Dětský průjem (71)

Průjem

- doporučuji produkt č. 71 - Čaj na normální činnost střev (stavící) - dětský (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

K průjmu většinou dochází po požití infikovaného jídla. Příčinou je zánět tlustého střeva, který se obvykle za den až dva upraví. Déletrvající záchvaty průjmu mohou být vážné. V první řadě jsou ohroženy děti, starší lidé a osoby s chatrným zdravím, ztráta tekutin totiž může způsobit dehydrataci.
Co doporučují terapeuti

NATUROPATIE
Konzultace
Terapeuti se obvykle domnívají, že průjem je přirozenou reakcí těla na nežádoucí látky. Proto by se nejméně 36 hodin neměl léčit prostředky, které jej potlačují (např. kaolinem). Zdůrazňují však, jak je důležité předejít ztrátě tekutin jejich dostatečným příjmem.

Svépomoc
Pacientům se doporučuje 24 hodin nejíst, pít pouze minerální vodu nebo dvě lžičky jablečného džusu v pravidelných intervalech o délce 15 až 30 minut.
Když příznaky průjmu ustoupí, doporučuje se jíst vařenou rýži s vodou, zeleninové šťávy a polévky.
Tvrdí se, že živý jogurt napomáhá obnovení ochranné mikroflóry tlustého střeva tam, kde byla zničena infekcí.
Poté se má pacient přes další pevná jídla – dušenou mrkev, banány, vejce na tvrdo a tousty – pomalu vracet k svému obvyklému jídelníčku.
U malých dětí je postup obdobný, doporučuje se jen připravit z jídla v mixéru kaši.
 
HOMEOPATIE
Je-li příčinou průjmu otrava z jídla, zvláště masa, užívá se Arsen. Alb., Carbo veg., je-li původcem zkažená ryba, nebo když k záchvatu dojde před významnou událostí. Užívají se v 6, 12 či 30násobném ředění nejprve každou půlhodinu (6 dávek), poté po hodině. Lék se přestane užívat, jakmile pacient pocítí výrazné zlepšení.
Tam, kde jsou příznaky vyvolány náhlým vylekáním či když jsou zesilovány horkým a suchým počasím, lze vyzkoušet Aconilum napellus.
U zvláště silných záchvatů, doprovázených studeným pocením, se doporučuje Verarum alb., Arg. Nit., pokud jsou příčinou obavy či stres.

AROMATERAPIE
Průjem nervového původu by se měl léčit esencemi, které pomáhají při stresu. Patří mezi ně esence heřmánku, pelargonie, jalovce, levandule a santalového dřeva. Užívají se tři až čtyři kapky rozmíchané ve lžičce rostlinného základního oleje, které se dvakrát denně vmasírují do břišní krajiny.
Prospěšná je i lázeň s šesti až osmi kapkami některé z těchto esencí.
 
FYTOTERAPIE
Terapeuti doporučují při slabších infekcích kapsli česnekového oleje dvakrát denně a také třikrát denně 3 až 4 lžičky nálevu z řepíčku lékařského, jitrocele či pelargonie se špetkou práškové skořice, zázvoru nebo mletého kmínu. Připravuje se z 0,5 l vody a 30 g nasekaných bylin. Přikryje se, nechá 15 minut stát, potom se scedí.
 

Stanovisko klasického lékařství

Podobně jako alternativní terapeuti doporučí lékař pravděpodobně klid a dostatek tekutin, aby příznaky mohly samy ustoupit. V těžkých případech se ovšem předepisují antibiotika, kodein či látky potlačující průjem.
Trvá-li průjem déle než tři dny, bude lékař hledat jiné příčiny, mezi kterými mohou být ZÁNĚT SLEPÉHO STŘEVA či ZÁNĚT TLUSTÉHO STŘEVA.