Čaj na omezení žaludeční kyseliny

Cena: 119 Kč
 ks 
Produkt č. 58
Skladem více jak 10 ks.

50 g / 19 sypaných porcí. Sypaná bylinná čajová směs na omezení žaludeční kyseliny. Bylinkový čaj pomáhá při poruchách trávení, při které se žaludeční šťávy dostávají zpětně ze žaludku do jícnu.

Příprava čaje:

Dvě polévkové lžíce sypané bylinné směsi zalijeme ½ l vroucí vody, necháme přikryté vylouhovat asi 20 minut a přecedíme. Čaj pijeme 2-3krát denně nalačno, asi půl hodiny před jídlem.

 

Čaj na omezení žaludeční kyseliny - složení čaje

  • Jitrocel list (Folium plantaginis) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální funkce střevního traktu, mikrobiální rovnováha | Imunitní systém - antioxidant | Normální trávení a funkce jater, pročištění | Antioxidant | Normální funkce střevního traktu | Normální hladina cholesterolu v krvi - hladina lipidů
  • Mochna nať (Herba anserinae) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Přirozená obranyschopnost - imunitní systém | Normální funkce střevního traktu
  • Vachta list (Folium trifolii fibrini) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální trávení
  • Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Osvěžení těla
  • Pampeliška kořen (Radix taraxaci) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Působí protizánětlivě | Normální činnost jater | Metabolismus sacharidů | Normální trávení, Prebiotikum | Antioxidant | Normální trávení - stimulace | Normální činnost žaludku a jater | Detoxikace - vylučování | Vylučování a elektrolytová rovnováha
  • Borůvka list (Folium myrtilli) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Antioxidant | Normální stav žaludeční sliznice a sliznice tenkého střeva
  • Řebříček nať (Herba mille folii) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální činnost gastrointestinálního traktu - relaxace | Přirozená obranyschopnost - odolnost | Normální trávení
  • Lnice květel nať (Herba linariae) 
    Vybrané vztahy ke zdraví k výše uvedenému čaji: Normální funkce jater a žlučníku
  Jitrocel list (Folium plantaginis)

Jitrocel list (Folium plantaginis)

Je to nejlepší rostlinný lék (spolu s řebříčkem) na rány. Rostlina obsahuje látky ničící bakterie. Schopnosti jitrocele ničit bakterie se využívá i při omývání a obkladech popálenin. Čerstvou šťávou z listů natíráme zanícené oči, bolavá místa po bodnutí hmyzem a popálení kopřivou. Jitrocelový čaj je dobrý proti kašli, zahlenění průdušek a plic, pomáhá při žaludečním a střevním kataru, léčí zkažený žaludek. Uplatňuje se i při jaterních a žlučníkových obtížích, čistí močové cesty a krev. Droga nemá žádné nepříznivé účinky a čaj, třeba ze samotné rostliny, můžeme pít bez obav i delší dobu. Nálev 3 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Neužívat během těhotenství a kojení!

  Mochna nať (Herba anserinae)

Mochna nať (Herba anserinae)

Hlavním léčebným uplatněním mochny, díky němuž se již odedávna používá, je její schopnost uvolňovat křeče. Droga tak prospívá při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci, při kolikových bolestech žaludku a střev i při záchvatech způsobených žlučníkovými nebo ledvinovými kamínky. Několikadenní pití mochnového čaje dokáže vyléčit chronický střevní katar. Čaj z mochny má ještě širší uplatnění, neboť pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek a průjmech, zlepšuje činnost srdce, zastavuje krvácení, léčí katar močového měchýře a odstraňuje obtíže při močení. Při vnějším použití se stahující účinek mochny příznivě projeví v sedací koupeli, například při hemeroidech, v odvaru se doporučuje k výplachům při zánětech ústní dutiny, při bolestech zubů a parodontóze. Dobrou vlastností mochny je, že se ani při delším používání neprojevuje žádnými nepříznivými účinky, což jí dává možnost nejširšího uplatnění. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 0,5 g drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé 2x – 3x denně. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení!

  Vachta list (Folium trifolii fibrini)

Vachta list (Folium trifolii fibrini)

Vachta má schopnost upravovat a normalizovat vylučování žaludeční kyseliny, proto ji používáme při jejím přebytku i nedostatku. Vachta dokáže vyléčit i těžké nebo chronické onemocnění žaludku. Druhou dobrou vlastností vachty je, že oživuje krevní oběh a podporuje tvorbu nové krve, celkově posiluje organismus, uklidňuje a snižuje horečku, zejména u dětí. Čaj se používá též při migréně, proti zimnici a při zvětšené štítné žláze. Čaj z vachty se doporučuje pít při zkaženém žaludku, nechutenství, poruchách trávení, při střevních kolikách, žloutence, onemocnění jater a podobně. Vachta je silná rostlina, proto obvyklé dávkování raději trochu snížíme. Můžeme ji užívat samostatně, ale tvoří také dobrou přísadu do směsí, především v kombinaci s jinými hořkými rostlinami. Čaj z vachty i ze směsí, které vachtu obsahují, je zakázaný těhotným ženám a nedoporučuje se pít nepřetržitě.

  Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Světlík lékařský nať (Herba euphrasiae)

Již starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Pomáhá při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí. Účinek bude lepší když vnitřně užíváme čaj a zároveň přikládáme obklady. Příznivě ovlivňuje žaludek, světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku a tím preventivně působí proti tvorbě vředů. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá se 15 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a během kojení! Obklad proti slzení 2 lžičky řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a užíváme k obkladům při zánětech očních víček, spojivek a nadměrném slzení.

  Pampeliška kořen (Radix taraxaci)

Pampeliška kořen (Radix taraxaci)

Pampeliška je mimořádně cenná, univerzální bylinka, která se používá téměř na všechny choroby, neboť povzbuzuje činnost životně důležitých žláz a tím mobilizuje ohromnou sílu organismu. Podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin a střev, přispívá k tvorbě červených krvinek a nové krve, přitom krev čistí. Posiluje činnost slinivky břišní, proto je dobrá i při cukrovce. Snižuje krevní tlak a podporuje krevní oběh, čímž zlepšuje činnost srdce. Osvědčila se také při revmatismu a při žloutence. Její močopudné účinky odlehčují organismus, pomáhá při obezitě. Pampeliška prospívá při žaludečních a trávicích obtížích a při zvýšené tvorbě trávicích šťáv. Zabraňuje tvorbě a růstu žlučových kamenů, při bolestech způsobených těmito kameny stačí rozžvýkat pár pampeliškových listů a vysát z nich šťávu ( zbytek vyplivnout ), brzy nastane úleva. Pro revmatiky je pampeliška jednou z nejlepších léčivých rostlin. Nálev 5 – 10 g sušených řezaných listů natě anebo 3 – 6 g sušeného kořene přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Užíváme 3x denně.

  Borůvka list (Folium myrtilli)

Borůvka list (Folium myrtilli)

Léčebně se liší použití ze sušených plodů a ze sušených listů (natě). Neboť nálev ze sušených listů slouží jako podpůrný prostředek při zánětech močového ústrojí, snižuje koncentraci glukózy v krvi, čímž se stává prvotřídním rostlinným lékem proti cukrovce. Silný odvar při vnějším použití je dobrý jako obklad na zanícené oči a jako kloktadlo. Čaj ze sušených listů: 2 lžičky listů přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme chvíli louhovat. Listí postupně klesne ke dnu. Pijeme podle potřeby 3x až 5x denně.

  Řebříček nať (Herba mille folii)

Řebříček nať (Herba mille folii)

Odedávná slouží především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí. Mnohem více se řebříček uplatňuje při vnitřním užívání. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích. Takzvané pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje. Bylina má však i takové účinky, které mohou v silných dávkách vyvolat otravy, proto ji používáme opatrně. Platí to zvláště o lidech s nízkým krevním tlakem, neboť bylina ho ještě snižuje. Při dlouhodobějším užívání je vhodné po třítýdenní kúře pití čaje na čtrnáct dní přerušit. Nálev 2 lžičky řezané sušené drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody a nálev se nechá 30 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně před jídlem. Vyšší dávky anebo dlouhodobé užívání způsobují bolesti hlavy anebo mohou vyvolat alergické reakce. Nedoporučuje se užívat během těhotenství!

  Lnice květel nať (Herba linariae)

Lnice květel nať (Herba linariae)

Lnice se používá převážně na onemocnění žlučníku, především na zánět žlučníku, při žloutence a některých chorobách jater. Její protizánětlivé působení se uplatňuje při zánětech ledvin, prostaty a při obtížích s močením. Čaj z lnice je dobrý na žaludeční a dvanácterníkové vředy, změkčuje stolici, dokonce je mírným projímadlem. Dobře se osvědčuje u velkého množství žaludeční kyseliny a u takzvaného pálení žáhy. Lnice patří k bylinkám, které se nejlépe uplatňují v čajových směsích. Samostatné užívání je možné neboť bylina nemá nežádoucí vedlejší účinky. Při vnějším použití je lnice dobrým lékem na omývání pih a různých nečistot v obličeji. Po často opakovaném omývání silným čajem z lnice (dvě lžíce na čtvrtlitr vody) pihy blednou, někdy i zcela zmizí. Ve formě obkladu pomáhá lnice při zánětu očních spojivek (spolu se světlíkem a heřmánkem). Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2x denně. Odvar 20 g drogy svaříme s 0,5 l vody a scedíme. Místo vody lze použít čerstvé mléko. Užívá se 2x – 3x denně.