Čaj proti zvracení

Cena: 69 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 16 sypaných porcí. Bylinná čajová směs proti zvracení a nevolnosti. Čaj na zvracení v těhotenství - připravujeme (tento čaj není vhodný pro těhotné).
Produkt č. 102

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj proti zvracení Čaj proti zvracení
+
Čaj na migrénu Čaj na migrénu
+
Čaj na slabost zažívacích orgánů Čaj na slabost zažívacích orgánů
=
218 Kč
ušetříte 6 %

Příprava:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme asi 20 minut vylouhovat. Přecedíme a vlažný čaj vypijeme po částech během tří až čtyř hodin, přitom nepřijímáme žádnou potravu.
 

Nevolnost a zvracení

Stav, kdy se nám zvedá žaludek, se označuje jako nevolnost, lékařsky nauzea. Výsledkem je zvracení. Nevolnost může být příznakem různých chorob včetně přejedení, RANNÍ NEVOLNOST, NEMOCI Z POHYBU, MIGRÉNY, ZÁVRATI a neléčené CUKROVKY. Jednou z nejčastějších příčin je OTRAVA Z JÍDLA neboli gastroenteritida, při níž bakterie z kontaminované potravy způsobí zánět žaludeční a střevní výstelky – což často končí PRŮJMEM. Po vyzvracení se postižený cítí lépe, protože tělo zbavil škodlivých látek.
Trvá-li zvracení delší dobu nebo je-li úporné (s průjmem i bez průjmu), může dojít k dehydrataci, tj. přílišné ztrátě tělních tekutin.

Co doporučují terapeuti
Akupresura
Zatlačte na střed zápěstí ve vzdálenosti šířky tří prstů nad vnitřní rýhou uprostřed spojnice s prostředkem (osrdečník 6). Nebo zatlačte energicky dovnitř na střed žaludku mezi hrudní kostí a pupkem (početí 12).

Fytoterapie
V případě, že příznaky trvají nebo jejich příčina není známá, je třeba se poradit a léčit. Úlevu může přinést pití malých doušků nálevu ze zázvoru nebo z máty peprné. Bylinkář vám pro úlevu předepíše také šedivku černou a současně bude léčit příčinu zvracení.

Naturopatie
Jakmile se zjistí příčina a zvládne zvracení, může se znovu začít jíst, zpočátku jen čisté zeleninové polévky, později celozrnné toasty nebo vařená rýže se zeleninou a postupně normální strava.

Homeopatie
Dostavuje-li se nevolnost a zvracení po každém jídle, jazyk není povleklý, nemocný má svíravé bolesti, bolí ho hlava a potí se, předepisují homeopati Ipecac 6. Pokud nevolnost následuje po vydatné porci tučného jídla a postihuje plačtivou osobu, která se cítí lépe na čerstvém vzduchu, je vhodná Pulsailla 6. Jsou-li zvratky velmi kyselé a zvracení se objevuje brzy po jídle současně s palčivou bolestí, mrazením a vyčerpaností, doporučuje se Arsen. Alb. 6. Užívá se každou půlhodinu, dokud se pacient necítí lépe.


Stanovisko klasického lékařství

Nevolnost a zvracení jsou příznaky – není to nemoc. Nejdůležitější je, aby lékař stanovil diagnózu a léčil příčinu těchto příznaků. Bylo by např. nebezpečné – ne-li dokonce životu nebezpečné -, kdyby se léčilo zvracení vyvolané cukrovkou bez podávání inzulinu.
Až do rozhodnutí lékaře jezte málo pevné potravy nebo žádnou, pijte dostatek tekutin,např. vodu, slabý čaj nebo ječmennou vodu.
Jakmile je příčina zvracení známá, může se podávat např. metoclopramid nebo prochlorperazin v tabletách, čípcích nebo v injekcích. Během těhotenství je třeba se lékům vyhýbat.


Žaludeční nevolnost – nausea


Příznaky
- Nucení na zvracení. Nechutenství.

Možné příčiny
- Poruchy zažívacích orgánů.
- Chřipka nebo jiné infekční onemocnění.
- Nízký krevní tlak.

Užívané léky
- Antiemetika – látky potlačující nutkání k zvracení.
- Gastrosedativa – látky uklidňující žaludek.

První pomoc
- Přísun čerstvého vzduchu, požití studeného nápoje, případně žaludečního likéru nebo destilátu.
- Při cestování nevolnosti (kinetóze) cumlání bonbónu nebo žvýkání. Dívat se do dálky směrem před sebe ve směru jízdy.

Strava
- Potraviny obsahující vitamin H (biotin), B5, B6, sodík a chlor.

Příznivě působí
- Zelenina – Artyčoky. Chřest.

Koření
- Kopr (lžičku drcených semen do polévek a omáček). Hřebíček, kardamom, muškát. Bazalka, máta, skořice, zázvor (můžeme přidávat do čajů).

Reflexní masáž
- Bod R 5, R 6 (tiší zvracení)

Vůně
- Bazalka, černý pepř, máta, zázvor (mírní nevolnost při cestování). Bazalka, citrón, fenykl, heřmánek, levandule, máta, meduňka, pepř, růže (působí proti
  zvracení).

Kámen
- Granát – Nosí se jako šperk nebo v kapse. Je důležitý občasný přímý dotek.

Čajovina

- Nálev – Bazalka. Užívání – 3x denně půl šálku. Neužívat v těhotenství!
- Nálev – Černobýl s mletým zázvorem. Užívání – Denně šálek slazený medem.
- Nálev – Vachta. Užívání – Šálek obden.
- Nálev – Heřmánek, máta, pelyněk, trnka, třezalka. Příprava – Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – Šálek podle potřeby.
- Nálev – Artyčok. Příprava – Lžíci řezaných sušených listů spaříme šálkem horké vody. Užívání – Půl šálku po každém jídle.
- Nálev – Kopr (drcená semena). Příprava – Lžičku drogy spaříme šálkem horké vody a 10 min. louhujeme. Užívání – Šálek podle potřeby.
- Odvar – Borůvka (list). Užívání – Šálek podle potřeby.

Kapky
- Tinktura – Zázvor. Užívání – 10 kapek proti nevolnosti při cestování. Dětem dáváme 2-3 kapky na lžičku s vodou.

Jiné prostředky
- Prášek. Nátržník. Užívání – 3-4 krát denně na špičku nože.
 

Čaj proti zvracení - složení čaje

  Benedikt nať (Herba cardui benedicti)

Benedikt nať (Herba cardui benedicti)

Benedikt pro své silné protibakteriální, protivirové a protinádorové působení považován za jeden z nejúčinnějších léků proti všem druhům rakoviny. Používá se na všechny nemoci žaludku a trávicího traktu. Výborně léčí poruchy trávicího traktu, plynatost, žaludeční a dvanácterníkové vředy, nemoci jater, žlučníku a slinivky břišní, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje chuť k jídlu, čemuž odpovídá i jeho značně hořká chuť. Posiluje také srdce a nervy, tonizuje celý organismus, má schopnost podporovat vylučování kyseliny močové, čímž pomáhá při dně a revmatismu. Silný odvar slouží k omývání bolestivých míst při pásovém oparu. Při vnitřním užívání benediktu je třeba dávat pozor na předávkování, neboť silnější čaj vyvolává zvracení. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a posléze scedíme. Užívá se obvykle 3x denně na lačno. Benedikt se nedoporučuje při plicních chorobách, zvláště při zápalu plic. Neužívat v těhotenství nebo během kojení!

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Jalovec plod (Fructus juniperi)

Jalovec plod (Fructus juniperi)

Plody mají velmi silné dezinfekční účinky. Hlavní léčebné použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště při bílkovinách v moči. Zlepšuje látkovou výměnu v kloubech. Používá se také při srdeční slabosti, na odvodnění organismu a při různých kožních chorobách. Jalovec má i nepříjemné vlastnosti, proto se nesmí překročit dávkování. V žádném případě ho nesmějí užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvláště při zánětu ledvin, a je nebezpečný i pro těhotné ženy. Z plodů jalovce se připravuje koupel nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Nepodávat dětem, neužívat v těhotenství a nemocným s ledvinami!

  Kopr semeno (Semen anethi)

Kopr semeno (Semen anethi)

Kopr silně tonizuje sliznici žaludku a střev, což se přenáší na celý organismus. Zlepšuje i trávení, zvyšuje chuť k jídlu, osvědčil se při střevních kolikách. Známé jsou jeho větropudné účinky. Když člověk pociťuje, že je“ nafouknutý“, pomůže mu šálek čaje ze semen kopru, do něhož může přidat i trošku fenyklu. Kopr má příznivé účinky též na srdce, zvyšuje tvorbu mateřského mléka a můžeme ho přidávat do různých čajových směsí. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 3x denně.

  Máta nať (Herba menthae piperine)

Máta nať (Herba menthae piperine)

Máta značně povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou kondici, údajně pomáhá i při frigiditě a impotenci (spolu se saturejkou ), posiluje celou nervovou soustavu. Především se léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní; zároveň zpříjemňuje a čistí dech. Velmi dobře se uplatňuje též jako přísada do bylinných koupelí a k inhalacím. Používá se rovněž ve formě obkladu proti svědivým vyrážkám a zánětům kůže. Máta je neškodná, dobromyslná bylinka, kterou můžeme jako součást čajových směsí užívat dlouhodobě. Pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kúru vždy po deseti dnech na týden přerušit. 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 3x denně. Nálev Odvar 2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé obvykle 2x denně, ráno a večer. Koupel 2 lžíce drogy spaříme v 1 l vroucí vody a přecedíme.

  Meduňka nať (Herba melissae)

Meduňka nať (Herba melissae)

Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Léčí také všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle u dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství. Je výborným uspávacím prostředkem. Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá. Čaj je úplně neškodný, můžeme ho pít denně. Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání postižených míst při oparu. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 2x – 3x denně. Uklidňující čaj Smícháme 1 díl meduňky, 1 díl máty peprné, 1 díl květu černého bezu a 1 díl heřmánku. 3 lžičky této směsi spaříme s 0,3 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a užíváme 3x denně.

  Zeměžluč nať (Herba centurii)

Zeměžluč nať (Herba centurii)

Jméno zeměžluč je odvozeno od neuvěřitelně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřídního léku na všechny choroby zažívacích orgánů. Zlepšuje trávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek a upravuje vylučování žaludečních šťáv. Tím všestranně posiluje žaludek. Zároveň příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou výměnu, zvyšuje tonus a peristaltiku střev, vyhání střevní parazity a upravuje stolici. Podporuje činnost sleziny, tvorbu červených krvinek a zlepšuje krevní oběh, tím prospívá při chudokrevnosti, Mírně zvyšuje krevní tlak, celkově posiluje organismus a uklidňuje. Podává se i při horečkách a infekčních onemocněních, protože podporuje vlastní obranné schopnosti organismu. Na všechny tyto neduhy stačí zeměžluč sama, v běžných dávkách se nezjistily žádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní, při předávkování může vyvolat průjmy a zvracení. Zeměžluč má také výborné ranhojičské účinky. Pití čaje urychluje hojení ran, které je třeba zároveň omývat silným odvarem, ošetřovat čerstvou šťávou nebo na ně přikládat rozdrcenou drogu. Nálev 1 lžičku sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x denně. Vyšší dávky mohou u dětí vyvolat zvracení anebo křeče!