homeopatie Na silnou křeč, zvlášť v prstech a nohách se užívá Cuprum metallicum. Colchicum pomáhá při křeči v chodidlech, Nux vomica se doporučuje, pokud se křeče dostavují v noci a bez zjevné příčiny. Těm, kteří mají také studené nohy nebo trpí nadváhou, může pomoci Calcarea carbonica. Arnica může prospět těm, kdo trpí křečí a zároveň i pocitem celkové slabosti.
Fytoterapie Odvar z kaliny údajně uvolňuje svalstvo. Užívejte třikrát denně jeden šálek. Odvar ze žlutodřevu a zázvoru má při dlouhodobé léčbě zlepšovat krevní oběh. Lze také užívat nálevy ze zázvoru.
Biochemické tkáňové soli  Fosforečnan hořečnatý ( Magnesium phosphoricum ) údajně posiluje svalstvo a zmírňuje křeč.
Hydroterapie Doporučuje se přidat do koupele tři kapky bazalkové esence, tři kapky majoránkové esence a jednu kapku esence „citronové trávy“ ( Cymbopogon ). Nebo tyto esence smíchejte s 20 ml rostlinného oleje, směs ihned vetřete do postiženého místa a pak vtírejte dvakrát denně, dokud obtíže nezmizí. V případě křečí pomáhá aplikovat esence pravidelně.
Stanovisko klasického lékařství
Jako nejlepší léčbu nadměrně zatěžovaného svalstva lékař doporučí klid. Proti trvajícím křečím, které provází pocení, průjem či zvracení, poradí užívat také solné tablety. Někdy lékaři nedokáží stanovit příčinu křeče a pak předpisují malá množství chininu, aby obtíže zmírnili. Vcelku proti neuropatické terapii nic nenamítají.
První pomoc při křeči
Často lze křeč zmírnit tak, že se stažené svaly natáhnou. Stihne-li vás křeč ve stehně, sedněte si, natáhněte koleno a někdo ať vám jednou rukou zvedne patu nohy a přitom ať druhou rukou silně tlačí na koleno. Při křeči v ruce natáhněte opatrně a silou prsty, pak je doširoka roztáhněte a tlačte konečky prstů pevně na rovnou, tvrdou podložku.