Čaj na játra

Cena: 81 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 13 sypaných porcí. Bylinkový čaj na různé obtíže s játry. Při problémech s játry je rovněž dobré zaměřit se na ledviny. Při poškození jater zvyšují ledviny svůj výkon, protože detoxikace těla musí být zachována, jinak by bylo zahlceno škodlivými zplodinami. Vztah platí i opačně. Poškození jater se může projevovat hněvem, zlostí, sníženou funkcí očí.
Produkt č. 32

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na játra Čaj na játra
+
Čaj na detoxikaci organismu - čistící čaj Čaj na detoxikaci organismu - čistící čaj
+
Čaj proti arterioskleróze Čaj proti arterioskleróze
=
200 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje na játra:

Dvě polévkové lžíce bylinné směsi na játra zalijeme ½ l vroucí vody a necháme přikryté asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme dva-až třikrát denně nalačno, 20-30 minut před jídlem.

Jaterní obtíže
 

Játra jsou největší orgán v těle. Jsou uložena v pravé horní části dutiny břišní a u dospělého člověka váží 1,1 až 1,6 kg. Mají přes 500 různých funkcí-od ukládání vitaminů a sacharidů až po odstraňování odpadních látek z krve.

Játra vyrábějí žluč, která pomáhá při trávení potravy a zabarvuje stolici do hněda. Metabolizují bílkoviny a sacharidy a upravují množství cukru v krvi. Ukládají a metabolizují tuky a vytvářejí cholesterol.

V játrech také vznikají látky na srážení krve a heparin, který působí proti srážení. Játra syntetizují vitamin A a ukládají ho společně s vitaminy B12, D a K. Jednou z nejdůležitějších úloh jater je odstraňování chemikálií, jedů a starých červených krvinek z krve.

Jelikož jsou játra orgán tak složitý, může u nich vzniknout velké množství různých obtíží. Zánět jater se jmenuje hepatitida. „Infekční hepatitidu“ ( hepatitidu A ) způsobuje virus a přenáší se potravou a nápoji. Projevuje se horečkou, slabostí a někdy až třítýdenním zežloutnutím kůže, kterému se říká žloutenka. Zřídkakdy se jedná o onemocnění vážné, často však po něm následuje období postvirové deprese a o tom by měl být informován lékař.

Mnohem vážnější je „sérová hepatitida“ ( hepatitida B ), což je rovněž virová infekce. Přenáší se pohlavním stykem, infikovanou krví a krevními výrobky, injekčními stříkačkami a jehlami. Zvláště ohroženi jsou narkomani, kteří si stříkačky půjčují. Tento druh hepatitidy se projevuje bolestmi hlavy, horečkou, mrazením, celkovou ochablostí a žloutenkou. Příznaky se objeví náhle po jedno až šestiměsíční inkubační době. Navzdory léčení může uzdravení trvat dlouho a nemusí být úplné. Zhruba jeden případ z deseti je smrtelný.

Cirhóza je proces, při kterém se odumřelé nebo poškozené jaterní buňky nahrazují jizevnatou tkání. Příčiny jsou různé: ALKOHOLISMUS , hepatitida, blokáda žlučovodů ŽLUČOVÝMI KAMENY nebo jinými překážkami, poruchy IMUNITNÍHO SYSTÉMU a chronické selhávání srdce. Někdy jsou příčiny neznámé. RAKOVINA jater je vzhledem k důležitosti tohoto orgánu onemocnění neobyčejně vážné.

Upozornění
Máte-li podezření na jakoukoli jaterní obtíž, než začnete s alternativní léčbou, poraďte se s lékařem.
Doporučuje se vynechat tučnou stravu a alkohol a pít denně dvě až tři sklenky šťávy z čerstvé zeleniny. K povzbuzení jater mohou přispět studené obklady na břicho a cvičení, např. JÓGA. K neutralizování cholesterolu se doporučuje užívat tablety multivitaminů, minerály a lecitin.

Stanovisko klasického lékařství

Pacient s hepatitidou A má být v klidu, jíst málo nebo nic-anebo jen potravu bez tuku a hodně pít. Vzhledem k tomu, že infekce se může rozšiřovat výkaly, je třeba vyhýbat se vodě, která by mohla být znečištěná odpadem. Obecně je třeba dbát na hygienu, zejména při návštěvě míst, kde je hepatitida rozšířena, a při cestách do zaostalých tropických a subtropických krajin. Před cestou do rizikových oblastí lze získat určitou ochranu proti hepatitidě A gamaglobulinovou injekcí.
Průběh hepatitidy B mohou zmírnit kortikosteroidy. Této formě hepatitidy se dá zabránit očkováním, nepoužíváním kontaminovaných injekčních jehel a používáním kondomu.
Cirhóza se nedá léčit, ale lze ji zastavit odstraněním příčin: alkoholu, hepatitidy blokády žlučovodů ( chirurgicky ) a srdečních selhání. 

