Chronický zánět kloubů (76)

- doporučuji produkt č. 76 - Čaj na klouby (najdete pomocí rolovátka na titulní straně)

Obtíže kloubů

 Lidé se zanícenými nebo opotřebovanými klouby se pohybují čím dál obtížněji, protože kloub tuhne, otéká a bolí. Obtíže způsobují nejčastěji různé formy ARTRITIDY (záněty kloubů). Kloub může být poškozen také úrazem, přičemž se tuhé fibrózní vazy, které drží kloub pohromadě, zeslabí a začnou bolet. To se stává např. při různých sportovních hrách.
Každá forma zánětu postihuje obvykle určité klouby. OSTEOARTRITIDA postihuje zejména kyčle, páteř a kolena starších lidí. REVVMATICKÁ ARTRITIDA se vyskytuje ve středním věku a postihuje hlavně ruce, kolena a chodidla. DNA neboli pakostnice postihuje především klouby prstů, nohou a palců u nohy.
 
Co doporučují terapeuti
Osteopatie
Je třeba se zaměřit na to, aby se poškozený kloub zbavil nadměrné zátěže a posílit všeobecnou hybnost a svalový tonus. Manipulace se ovšem nedoporučuje při akutních kloubních zánětech, např. při revmatické artritidě.
Hydroterapie
Při akutních případech ztuhlých a bolestivých kloubů doporučují léčitelé studené koupele nebo studené obklady. V lehčích případech doporučují podvodní sprchové masáže, vířivé koupele, teplé parafínové zábaly, minerální masáže a cvičení ve vyhřátém bazénu pod dohledem léčitele.
Homeopatie
Zkušený homeopat předepíše pravděpodobně hned několik léků. Např. proti ztuhlosti, která je menší při pohybu, a proti bolesti, která je v klidu horší, předepisuje Rhus tox.
Proti bolesti a ztuhlosti, která je horší v noci, dává Colchicum a proti bolestem, které se zhoršují při vlhkém počasí, ordinuje Dulcamara.
Akupunktura
Akupunkturista bude působit na body v meridiánech břišních, žlučníkových a jaterních, sleziny a žaludku. V meridiánech břišních, močového měchýře, žlučníku a jater lze použít POŽEHOVÁNÍ.
Akupresura
Při bolestech kolena budou léčitelé působit na zevní část kolena ve vzdálenosti šířky čtyř prstů pod čéškou v jamce mezi holenní a lýtkovou kostí.
Masáže
Léčitel pacienta naučí, jak začít masáž hlubokými manévry na končetinách a jak se při oteklých kloubech soustředit na partie končetin co nejblíže trupu. Potom následuje hnětení a mačkání, aby se posilnily svaly. Pak se přistoupí ke tření, nejdříve jemnými, později výraznějšími a hlubšími pohyby kolem postižených kloubů.
Reflexní terapie
Masáže se provádějí v reflexních místech, která mají vztah k postiženým oblastem, a přímo v místech příbuzných: rameno - kyčel, loket-koleno, zápěstí-kotník, ruka-chodidlo atd. Ovlivňují se také oblasti, které mají vztah k solární pleteni a k nadledvinkám a podvěsku mozkovému.
 

Stanovisko klasického lékařství
 

Jestliže kloub bolí a je nateklý, protože je v něm výpotek, lékař ho stáhne pružným obinadlem.
Aby se zmírnil zánět a zmenšil otok, zvedne končetinu pomocí polštáře nebo nějakého podstavce a přiloží ledový obklad. V nemocnici se k tomu používá speciální zařízení.
Pokud je podezření na ZLOMENINU anebo pokud jsou příznaky úporné a trvají déle než týden, doporučuje se rentgenový snímek a fyzioterapie.
Jestliže je podezření na artritidu, je možné její příčinu zjistit vyšetřením krve.

