Imunitní systém (133)

 

Imunitní systém

- doporučuji produkt č. 133 - Čaj na posílení imunity (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Imunitní systém lidského těla je divem inteligence, síly a mnohostrannosti přírody. Sestává se z milionů jednotlivých orgánů, tkání a buněk po celém našem těle, které pracují v neuvěřitelné součinnosti a chrání nás před vnějšími mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a cizopasníci.
Vedle kůže, která je „štítem“ našeho těla proti vetřelcům zvenčí, pomocí kýchání, kašlání či zadržování dráždivých látek na nosních chloupcích. Navíc obsahují sliznici dýchací a zažívací soustavy makrofágy, které zjišťují přítomnost bakterií a buněčných zbytků, obalují je a ničí, a dále také protilátky, které se slučují vždy s konkrétními bakteriemi a bakteriálními toxiny (nazývané antigeny) a znemožňující jejich činnost.
Brzlík, považovaný za hlavní součást imunitního systému, vytváří T – lymfocyty – bílé krvinky, které řídí imunitu zprostředkovávanou buňkami a pomáhají tělu zdolávat nemoci. Slezina také produkuje lymfocyty, navíc ničí staré a nedostatečně fungující červené krvinky. Kromě toho tělo vytváří specifické chemikálie, které posilují imunitu, jako je interferon a interleukin. Pomáhají aktivovat bílé krvinky a ničit bakterie, viry a plísně. Obecně platí, že čím silnější je náš imunitní systém, tím lépe se dokážeme chránit před nákazami a chorobami.
V posledních letech se vědci soustředili na několik faktorů, které nepříznivě ovlivňují imunitní reakce. Nadměrná spotřeba alkoholu a cukru, kouření, vystavení vlivu chemických jedů (včetně cigaretového kouře, pesticidů v potravinách a dalších látek znečišťujících prostředí), vysoká hladina cholesterolu, triglyceridu některá léčiva (jako např. antibiotika) – to jsou všechno vlivy přispívající ke zhoršování funkcí imunitního systému. K duševním faktorům patří chronický stres či deprese. Svůj podíl na základní síle imunitní reakce mají i dědičné vlivy. I když dědičné faktory příliš neovlivníme, existuje spousta činitelů, které imunitní systém posilují. Pravidelné cvičení, dostatečný spánek, hluboké pravidelné dýchání a pozitivní psychický přístup se mohou snadno stát součástí našeho denního režimu. Vyvážená strava bohatá na obsah čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, obilnin a luštěnin (například sojové výrobky) je zásadní pro posílení všech tělesných pochodů včetně imunitních reakcí. Prakticky všechny vitamíny přispívají ke správné činnosti imunitní soustavy, obzvlášť vitamíny A,B6 (pyridoxin), C, E a zinek. Vitamín B6 se například nachází ve více než šedesáti různých enzymech po celém těle, z nichž mnohé přispívají k obraně organismu. Vitamín C je hlavní složkou bílých krvinek, obzvlášť lymfocytů.


Rozdělení bylin do tří základních kategorií, které konkrétně působí na imunitní systém:


1. Tělesná tonika.
Několik bylin, jako je hloh, kopřiva a šípky (velmi bohaté na vitamín C) mají tonický (posilující) účinek na lidské tělo a dodávají sílu imunitnímu systému jako celku.

2.Byliny stimulující a obnovující činnost imunitního systému.
Ačkoli je zapotřebí ještě dlouhý výzkum, všeobecně se věří, že jiné byliny – např. přeslička, čaga a ženšen pomáhají obnovovat imunitní systém na molekulární úrovni a stimulovat konkrétní imunitní reakce v případech onemocnění jako je rakovina či AIDS.

3.Antialergika.
Některé byliny, k nimž patří měsíček a maceška, jsou účinné v případě alergií. Jak uvidíme dále, k alergickým reakcím dochází tehdy, když imunitní systém reaguje neadekvátně silně na jinak neškodnou látku, kterou může být např. pyl. Byliny třetí skupiny pomáhají imunitnímu systému zvládat zmíněné látky přiměřeným způsobem.