Pročištění jater – detoxikace
 

Užívané léky
- Antagonistika – látky proti jedům.

Léčba
- Detoxikace – odstranění jedů z těla (včetně alkoholu a nikotinu).

Strava
- Maso – Ryby.
- Přílohy – Brambory, pohanka, rýže.
- Ovoce – Fýky, meloun. Třešně.
- Zelenina – Artyčoky, brokolice, česnek, zelí čerstvé i kysané.
- Jiné – Mléko.

Nápoje
- Zelený čaj. Šťáva z jablek a tmavých třešní. Šťáva z červené řepy a mrkve (nejlépe současně s půstem).

Čajovina
- Nálev – Andělika, jetel, měsíček, zlatobýl. Příprava: 2 lžičky drogy zalijeme šálkem horké vody a 20 minut louhujeme. Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – Šálek denně před hlavním jídlem.
- Nálev – Pampeliška, sedmikráska. Příprava: 1-2 lžičky spaříme šálkem horké vody. Užívání – 2 šálky denně.
- Nálev – Zázvor. Příprava: Lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru zalijeme šálkem horké vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přidáme šťávu z půlky citrónu a lžičku medu. Užívání – Šálek nárazově.

Jiné prostředky
- Med medovicový. Užívání – Nárazově 3 lžíce za den.
- Zelná kúra. Příprava: Uvaříme mléčnou zelnou polévku, přidáme drcený česnek a rozmarýn. Zvlášť uvaříme brambory ve slupce, oloupeme a dáme do polévky. Solíme jen málo. Užívání – 3 dny po sobě 3x denně 1 talíř místo jídla.
Léčba olejem
- Užívání – Lžičku panenského slunečnicového oleje nebo lžíci olivového oleje s citrónovou šťávou nalačno půl hodiny před snídaní. Bereme denně po dobu 1 týdne. 

 

 

Čaj na játra - složení čaje

  Benedikt nať (Herba cardui benedicti)

Benedikt nať (Herba cardui benedicti)

Benedikt pro své silné protibakteriální, protivirové a protinádorové působení považován za jeden z nejúčinnějších léků proti všem druhům rakoviny. Používá se na všechny nemoci žaludku a trávicího traktu. Výborně léčí poruchy trávicího traktu, plynatost, žaludeční a dvanácterníkové vředy, nemoci jater, žlučníku a slinivky břišní, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje chuť k jídlu, čemuž odpovídá i jeho značně hořká chuť. Posiluje také srdce a nervy, tonizuje celý organismus, má schopnost podporovat vylučování kyseliny močové, čímž pomáhá při dně a revmatismu. Silný odvar slouží k omývání bolestivých míst při pásovém oparu. Při vnitřním užívání benediktu je třeba dávat pozor na předávkování, neboť silnější čaj vyvolává zvracení. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a posléze scedíme. Užívá se obvykle 3x denně na lačno. Benedikt se nedoporučuje při plicních chorobách, zvláště při zápalu plic. Neužívat v těhotenství nebo během kojení!

  Čekanka kořen (Radix cichorii)

Čekanka kořen (Radix cichorii)

Čekanka čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Je mírně močopudná a trochu projímavá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy. Čekanka je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě. Odvar 1 polévkovou lžíci drogy přelijeme 0,25 l vody a přivedeme k varu. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x denně, ráno a večer.

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Jaterník nať (Herba hepaticae)

Jaterník nať (Herba hepaticae)

Je prvořadým lékem při tvrdnutí, zánětech, zvětšení, rozpadu a slabé funkci jater, pomáhá při všech nemocech tohoto životně důležitého orgánu. Můžeme ho používat i samostatně, ale je dobré ho kombinovat s podobně účinkujícími rostlinami, neboť na játra známe několik dalších, velmi dobrých rostlin. Většina bylinek na léčení jater prospívá i žlučníku, tak je tomu i u jaterníku. Rostlina zastavuje tvorbu kamenů a písku ve žlučníku a v žlučových cestách, léčí podrážděný žlučník a slezinu, slouží jako močopudný prostředek, doporučuje se na čištění krve z moči a prospívá i při některých nemocech močového měchýře. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně.