 

Artritida

Existuje víc než 100 různých typů artritidy, přičemž všechny představují nějakou poruchu či zánět kloubů. Nejběžnějšími formami jsou osteoartritida a revmatická artritida. Třetí nejběžnější formou artritidy je DNA. Její příčinou jsou krystaly odpadní látky, kyseliny močové, které se hromadí v kloubech postiženého.
Osteoartritida způsobuje otok, bolestivost, ztuhlost a někdy i deformaci kloubu. Nejčastěji jsou zasaženy boky, kolena, páteř a ruce. Chrupavka, pokrývající kosti kloubem spojené, která má tlumit nárazy, přestává být hladká a opotřebovává se, vinou toho se při pohybu kloubu, kosti o sebe třou a odírají. Ochablé jsou přitom i svaly a vazy. Ženy jsou osteoartritido postiženy častěji než muži.
Revmatická artritida také postihuje více žen než mužů. Při náporu nemoci se zanítí tkáně, šlachy i vazy kloubu. Jako první bývají zasaženy nohy v oblasti pod kotníky a prsty, později zápěstí, kolena, ramena, kotníky a lokty. Mezi příznaky patří otoky, ztuhlost a bolest v kloubech, zarudlá , lesklá pokožka na kloubech a celkový pocit ztuhlosti a omezeného rozsahu pohybů. Někdy postižení ztrácejí citlivost v rukou (syndrom karpálního tunelu), ztrácejí na váze či pozbývají chuť k jídlu, trpí HOREČKOU nebo se cítí celkově špatně.
Příčiny artritidy nejsou zcela známy, svou roli zde ale mohou hrát různé faktory, např. dědičnost, zranění a namáhání kloubů. Řada terapeutů je přesvědčena, že určité formy artritidy mohou být spojeny s poruchami IMUNITNÍHO SYSTÉMU, zřejmě vyvolanými ALERGIÍ nebo VIROVOU INFEKCÍ.
Při podezření na artritidu navštivte v každém případě lékaře.
 

Revmatoidní artritida
 

 Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě není známá, ale předpokládá se, že tkví v poruchách imunitního systému. K bolestem kloubů se přidružuje ztuhlost, zvýšená teplota v kloubech, otoky, zarudnutí, vyčerpanost. Stav se vyvíjí do výrazných deformací kloubů. Někdy se přidružuje i anémie a úbytek hmotnosti. Onemocnění je nejčastěji mezi 35. - 45. rokem života a je 2 – 3krát častější u žen než u mužů. Nejčastěji jsou postiženy klouby rukou, lokty, kolena, články prstů. V 10 – 15 % končí onemocnění částečnou nebo úplnou invaliditou.
 

Léčba

 
1. Dieta s omezením tuků je nezbytná. Pacientům, kteří přísně dodržují dietu bez tuků, se mohou bolesti a otoky úplně ztratit.
 
2. Velmi užitečná je několikadenní hladovka, při níž se klouby vyčistí. Poté ovšem dodržování diety. Pokud se pacienti vrátí k původní nesprávné stravě, všechny potíže se vrátí.
 
3. Podle jedné studie až u 86 % pacientů byla revmatoidní artritida spojena s alergií. Doporučuje se vyloučit všechny alergizující potraviny. Existuje mnoho druhů alergenů. U revmatoidní artritidy se jedná především o mléko, sójové výrobky, vejce, kávu a cukr.
 
4. Při léčbě anémie spojené s revmatoidní artritidou neužívejte lékárenské přípravky obsahující železo. Zhoršují záchvaty. Doporučuje se kopřiva pro velký obsah železa.
 
5. Kravské mléko patří mezi nejsilnější alergeny a má často přímý vztah k projevům nemoci a zhoršení zdravotního stavu pacientů. Vylučte ze svého jídelníčku na několik týdnů všechny výrobky z kravského mléka (mléko, jogurt, sýry, máslo) a budete překvapeni zlepšením zdravotního stavu.
 
