Čaj pro látkovou výměnu

Cena: 85 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 23 sypaných porcí. Čaj pro látkovou výměnu.
Produkt č. 179

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj pro látkovou výměnu Čaj pro látkovou výměnu
+
Čaj na lymfatický systém Čaj na lymfatický systém
+
Čaj na detoxikaci organismu - čistící čaj Čaj na detoxikaci organismu - čistící čaj
=
201 Kč
ušetříte 6 %

Příprava:

Jednu polévkovou lžíci směsi přelijte 250 ml vařící vody, nechte 15 minut vylouhovat a pijte 3x denně 15 minut před jídlem.

 

Látková výměna

Co je vlastně dobrá látková výměna?


Jedná se o tělesné procesy, při nichž dochází k přeměnám, například přeměna přijatého cukru na energii. Látková výměna funguje dobře, pokud se cítíme fit, máme chuť se hýbat, nemáme zažívací potíže ani potíže s váhou.


Jakou roli hrají geny?


Velkou! To, zda patříte mezi lidi, u nichž se každá kalorie ukládá do tukových rezerv, nebo zda každou kalorii hned spálíte, je vliv genů. Každopádně se s tím dá něco dělat: vyváženou stravou, pravidelným pohybem a uvědomělým životním stylem. Geny by v tomto případě neměly být pohodlnou výmluvou.


Jsou diety dobré, nebo špatné na spalování energie?


Záleží na tom, jak jsou časté. Tělo žen, které stále drží dietu, si na nižší kalorický příjem zvykne a běží takříkajíc na úsporný režim. Jakmile začnou po redukční dietě jíst, začnou přibírat – to je takzvaný jojo efekt. Zároveň při těchto kúrách klesá příjem vitaminů a minerálních látek, které by měly normálně udržovat látkovou výměnu nastartovanou. Zní to paradoxně, ale když málo jíte, můžete se spravit. Je to proto, že se látková výměna zpomaluje.


Je nadváha nebezpečná?


Nemusí nutně být! Kdo má pár kilo navíc, vede aktivní život a správně se stravuje, může se cítit dobře a být zdravý. Problematická je ale taková nadváha, při níž jsou tukové polštáře na břišní partii. Tento tuk na břiše je v protikladu s problematickými partiemi, jako je zadek nebo stehna, aktivní ve směru látkové výměny. Produkuje totiž jedovaté látky, které mají vliv na výši krevního cukru a zvyšují krevní tlak. Jejich příčinou může vzniknout cukrovka nebo onemocnění srdce a krevního oběhu. U žen by objem pasu neměl přesáhnout 88 cm.


Ovlivňují hormony látkovou výměnu?


Ano, látková výměna je řízena hormony. Mužský pohlavní hormon testosteron se stará o zvýšenou tvorbu svalových proteinů, naproti tomu ženský hormon estrogen může za ukládání tuku do podkožních vrstev – to je také důvod, proč mají ženy celulitidu! Kromě toho ženská hormonální hladina prochází lety tolika změnami, že ženy trpí poruchami látkové výměny výrazně častěji než muži. Po třicítce se hormonální produkce snižuje, takže se snižuje i látková výměna.
 

Čaj pro látkovou výměnu - složení čaje

  Měsíček květ (Flos calendulae)

Měsíček květ (Flos calendulae)

Hlavní léčebné použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na těžko se hojící rány a vředy, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních a bolestech okolo nehtů. Květní plátky rozvařené v sádle jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, osvědčují se také proti plísni na nohách. Pro doplnění širokých účinků měsíčku se doporučuje jeho použití i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice, kde se využívá jeho schopnosti zjemňovat pleť. Zajímavou vlastností měsíčku je, že při každém vnějším použití podpoří jeho účinky i vnitřní užívání, to znamená pít současně měsíčkový čaj v obvyklém dávkování. Patří mezi nejlepší rostliny, pokud jde o prevenci rakoviny a podporu její léčby, především rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Pro ženy je významný tím, že tlumí bolesti v době menstruace, týden před jejím začátkem je třeba pít denně obvyklou dávku měsíčkového čaje. Uklidňuje centrální nervovou soustavu a zlepšuje činnost srdce. Měsíček můžeme bez obav užívat i dlouhodobě. Nálev 1 g drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Vnitřní užití se nedoporučuje během těhotenství a kojení!

  Smil květ (Flos stoechados)

Smil květ (Flos stoechados)

Působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluči, mírní křeče a napomáhá látkové výměně. Jedna lžička drogy na 1 šálek vody, 3krát denně před jídlem po 10 dní, při chronických zánětech dolních cest močových a dysurických obtížích (obtíže a bolesti při močení). Smil je známější pod jménem protěž písečná nebo pod lidovým označením myší ouško.

  Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Již starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Pomáhá při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí. Účinek bude lepší když vnitřně užíváme čaj a zároveň přikládáme obklady. Příznivě ovlivňuje žaludek, světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku a tím preventivně působí proti tvorbě vředů. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá se 15 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a během kojení! Obklad proti slzení 2 lžičky řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a užíváme k obkladům při zánětech očních víček, spojivek a nadměrném slzení.

  Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Je to vůbec nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových chorob. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin, zlatobýl přidáván i do čaje u chorob souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlového čaje je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Bylina pomáhá také u nemocí jater a žlučníku. Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně, to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě. Nálev 1 polévkovou lžíci sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2x – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo 2 polévkové lžíce drogy zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme.