Čaj na zvýšení krevního tlaku

Cena: 69 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 17 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na zvýšení krevního tlaku.
Produkt č. 87

Příprava:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme asi 15 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme 3x denně po třetině množství. 
 
 

Nízký krevní tlak ( hypotenze)

Obvykle není tak nebezpečný jako vysoký krevní tlak a zpravidla má jen přechodný charakter – např. pokles tlaku krve při rychlém vzpřímení ze sedu či lehu. Postiženi jsou většinou starší lidé a trpí přitom např. chvilkovou závratí či MDLOBAMI při vstávání, což je způsobeno pomalejšími reakcemi těla na změny polohy. Trvale nízký tlak může být způsoben nedostatečnou činností nadledvin.
Příznaky lze někdy zmírnit opatrností při vstávání, alternativní terapeuti ale mohou pomoci léčit vlastní příčiny obtíží.

Co doporučují terapeuti
Akupunktura
Terapeut bude pravděpodobně léčit systolický tlak menší než 100 doprovázený např. únavou, nedostatkem energie, bolestmi hlavy, závratěmi, bušením srdce nebo studenýma rukama a nohama. Stimulovány budou body na břiše, zádech, krku, nadloktí a dolní části nohou. Další léčba bude záviset na konkrétních příznacích pacienta.
Naturopatie
Pomoci může pravidelná strava z potravin v přírodním stavu. Důležité je také mít dostatek odpočinku a pravidelně mírně cvičit. Vyvarujte se povzbuzujících prostředků, jako je čaj, káva, alkohol a tabák. Naturopat také doporučí zdravější stravu a případně změny životního stylu. Může doporučit i doplňky k výživě, např. vitamin E a MINERÁLY.
Fytorerapie
Fytoterapeut může doporučit nálevy z bylin, např. janovce metlatého, který má zvyšovat krevní tlak. K vyladění a povzbuzení celého organismu lze použít další byliny – např. kola, oves, hořec a pelyněk.
Bachovy esence
Při celkovém vyčerpání se předepisují olivník, planá růže proti rezignaci a otupělosti, snědek na nekončící zármutek či chronickou sebelítost, plaměnek při ztrátě chuti do života a duševním zmatku, zimolez při nostalgii nebo lítosti nad minulostí.
 

Stanovisko klasického lékařství

Klasická medicína nepovažuje hypotenzi za chorobu, ovšem z jiných než z výše uvedených důvodů. Doporučení alternativních terapeutů – ačkoli neškodí zdraví – nejsou pokládána za účinná.

 

Nízký krevní tlak - hypotenze

Příznaky:
-Únava, malátnost, ospalost (zývání), závratě, náznaky mdloby.
-Mžitky až černo před očima.
-Pokles systolického tlaku na hodnoty 110 – 100 mmHg.
 
Způsob života
-Více sportu a tělesné námahy.
-Střídavé sprchy (horká a studená) po ránu.
 
Strava:
Kalorická při nadváze (tučná masa, uzeniny, vnitřnosti, živočišné tuky). Snížit příjem cibule a česneku. Zvýšit příjem celeru. Kořenit dobromyslí (oreganem), mateřídouškou, rozmarýnem a tymiánem.
 
Nápoje:
Červené révové víno (reguluje). Silnější alkohol (slivovice) jen s mírou. Salinické minerální vody. Káva, čaj, kakao.

Barva:
Červená, oranžová, žlutá.
 
Vůně:
Borovice, dobromysl, muškátový oříšek, rozmarýn, šalvěj, tymián, yzop.
 
Kapky – Tinktura – Lnice květel – 20 kapek denně.
 
Jiné prostředky:
 
Víno – Rozmarýn – 3 lžíce čerstvých lístků rozmarýnu louhujeme 5 dní v 0,7 l bílého révového vína.
            Užíváme půl pohárku ráno před jídlem.
Koupel – Křen – 2 lžíce čerstvě strouhaného křenu zalijeme 2 šálky horké vody. Ruce nebo nohy
                necháme 15 minut ponořené v lázni.

 

Čaj na zvýšení krevního tlaku - složení čaje

  Krušina olšová kůra (Cortex frangulae)

Krušina olšová kůra (Cortex frangulae)

Nejdůležitější vlastností krušiny v bylinkářské praxi je její schopnost účinně vyčistit vnitřní orgány. Nejčastěji se používá při zácpě, kdy ji můžeme užívat i samostatně. Posiluje pohyby tlustého střeva, uvolňuje trávicí trakt, čistí a ředí krev, upravuje látkovou výměnu. Bylina je významnou složkou čajů na hubnutí a pomáhá i proti vyrážkám. Ve větších dávkách je krušina jedovatá a jsou známé i otravy dětí plody, proto je třeba při samostatném užívání dávat pozor na předávkování. Na běžné použití proti zácpě stačí jedna lžíce kůry na ¼ litru vody. Krušina se má používat vždy jen krátkodobě. Nálev 1 – 2 g přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 1x denně, přičemž účinek se dostavuje v průměru po 8 hodinách. Doporučuje se používat drogu až po 1 roce skladování, opatrně a krátkodobě!

  Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)

Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)

Je to nejvíce hořká rostlina a to ji předurčuje především k léčení žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity. Při používání pelyňku je však třeba dávat pozor na dávkování, užívat ho raději méně, neboť je silný a trochu zákeřný. V malých dávkách totiž uklidňuje, v silnějších vyvolává nervozitu. Pelyněk je nebezpečný pro těhotné ženy a působí jako jakýsi druh návykové drogy, která může zavinit i těžké poškození zdraví. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Čaj na žlučníkovou koliku Smícháme 1 díl pelyňku, 1 díl máty peprné a 1 díl kozlíku. 1 lžičku směsi přelijeme 0,25 l vroucí vody a užíváme maximálně 2x denně. Pelyněk není vhodný pro malé děti, v době těhotenství a během kojení! Ve větším množství anebo při dlouhodobějším užívání působí jedovatě!

  Rozmarýn list (Folium rosmarini)

Rozmarýn list (Folium rosmarini)

Je výjimečný tím, že jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Přitom příznivě ovlivňuje zdravotní stav, uklidňuje a odstraňuje nervové vyčerpání. Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při takzvaném stařeckém srdci. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje. Čaj z rozmarýnu má potopudné a močopudné účinky, uvolňuje větry a křeče zažívacího ústrojí. Rozmarýn pomáhá při ženských chorobách, upravuje menstruaci a léčí bělotok. Rozmarýn nachází dobré uplatnění i zevně. Silný odvar slouží ke kosmetickým účelům, k čištění pleti, na ekzémy, rány pohmožděniny a na výplachy ženských genitálií. Jako přísada do koupele oživuje údy po mrtvici. Natírání pokožky rozmarýnovým lihem zlepšuje prokrvení, pomáhá při svalových a nervových bolestech. Při jakékoli formě vnitřního užívání rozmarýnu je překročení doporučených dávek nebezpečné a vůbec ho nesmějí užívat ženy v těhotenství.

  Saturejka nať (Herba saturejae)

Saturejka nať (Herba saturejae)

Značně zlepšuje stravitelnost pokrmů. Týká se to především těžkých masitých pokrmů a „nadýmajících“ potravin ( luštěniny, zelí ), u nichž je saturejka první trávicí prevencí. Čistě léčebné uplatnění saturejky využívá ( mezi bylinkami málo časté ) schopnosti zvyšovat krevní tlak. Ve formě čaje, v obvyklém dávkování, léčí i zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutních a chronických průjmech. Stimuluje činnost celého trávicího traktu, aktivizuje slinivku břišní, pomáhá vyhánět střevní parazity a celkově posiluje organismus. Saturejka má ještě jedno neobvyklé uplatnění. V lidském organismu vyvolává vzrušení, čímž přispívá k odstranění frigidity u žen a impotence u mužů. Podobně působících bylinek je málo, proto se saturejka stala základní složkou takzvaného nápoje lásky, prostředku, který lidstvo již od nejdávnějších dob tak potřebuje. Nálev 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 30 minut louhovat. Potom scedíme a užíváme v průběhu celého dne. V případě předávkování může vyvolat silné bolesti hlavy anebo zvracení!

  Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Již starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Pomáhá při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí. Účinek bude lepší když vnitřně užíváme čaj a zároveň přikládáme obklady. Příznivě ovlivňuje žaludek, světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku a tím preventivně působí proti tvorbě vředů. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá se 15 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a během kojení! Obklad proti slzení 2 lžičky řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a užíváme k obkladům při zánětech očních víček, spojivek a nadměrném slzení.

  Truskavec nať (Herba polygoni avicularis)

Truskavec nať (Herba polygoni avicularis)

Truskavec odedávna slouží k zastavení krvácení. Jeho stahujících účinků se využívá hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a bělotoku. Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest. Zevně slouží čaj k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči. Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně ji lze užívat i v těhotenství.

  Yzop nať (Herba hyssopi)

Yzop nať (Herba hyssopi)

Má značně posilující účinek na celý organismus, což je důležité především pro starší lidi. Je vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny, vždy v kombinaci se šalvějí. Yzop mírně zvyšuje krevní tlak. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu. Odstraňuje noční pocení, uvolňuje větry, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek. Vůbec se nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.