6. Zvyšte podíl syrového ovoce a zeleniny ve stravě. Syrová zelenina a ovoce by měly pokrýt 20 – 30 % celkové stravy. Taková strava pomůže vyčistit klouby a má pozitivní vliv také na imunitní systém.
 
7. Jednou z nejdůležitějších součástí léčby je cvičení. Cvičte hlavně ráno, kdy jsou klouby ztuhlé a trvá několik minut až hodinu, než se klouby uvolní. Cvičení odstraňuje bolest a je prevencí vzniku deformací. Důležitý je také správný poměr mezi cvičením a odpočinkem. Nadměrné cvičení může způsobit zánět, nedostatek pohybu zvyšuje bolesti. Přestože se pacient často cítí unaven (vyčerpanost je všeobecný příznak nemoci), je nutné, aby se nevyhýbal pohybu a postupně při cvičení zvyšoval námahu. Z následujících cviků provádějte denně každý cvik 5krát.
 
- Sevřete ruku v pěst a pak pěst prudce rozevřete.
- Kružte zápěstím v úplném kruhu.
- Kružte celými rameny.
- Položte prsty na rameno téže ruky a potom prudce upažte.
- Vleže pokrčte nohy v kolenou, přitáhněte k břichu a napněte.
- Vleže na zádech zvedněte nejdříve jednu nohu, potom druhou kolmo vzhůru.
- Vleže na břichu zvedejte střídavě nohy.
- Vleže na břichu zvedejte hlavu a ruce.
- Vsedě na posteli s nohama přes okraj kmitejte nohama do stran s překřižováním nohou v poloviční výšce.
- Ve stoji spatném vzpažte a pomalu se postavte na špičky.
- Sedněte si na lýtka tak, abyste se země dotýkali nártem. Vzadu se podepřete rukama a pomalu přenášejte váhu na chodidla zakláněním se dozadu a zvedáním kolenou ze země.
Cvičení bude efektivnější, když budete mít tělo předem dobře vyhřáté. Cvičte opatrně a pomalu.
 
8. Úplný klid na lůžku je vhodný hlavně při akutním zánětu. Při zhoršení 2 – 4 hodiny během dne. Pro prevenci kontraktur kyčelních kloubů je vhodné ležení na břichu (minimálně 30 minut). Ležte bez polštáře (nepodkládejte ani kolena) s rukama podél těla dlaněmi vzhůru.
 
9. Pacienti s nadváhou by měli snížit hmotnost, protože nadváha škodí kloubům, které se účastní držení těla ve vzpřímeném postoji.
 
10. Při bolestech dbejte na správnou chůzi, správnou polohu končetin vsedě apod. abyste zabránili vzniku deformací.
 
11. Používejte na noc jemné bavlněné rukavice. Udrží teplotu kloubů prstů a zabrání „ranní ztuhlosti“.
 
12. Teplo udržíte také elektrickým polštářem (ve spánku). Někteří lidé tvrdí, že spací pytel má stejný účinek.
 
13. Na ranní ztuhlost pomáhá teplá koupel nebo sprcha. Na bolestivé a zanícené klouby v akutním stadiu aplikujte ledové obklady.
 
14. Stejně užitečné jsou masáže. Nemasírujte však akutně zanícený kloub. Masáž se má aplikovat na okolní svaly – ne na klouby.
 
15. Střídání tepla a chladu (6 minut tepla a 4 minuty chladu) výrazně zlepší prokrvení postižené oblasti.
 
16. Blahodárně působí známé parafínové koupele nebo zábaly. Parafín má schopnost prohřát tkáň rychleji a lépe než jiný dostupný materiál.
 
17. Vyzkoušené a oblíbené jsou obklady z čerstvého strouhaného křenu, roztlučeného hořčičného semene nebo směsi těchto látek v poměru 1:1. Do gázy zabalte v tenké vrstvě připravenou hmotu a dejte na postižené místo. K rozdrcenému hořčičnému semeni můžete přidat tolik teplé vody, aby se směs spojila.