Klimakterium (21)

- doporučuji produkt č. 21 -  Čaj na zmírnění příznaků menopauzy (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Přechod

Tímto termínem, odborně menopauzou, se u žen označuje trvalé skončení menstruace. V běžném použití však tento termín často zahrnuje celou škálu příznaků, které ke klimakteriu, k „ životnímu předělu“, patří. Toto období života ženy, kdy vaječníky přestanou produkovat vajíčka, plodnost se snižuje, až nakonec ustane trvale, může začít kdykoli od čtyřiceti do padesáti pěti let a trvá obvykle dva až tři roky.

S tímto přirozeným fyziologickým procesem jsou spojeny některé jevy psychické- strach ze ztráty přitažlivosti, nejistota, jaké poslání ženy středního věku, a snad i smutek, že plodné období života končí. Tyto pocity se připojují k různým tělesným potížím a poruchám, způsobeným změnami v hormonální oblasti, a někdy je mohou dokonce převážit.

Jen málo žen přestane menstruovat najednou, bez předchozích změn v měsíčním cyklu. Většina zprvu začne menstruovat nepravidelně. Menstruace bývají méně intenzivní a intervaly mezi nimi se prodlužují. Mohou však být i častější anebo se objevovat v pravidelných intervalech s občasným vynecháním. O krvácení nebo“špinění“ mezi normálními periodami nebo po pohlavním styku je třeba se vždycky poradit s lékařem-stejně tak jako o krvácení, které se objeví za rok nebo i déle po poslední periodě.

Vaječníky v přechodu omezují činnost a posléze přestanou vyrábět nejen vajíčka, ale i hormon estrogen, který udržuje ženskou reprodukční schopnost. Určité množství estrogenu se dál vyrábí v jiných částech těla, zejména v podkožních tukových vrstvách, takže baculatější ženy obvykle mívají potíže menší.

Nedostatek estrogenu se projevuje např. návaly horka, nočním pocením, nepříjemným nedostatkem mazu v pochvě a častým nucením na moč. Tyto potíže zaznamená v různé intenzitě asi sedm z deseti žen.

Jeden důsledek menopauzy, projevující se u všech žen, zpočátku prochází bez povšimnutí- je to postupný, ale stále se zvětšující úbytek kostní hmoty neboli osteoporóze. Ta později zvětšuje riziko zlomenin, zejména kyčlí. Ve srovnání s muži mají ženy větší odolnost vůči srdečnímu infarktu, pravděpodobně díky vyšší hladině estrogenu, ale po přechodu tuto ochranu ztrácejí.

Během přechodu trpí mnoho žen úzkostí, podrážděností, neschopností soustředit se. Nespavostí, náladovostí nebo dokonce depresí. Protože přechod často spadá do období, kdy děti dorůstají a opouštějí domov, může se stát, že žena náhle pocítí ztrátu identity. Zaměstnané ženy mívají v přechodu menší problémy než ženy v domácnosti.
Potíže se mohou zhoršovat z toho plynoucím stresem, ztrátou chuti do života a omezováním aktivity a tělesného pohybu, k čemuž dochází následkem psychických zábran.
Avšak mnoho žen v přechodu nemá žádné velké problémy a vítá výhody, které eventuální obtíže vyvažují. Cítí se v dobré formě, plné života a šťastné, že se zbavily menších ( nebo i větších) nepříjemností spojených s každoměsíční periodou. Sexuální spojení prožívají hodnotněji s vědomím, že nemohou otěhotnět a konečně se obejdou bez antikoncepce.
Suchost a smrštění pochvy se pravidelným sexuálním životem výrazně omezuje. S prodloužením délky života se zpomaluje proces stárnutí. Zatímco dříve byli muži i ženy v pětapadesáti považováni za osoby pokročilého věku, dnes může mít žena po přechodu před sebou ještě řadu let aktivního života. K upevnění zdraví v tomto období existuje celá řada přírodních i lékařských metod.

Svépomoc

Mnohé potíže v přechodu zmírní zdravá strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku.