Čaj na žloutenku

Cena: 72 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 19 sypaných porcí. Čajová směs na žloutenku.
Produkt č. 104

Příprava čaje na žloutenku:

Jednu polévkovou lžíci směsi dáme do ½ l vroucí vody, necháme 15 minut přikryté vylouhovat a přecedíme. Pijeme 3x denně nalačno.
 

Žloutenka

Při žloutence je pacientova kůže a oční bělmo nezdravě žluté. Je to tím, že do krve se dostane žluté barvivo, bilirubin, který vzniká ve slezině rozpadem starých nebo poškozených červených krvinek. Normálně se barvivo vylučuje játry do střeva, kde zabarvuje stolici do hněda. Příčin, proč se bilirubin hromadí v krvi, je mnoho.
Zežloutnutí může být příznakem některé závažné skryté choroby. Často je to choroba jater, např. RAKOVINA, cirhóza nebo zánět. Kromě toho mohou zabránit vylučování bilirubinu také ŽLUČOVÉ KAMENY ve žlučovodu, pokud znemožní odtok žluče z jater.
Nejčastější typ žloutenky mladých, zdravých lidí je virové onemocnění, virová žloutenka čili hepatitida A. Nemocní se obvykle zotaví během tří týdnů bez zvláštního léčení. Méně častá, avšak mnohem nebezpečnější je hepatitida B
Během prvního týdne života jsou často postiženy žloutenkou jinak zdraví novorozenci. V tomto případě se nejedná o nic vážného a žloutenka rychle zmizí. Je to normální následek odumírání nadměrného množství červených krvinek, které nejsou potřebné, jakmile dítě začne dýchat.

Upozornění
Rozpoznat žloutenku v raném stadiu je často velmi obtížné. Trvá totiž několik dní až měsíců, než se plně projeví. Žloutenka může znamenat vážné (dokonce smrtelné) ohrožení, proto jakmile je na ni podezření, je nutno vyhledat lékaře.

Co doporučují terapeuti
Fytoterapeuti
Fytoterapeuti znají na játra celou řadu léků. Jsou to vlaštovičník, pampeliška, hořec a benedikt.
Naturopatie
Naturopati doporučují vyvarovat se tuků a alkoholu. Doporučuje se také vypít denně dvě až tří sklenky čerstvé zeleninové šťávy, např. celerové nebo mrkvové.

Reflexní terapie
Provádějí se masáže oblastí týkajících se jater a žlučníku a také solární pleteně a nadledvinek a podvěsku mozkového.


Stanovisko klasického lékařství

Jakmile lékař zjistí žloutenku, snaží se stanovit její základní příčinu pomocí vzorků krve, rentgenu, vyšetření žlučníku a jater.

Zánět jater – žloutenka, hepatitida

Příznaky

- Tlak v pravém nadbřišku. Nadýmání.
- Únava, horečky, nechutenství.
- Žlutě zbarvená pokožka (ikterus), svědění.
- Žlutě zbarvené oční bělmo.

Možné příčiny
- Ucpání žlučových cest. Virová nákaza.

Způsob života
- Zákaz pohlavního styku. Zvýšená hygiena rukou a potravin.

Strava
- Mrkvové a celerové pyré. Ředkvička. Nekořenit rozmarýnem.

MANUPRESURA
- Bod T 7

Čajovina

- Nálev – Měsíček (květ i nať). Užívání – Až 4 šálky denně. Pijeme doušek každou hodinu.
- Nálev – Jablečník, mochna, vachta, drcený kořen bertrámu a čekanky. Příprava: Louhujeme 15 minut. Drogy ve směsi mícháme stejným dílem. Užívání – 
                 Šálek 3x denně před jídlem.
- Nálev – Čekanka (list), jablečník, měsíček, ostropestřec, řebříček. Příprava: Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – 3 šálky denně.
- Nálev – Bříza, fenykl, kontryhel, řepík, truskavec, třezalka. Příprava: Lžíci drogy přelijeme 2 šálky horké vody a 20-30 min. louhujeme. Drogy ve směsi   
                mícháme   stejným dílem. Užívání – Půl šálku po každém jídle po dobu 14 dnů, pak šálek večer po dobu 30 dnů. Dodržovat dietu a neužívat jiné léčivé 
                čaje.

Jiné prostředky

- Prášek – Řepík- Užívání – Lžičku 2x denně jako podpůrný prostředek.
- Šťáva – Petržel. Ředkvička. Užívání – 2-3 lžíce denně.
- Křenový med. Užívání – Lžičku 3x denně.
- Brusinkový kompot. Užívání – Misku nárazově.