  Pampeliška kořen (Radix taraxaci)

Pampeliška kořen (Radix taraxaci)

Pampeliška je mimořádně cenná, univerzální bylinka, která se používá téměř na všechny choroby, neboť povzbuzuje činnost životně důležitých žláz a tím mobilizuje ohromnou sílu organismu. Podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin a střev, přispívá k tvorbě červených krvinek a nové krve, přitom krev čistí. Posiluje činnost slinivky břišní, proto je dobrá i při cukrovce. Snižuje krevní tlak a podporuje krevní oběh, čímž zlepšuje činnost srdce. Osvědčila se také při revmatismu a při žloutence. Její močopudné účinky odlehčují organismus, pomáhá při obezitě. Pampeliška prospívá při žaludečních a trávicích obtížích a při zvýšené tvorbě trávicích šťáv. Zabraňuje tvorbě a růstu žlučových kamenů, při bolestech způsobených těmito kameny stačí rozžvýkat pár pampeliškových listů a vysát z nich šťávu ( zbytek vyplivnout ), brzy nastane úleva. Pro revmatiky je pampeliška jednou z nejlepších léčivých rostlin. Nálev 5 – 10 g sušených řezaných listů natě anebo 3 – 6 g sušeného kořene přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Užíváme 3x denně.

  Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík je výborný univerzální lék, přitom úplně neškodný, který můžeme užívat denně i po celý rok. Čaj léčí především všechny choroby vnitřních orgánů. Týká se to žlučníku, jater, slinivky břišní, žaludku i dvanácterníku. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty, rozpouští žlučové kameny a písek, ovšem jen při pravidelném a dostatečně dlouhém užívání. Podobně účinkuje i u pískových usazenin v ledvinách. Používá se k léčení různých poruch jater, na úpravu látkové výměny a při kloubních onemocněních zánětlivého původu. Řepík se dobře uplatňuje při bělotoku u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Silný nálev z řepíku je jako kloktadlo vůbec nejlepším lékem na namožené a jinak nemocné hlasivky, proto se doporučuje učitelům a řečníkům. Zevně je řepík lékařský vhodný i na obklady a omývání různých druhů kožních onemocnění. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá 10 minut louhovat. Užívá se 3x denně 20 – 30 minut před jídlem. Koupel 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Přecedíme a zředíme v 5 l vody. Koupel je účinným podpůrným prostředkem při léčbě revmatizmu, artrózy, ischiasu a poruch pohybové soustavy obecně.

  Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Hlavní léčivá schopnost rozrazilu spočívá v tom, že je bylina značně močopudná. To dává bylině prvořadé použití při zánětech močového měchýře a močových cest, při chronických onemocněních a bolestech ledvin, při ostatních chorobách močového ústrojí a při dně. Při prvních příznacích vodnatelnosti je třeba začít ihned pít čaj z rozrazilu. Druhou dobrou vlastností rozrazilu, snad ještě cennější než spíše nahraditelná močopudnost, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Rozrazil zároveň krev čistí, takže se stává lékem i doporučovanou prevencí proti skleróze. Bylina má ještě jiné dobré vlastnosti, jako je příznivý účinek proti kašli, chrapotu, astmatu a tuberkulóze, uplatňuje se i při žaludečních a střevních poruchách. Rozrazil je všestranně užitečná a dobrá bylinka, která nemá žádné nepříznivé účinky a můžeme ji užívat trvale. Odvar 1 polévková lžíce se zalije 0,25 l vody a přivede k varu. Po krátkém povaření se odstaví a nechá 5 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně.

  Třezalka nať (Herba hyperici)

Třezalka nať (Herba hyperici)

Její vynikající léčivé vlastnosti lze označit za výjimečné. Její účinné látky podporují dýchání buněk, čímž zlepšují látkovou přeměnu. Na prvním místě používáme třezalku při všech chorobách jater a žlučníku, dále při žaludečních vředech a při nadbytku žaludeční kyseliny, při střevních vřídcích, při poruchách močových cest a proti pomočování dětí. Čaj z třezalky posiluje nervovou soustavu, uklidňuje, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá zbavit se depresivních stavů, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Osvědčuje se také při srdečních chorobách hlavně chronických, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do směsí při všech menstruačních poruchách. Při obtížích v klimakteriu zlepšuje náladu a odstraňuje deprese. Třezalkový čaj je chutný, můžeme ho pít i jako lahůdkový čaj samostatně, může být též součástí preventivních léčivých čajových směsí. Můžeme ho pít pravidelně nejméně tři týdny, neboť jen tak se projeví jeho celkový a trvalý účinek. Zevně slouží třezalkové květy, namočené v přírodním, například olivovém oleji, na rány a popáleniny. Používá se i jako přísada do koupelí. Třezalka má i zvláštní nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční světlo. Během třezalkové kúry se proto vyhýbáme opalování i horskému slunci. Mohlo by to vyvolat podráždění pokožky (zčervenání, svědění), které však není nebezpečné. Dlouhodobé užívání této byliny je neškodné, ale zásadně nezvyšujeme dávkování. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se 3x denně. Není vhodné během těhotenství a při kojení!