Čaj proti střevní úplavici

Cena: 72 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 19 sypaných porcí. Čajová směs proti střevní úplavici.
Produkt č. 105

Příprava:

Dvě polévkové lžíce směsi vaříme v ½ l vody asi půl minuty, přikryjeme a necháme asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme 3x denně po 1/3 množství nalačno. První den nejíme vůbec, potom až do vyléčení jíme jen lehké dietní pokrmy.
 

Úplavice

Tato střevní infekce se vyskytuje ve dvou formách. Obě působí silný PRŮJEM. Nejobvyklejší je úplavice bakteriální. Měňavková úplavice je vzácná. V obou případech se ovšem choroba přenáší v důsledku špatné hygieny, nakaženého jídla a kontaminované vody.
Mezi příznaky patří HOREČKA, zrychlená peristaltika (děti chodí na záchod až 20krát denně), svíravé bolesti žaludku, VĚTRY a zvracení.
Lékaři i alternativní terapeuti zdůrazňují nutnost osobní hygieny a pečlivou čistotnost při manipulaci s jídlem a jeho přípravě a vaření. Po použití toalety si vždy umyjte ruce.
Bakteriální úplavice občas vyvolává epidemie na školách, obvykle však netrvá déle než týden. Jestliže po týdnu nezmizí, nebo se dokonce zhoršuje, je třeba vyhledat lékaře.
Měňavková úplavice získaná v tropech, často doprovázená krví, hlenem a hnisem ve stolici, vždy vyžaduje zásah lékaře.

Co doporučují terapeuti
Požehování
Při bakteriální úplavici bude terapeut (podobně jako v akupunktuře) pravděpodobně působit na body na břiše.
Naturopatie
Terapeut pacientovi doporučí pít hodně tekutin – zvláště mléko a zeleninové šťávy, které jsou bohaté na minerály a soli – aby se doplňovala ztracená tělní tekutina.
Doporučí také nejíst pevná jídla a sytit se krupicovou kaší, ságem, ovesnou kaší a těstovinami, nebo pouze vařenou rýží s trochou másla. Předpokládá se, že tyto potraviny vstřebávají ze střev většinu jedovatých látek.

Lidové lékařství
Povařte 3,5 l čerstvého mléka s 30 g skořicové kůry, 30 g dubové kůry, dvěma muškátovými oříšky, 20 hřebíčku a 20 zrnky bílého pepře. Směs sceďte, nechte vychladnout a rozdělte na čtyři stejně velké dávky. Pijte po 24 hodin každých 6 hodin jednu dávku.


Stanovisko klasického lékařství

Při bakteriální úplavici doporučí lékař prostě tekutou stravu a klid. Při měňavkové úplavici je třeba nasadit antibiotika. Po šest měsíců se budou jednou týdně provádět testy na obsah choroboplodných organismů ve stolici pacienta.


Průjmy s krvácením, úplavice – dyzentérie

Čajovina

- Nálev – Jitrocel, kakost, máta, řepík, sléz. Příprava: Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – 2 šálky denně.
- Nálev – 1 díl kakost, nátržník, vrba, 2 díly mochna, 3 díly toten, řebříček. Užívání – 2-3 šálky denně.
- Nálev – Česnek. Příprava: 2-3 stroužky drceného česneku přelijeme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Můžeme dochutit anýzem nebo fenyklem. 
                 Užívání – 1-2 šálky denně.

Jiné prostředky

- Prášek – Kostival. Užívání – Lžičku 3x denně. Zapíjíme vodou.
- Prášek- Kuklík. Užívání – Lžičku 3x denně.
- Šťáva – Grep. Užívání – Pohárek několikrát za den.
 

Čaj proti střevní úplavici - složení čaje

  Borůvka list (Folium myrtilli)

Borůvka list (Folium myrtilli)

Léčebně se liší použití ze sušených plodů a ze sušených listů (natě). Neboť nálev ze sušených listů slouží jako podpůrný prostředek při zánětech močového ústrojí, snižuje koncentraci glukózy v krvi, čímž se stává prvotřídním rostlinným lékem proti cukrovce. Silný odvar při vnějším použití je dobrý jako obklad na zanícené oči a jako kloktadlo. Čaj ze sušených listů: 2 lžičky listů přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme chvíli louhovat. Listí postupně klesne ke dnu. Pijeme podle potřeby 3x až 5x denně.

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Jalovec plod (Fructus juniperi)

Jalovec plod (Fructus juniperi)

Plody mají velmi silné dezinfekční účinky. Hlavní léčebné použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště při bílkovinách v moči. Zlepšuje látkovou výměnu v kloubech. Používá se také při srdeční slabosti, na odvodnění organismu a při různých kožních chorobách. Jalovec má i nepříjemné vlastnosti, proto se nesmí překročit dávkování. V žádném případě ho nesmějí užívat lidé s nemocnými ledvinami, zvláště při zánětu ledvin, a je nebezpečný i pro těhotné ženy. Z plodů jalovce se připravuje koupel nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Nepodávat dětem, neužívat v těhotenství a nemocným s ledvinami!

  Ožanka nať (Teucrium chamaedrys herba)

Ožanka nať (Teucrium chamaedrys herba)

Jde o hořkou bylinu. Její výborné účinky se využívají na zažívací trakt. Čaj odstraňuje nechutenství, posiluje tvorbu trávicích šťáv a vylučování žluči. Pomáhá při chronickém zánětu žaludku a tenkého střeva, při infekčních chorobách spojených s průjmy, při střevní úplavici, tiší křeče při střevních a ledvinových kolikách. Při plynatosti působí větropudně, má i mírné močopudné účinky, proto se přidává do čajových směsí při revmatismu, dně a tvorbě písku v ledvinách. Droga má stahující účinky, čehož se využívá při astmatu, vykašlávání krve, zápalu plic a hemeroidech. Dobře se uplatňuje i při sexuální slabosti. Stahující účinky ožanky můžeme využít i zevně ve formě silného odvaru na koupele při hemeroidech, na obklady a omývání hnisavých ran, k výplachům nosu při rýmě a jako kloktadlo.

  Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)

Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)

Je to nejvíce hořká rostlina a to ji předurčuje především k léčení žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity. Při používání pelyňku je však třeba dávat pozor na dávkování, užívat ho raději méně, neboť je silný a trochu zákeřný. V malých dávkách totiž uklidňuje, v silnějších vyvolává nervozitu. Pelyněk je nebezpečný pro těhotné ženy a působí jako jakýsi druh návykové drogy, která může zavinit i těžké poškození zdraví. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Čaj na žlučníkovou koliku Smícháme 1 díl pelyňku, 1 díl máty peprné a 1 díl kozlíku. 1 lžičku směsi přelijeme 0,25 l vroucí vody a užíváme maximálně 2x denně. Pelyněk není vhodný pro malé děti, v době těhotenství a během kojení! Ve větším množství anebo při dlouhodobějším užívání působí jedovatě!