Zánět jater virového původu – virová hepatitida

Čajovina

- Nálev – 3 díly heřmánek, máta, 4 díly benedikt, 5 dílů ostropestřec, třezalka. Užívání – Půl šálku ráno nalačno a večer před spaním.
- Nálev – Máta, meduňka, ostropestřec, třezalka. Příprava: Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – Půl šálku ráno nalačno a večer před spaním při křečích.
- Nálev - 1 díl lípa, řebříček, 2 díly heřmánek, kopřiva, pýr, 3 díly ostropestřec+. Užívání – Půl šálku ráno nalačno a večer před spaním v rekonvalescenci.

Jiné prostředky

- Šťáva – Černý bez. Užívání – Lžičku 3x denně.
- Křenový med. Užívání – Lžičku – 3x denně.


Žloutenka katarální – hepatitida

Čajovina

- Nálev – Mochna (husí). Užívání – 2-3 šálky denně.
- Nálev – Heřmánek, máta, smil, třezalka. Příprava: Drogy mícháme stejným dílem. Užívání – 2-3 šálky denně.
 

Čaj na žloutenku - složení čaje

  Čekanka kořen (Radix cichorii)

Čekanka kořen (Radix cichorii)

Čekanka čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Je mírně močopudná a trochu projímavá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy. Čekanka je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě. Odvar 1 polévkovou lžíci drogy přelijeme 0,25 l vody a přivedeme k varu. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x denně, ráno a večer.

  Jablečník nať (Herba marrubii)

Jablečník nať (Herba marrubii)

Hořká chuť předurčuje jablečník k léčení chorob trávicího traktu. Je velmi dobrý na choroby jater a žlučníku, podporuje tvorbu žluči, uvolňuje žlučové kameny, pomáhá při žloutence, posiluje činnost jater a zlepšuje chuť k jídlu. Hlavní význam jablečníku- má příznivé účinky na srdce. Jablečník zklidňuje srdeční arytmii-vyrovnává nepravidelnou a zrychlenou činnost srdce. Pro toto použití se osvědčil s hlohem, neboť působí podobně mírně a neškodně, takže ho můžeme užívat i dlouhodobě. Jablečník má hormonální účinky, zmírňuje bolesti při menstruaci a je dobrý i na průdušky. Nať jablečníku krátce povařená v trošce sádla se může zevně přikládat na různá kožní onemocnění, na ztvrdlou pokožku i na hnisající, těžko se hojící rány. Nálev 1 polévkovou lžíci drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 2x nebo 3x denně. Sirup 100 g sušené drogy zalijeme 0,7 l studené převařené vody a 24 hodin macerujeme. Následující den scedíme a tekutinu svaříme s 0,5 kg cukru. Vaříme do zhoustnutí. Slijeme do vyvařených skleniček a uložíme v chladu. Užívá se 3x denně 1 lžička.

  Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík je výborný univerzální lék, přitom úplně neškodný, který můžeme užívat denně i po celý rok. Čaj léčí především všechny choroby vnitřních orgánů. Týká se to žlučníku, jater, slinivky břišní, žaludku i dvanácterníku. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty, rozpouští žlučové kameny a písek, ovšem jen při pravidelném a dostatečně dlouhém užívání. Podobně účinkuje i u pískových usazenin v ledvinách. Používá se k léčení různých poruch jater, na úpravu látkové výměny a při kloubních onemocněních zánětlivého původu. Řepík se dobře uplatňuje při bělotoku u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Silný nálev z řepíku je jako kloktadlo vůbec nejlepším lékem na namožené a jinak nemocné hlasivky, proto se doporučuje učitelům a řečníkům. Zevně je řepík lékařský vhodný i na obklady a omývání různých druhů kožních onemocnění. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá 10 minut louhovat. Užívá se 3x denně 20 – 30 minut před jídlem. Koupel 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Přecedíme a zředíme v 5 l vody. Koupel je účinným podpůrným prostředkem při léčbě revmatizmu, artrózy, ischiasu a poruch pohybové soustavy obecně.

  Vachta list (Folium trifolii fibrini)

Vachta list (Folium trifolii fibrini)

Vachta má schopnost upravovat a normalizovat vylučování žaludeční kyseliny, proto ji používáme při jejím přebytku i nedostatku. Vachta dokáže vyléčit i těžké nebo chronické onemocnění žaludku. Druhou dobrou vlastností vachty je, že oživuje krevní oběh a podporuje tvorbu nové krve, celkově posiluje organismus, uklidňuje a snižuje horečku, zejména u dětí. Čaj se používá též při migréně, proti zimnici a při zvětšené štítné žláze. Čaj z vachty se doporučuje pít při zkaženém žaludku, nechutenství, poruchách trávení, při střevních kolikách, žloutence, onemocnění jater a podobně. