Čaj na dětský průjem

Cena: 148 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 15 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na zastavení dětských průjmů.
Produkt č. 71

Příprava čaje na dětský průjem:

Jednu polévkovou lžíci směsi přelijeme 3dl vroucí vody a necháme 20 minut vylouhovat. Přecedíme a dáváme dětem pít po trošce, kojencům do láhve. První den dítěti nedáváme žádnou stravu, následující dva až tři dny uplatňujeme zásadu dietní stravy při průjmech, podáváme například pouze rýžový odvar, mrkvovou polévku, vyloučíme mléko apod. Velmi dobře účinkují i samotné plody, vhodné zvláště pro kojence. Stačí rozvařit v malém množství vody, rozmačkat, přefiltrovat a po trošce podávat lžičkou nebo zředěné v láhvi.
 

Průjem

K průjmu většinou dochází po požití infikovaného jídla. Příčinou je zánět tlustého střeva, který se obvykle za den až dva upraví. Déletrvající záchvaty průjmu mohou být vážné. V první řadě jsou ohroženy děti, starší lidé a osoby s chatrným zdravím, ztráta tekutin totiž může způsobit dehydrataci.
Co doporučují terapeuti

NATUROPATIE
Konzultace
Terapeuti se obvykle domnívají, že průjem je přirozenou reakcí těla na nežádoucí látky. Proto by se nejméně 36 hodin neměl léčit prostředky, které jej potlačují (např. kaolinem). Zdůrazňují však, jak je důležité předejít ztrátě tekutin jejich dostatečným příjmem.

Svépomoc
Pacientům se doporučuje 24 hodin nejíst, pít pouze minerální vodu nebo dvě lžičky jablečného džusu v pravidelných intervalech o délce 15 až 30 minut.
Když příznaky průjmu ustoupí, doporučuje se jíst vařenou rýži s vodou, zeleninové šťávy a polévky.
Tvrdí se, že živý jogurt napomáhá obnovení ochranné mikroflóry tlustého střeva tam, kde byla zničena infekcí.
Poté se má pacient přes další pevná jídla – dušenou mrkev, banány, vejce na tvrdo a tousty – pomalu vracet k svému obvyklému jídelníčku.
U malých dětí je postup obdobný, doporučuje se jen připravit z jídla v mixéru kaši.
 
HOMEOPATIE
Je-li příčinou průjmu otrava z jídla, zvláště masa, užívá se Arsen. Alb., Carbo veg., je-li původcem zkažená ryba, nebo když k záchvatu dojde před významnou událostí. Užívají se v 6, 12 či 30násobném ředění nejprve každou půlhodinu (6 dávek), poté po hodině. Lék se přestane užívat, jakmile pacient pocítí výrazné zlepšení.
Tam, kde jsou příznaky vyvolány náhlým vylekáním či když jsou zesilovány horkým a suchým počasím, lze vyzkoušet Aconilum napellus.
U zvláště silných záchvatů, doprovázených studeným pocením, se doporučuje Verarum alb., Arg. Nit., pokud jsou příčinou obavy či stres.

AROMATERAPIE
Průjem nervového původu by se měl léčit esencemi, které pomáhají při stresu. Patří mezi ně esence heřmánku, pelargonie, jalovce, levandule a santalového dřeva. Užívají se tři až čtyři kapky rozmíchané ve lžičce rostlinného základního oleje, které se dvakrát denně vmasírují do břišní krajiny.
Prospěšná je i lázeň s šesti až osmi kapkami některé z těchto esencí.
 
FYTOTERAPIE
Terapeuti doporučují při slabších infekcích kapsli česnekového oleje dvakrát denně a také třikrát denně 3 až 4 lžičky nálevu z řepíčku lékařského, jitrocele či pelargonie se špetkou práškové skořice, zázvoru nebo mletého kmínu. Připravuje se z 0,5 l vody a 30 g nasekaných bylin. Přikryje se, nechá 15 minut stát, potom se scedí.
 

Stanovisko klasického lékařství

Podobně jako alternativní terapeuti doporučí lékař pravděpodobně klid a dostatek tekutin, aby příznaky mohly samy ustoupit. V těžkých případech se ovšem předepisují antibiotika, kodein či látky potlačující průjem.
Trvá-li průjem déle než tři dny, bude lékař hledat jiné příčiny, mezi kterými mohou být ZÁNĚT SLEPÉHO STŘEVA či ZÁNĚT TLUSTÉHO STŘEVA.
 

Čaj na dětský průjem - složení čaje

  Borůvka list (Folium myrtilli)

Borůvka list (Folium myrtilli)

Léčebně se liší použití ze sušených plodů a ze sušených listů (natě). Neboť nálev ze sušených listů slouží jako podpůrný prostředek při zánětech močového ústrojí, snižuje koncentraci glukózy v krvi, čímž se stává prvotřídním rostlinným lékem proti cukrovce. Silný odvar při vnějším použití je dobrý jako obklad na zanícené oči a jako kloktadlo. Čaj ze sušených listů: 2 lžičky listů přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme chvíli louhovat. Listí postupně klesne ke dnu. Pijeme podle potřeby 3x až 5x denně.

  Borůvka plod (Fructus myrtilli)

Borůvka plod (Fructus myrtilli)

Léčebně se borůvkové plody využívají především proti dětským průjmům, na které snad není lepšího léku. Borůvky totiž výborně dezinfikují a zároveň léčí sliznici střev; k tomuto účelu je používáme bez cukru. Borůvkové plody jsou užitečné i pro dospělé. Zlepšují zrak; v začátcích letectví borůvkové plody využívali například piloti. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě. Zředěná šťáva s vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině. Pomáhá též dobrému růstu dětí. Nálev ze sušených plodů: 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně.

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Sléz květ (Flos malvae)

Sléz květ (Flos malvae)

Obsahují mnoho slizových látek a to je předurčuje k léčení dýchacích orgánů. Slézový čaj léčí angínu, zánět průdušek a tiší kašel. Sléz si úspěšně poradí se všemi druhy zánětlivých onemocnění. Osvědčil se i při průjmech zvláště u dětí, při některých cévních chorobách a při onemocnění močových cest. Při vnějším použití se doporučuje sléz ke kloktání a na obklady při zánětu hrdla a ústní dutiny. Podle lidové tradice se spařené listy slézu přikládají jako teplý obklad na hrdlo, nejlépe přes noc. Kloktání slézovým macerátem pomáhá při chrapotu, je prevencí pro řečníky a zpěváky, vyléčí všechny choroby hrdla, i hnisavý zánět. Slézový obklad přikládáme také na zdeformovaná a bolavá místa při dně. Omývání silným nálevem ze slézu pomáhá i při některých kožních chorobách, například při mokvavých ekzémech, akné a růži, změkčuje otoky svalů a vypuzuje jedovaté látky z těla. Sléz nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání a často tvoří přísadu v různých bylinkových směsích.