Čaj proti chřipce a nachlazení

Cena: 105 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 18 sypaných porcí. Lahod­ný bylinný čaj, který po­mů­že po­razit chřipku a nachla­zení. Má zlatavou barvu a příjemnou chuť.
Produkt č. 3

Příprava bylinného čaje proti chřipce:

Dvě polévkové lžíce směsi vložíme do 1/2 l  vroucí vody a přikryté necháme asi 15 minut vyluhovat. Čaj ochutíme medem a citronem. Pijeme ho teplý až horký, před vypocením naráz jeden až dva šálky, potom ještě několikrát denně. Denní množství můžeme zvýšit až na dvojnásobek. Intenzivním pocením, zvláště na začátku onemocnění, se průběh chřipky zlehčí a zkrátí, někdy se i zabrání jejímu dalšímu vývoji.

Tento čaj doporučujeme scedit přes bavlněné sítko. http://www.kouzlo-bylin.cz/darkova-baleni/bavlnene-sitko-na-caj.html
Bylinkové směsi, které obsahují diviznu květ, šípek plod apod. se musí velmi pečlivě filtrovat, protože jemné chloupky projdou i nejhustějším sítkem a nepříjemně pak po dlouhou dobu dráždí sliznici úst i hltanu. Je-li nálev špatně přefiltrován, máme po vypití čaje, pocit písku v hltanu i ústech.

Chřipka:

Chřipka je přenosné onemocnění dýchacích cest (ale i s celkovými příznaky) virového původu. Vyskytuje se buď sporadicky, nebo jako epidemie, kdy může být postiženo až 30% populace. Epidemie se velmi často objevuje v zimních měsících (prosinec, leden, únor), kdy jsou vytvořeny vhodné podmínky pro její šíření, tj. vlhké a znečištěné ovzduší, nedostatek vitaminů, organismus oslabený nadměrným množstvím potravy, nedostatek pohybu apod. Jsou známy tři typy chřipkového viru: A, B a C. Rozvoj epidemií je nejčastěji způsoben virem typu A. Virus se obvykle nachází v malých kapičkách mlhy a vlhkosti.
Přenáší si kýcháním, kašláním, líbáním, infikovanými předměty ( ručník, kapesník, sklenice apod.), rukama ( do očí, úst).
Symptomy ( příznaky ) se projevují asi 48-60 hodin po infikování. Jsou to zimnice, malátnost, horečka (39-40 °C ), bolesti hlavy, svalstva, zad i končetin, dráždivý kašel, nechutenství, pálení očí. Všechny příznaky nepůsobí zpravidla současně.
Po dvou až třech dnech nejzávažnější projevy nemoci ( horečka, bolesti ) většinou ustoupí. Vyčerpanost, kašel a malá odolnost však mohou přetrvávat dny i týdny.


Léčba

 1. Pokud nedošlo k přidružené bakteriální infekci se zhnisáním, neužívejte antibiotika; nepřinášejí žádný efekt. Nesmyslné užívání antibiotik je nebezpečné. Vede k získávání odolnosti bakterií.
 2. Je třeba zvýšit příjem tekutin. Doporučuje se 10 sklenic denně. Tekutiny pomáhají udržet vhodnou sekreci ( vylučování ), aby docházelo k čištění organismu.
 3. Někdy bývají s chřipkou spojeny i bolesti v krku. Kloktejte 10 minut teplou vodou každé 2-4 hodiny.
 4. Doporučuje se zvýšit vlhkost vzduchu odpařováním vařící se slané vody. Dobře působí ohřívání obličeje pod lampou se 60W žárovkou ( 5-7 cm od obličeje ).
 5. Některé autority doporučují pro prevenci proti chřipce vyplachování nosních dutin. Tito odborníci zdůrazňují také význam vhodného oblečení. Nedostatečné oblečení může vést k prochladnutí. Nadměrné oblékání způsobuje naopak pocení a zapaření. ( Nejlepším prostředím pro viry je teplo a vlhko).
 6. Horká koupel nohou pomáhá odstranit bolesti hlavy a zduření nosní sliznice.
 7. Předcházejte vyčerpání a prochladnutí. Během akutní fáze nemoci používejte teplé, přiléhavé noční prádlo, které po vypocení vždy vyperte.
 8. Masáže zad celkově povzbuzují a aktivizují imunitní systém.
 9. Místnost, kde přebýváte, dobře větrejte, ale vyvarujte se průvanu.
 10. Velmi vhodný je při prvních příznacích klystýr. Dbáme na pravidelnou stolici, protože respirační virus může procházet trávicím ústrojím.
 11. Vylučte cigarety a tabák. U lidí kouřících 20 a více cigaret denně se chřipka vyskytuje o 20% častěji než u nekuřáků.
 12. Vylučte ze stravy jednoduché cukry ( rafinovaný cukr, med, zákusky, koláče, čokoládu, zmrzlinu, bonbóny atd.). Vysoký příjem cukrů zabraňuje imunitnímu systému pracovat naplno. Omezte také příjem tuků.
 13. Dýchejte zhluboka. Pravidelné cvičení správného dýchání podporuje prokrvení sliznic a vyplavení škodlivin. Cvičit můžete takto: zhluboka se nadechněte, zadržte na 20 sekund dech, nosem vydechněte a zadržte dech znovu na 10 sekund. Opakujte 30-50krát.
 14. Při prvních příznacích je nejlépe ihned přestat jíst a ulehnout na lůžko v tmavé a tiché místnosti. Dále doporučujeme pít bylinkové čaje, které podporují pocení, a pravidelně převlékat propocené prádlo. Později je dobré přidat čerstvé citrusové šťávy. Když dodržíte den nebo dva tento přísný režim s pravidelnou stolicí a vyprázdnění střev pomocí klystýru, můžete za tuto krátkou dobu očekávat často i úplné vyléčení.

Čaj proti chřipce a nachlazení - složení čaje

  Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Čaj z květu černého bezu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách. Nálev z květu: 2 lžičky drogy se přelijí 0,25 l vroucí vody a nechají se 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Nálev ze sušených plodů: 1 lžička drogy se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

  Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. Bylina je neškodná a může se používat i dlouhodobě. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, poté scedíme. Užívá se obvykle 2x denně ráno a večer.

  Hluchavka květ (Flos lamii albi)

Hluchavka květ (Flos lamii albi)

Nejlépe účinkuje na orgány, které jsou u mužů a žen rozdílné, je i její použití u obou pohlaví různé. V ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Proto se používá po kontryhelu jako druhá bylinka do všech čajových směsí na ženské choroby. U mužů, hlavně ve starším věku, bývají zas časté problémy při vylučování moči. Tady hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a pomáhá i při jiných onemocněních močových cest. Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Pro toto použití ho můžeme osladit medem a pít jako konzumní čaj. Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemoroidech. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a během kojení!

  Lípa květ (Flos tiliae)

Lípa květ (Flos tiliae)

Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto se přidává lipový květ do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Zřeďuje krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angíně pectoris a infarktu. Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná hodnosta lípy v celé šíři. To ovšem nic nemění na osvědčeném použití krátkodobém nebo jednorázovém. Nálev 1 lžíci drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se horké 3x – 4x denně.

  Proskurník květ (Flos hibisci sud)

Proskurník květ (Flos hibisci sud)

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech. Macerát 1 lžičku řezané drogy zalijeme 0,2 l převařené vody a necháme 12 hodin macerovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer.

  Růže šípková plod (Fructus cynosbati)

Růže šípková plod (Fructus cynosbati)

Šípky se léčebně uplatňují všude tam, kde je třeba dodat organismu zvýšenou dávku vitamínu C. V první řadě se používají ve formě čaje při chřipce a nachlazení, při cévních onemocněních, parodontóze, na celkové posílení organismu a podobně.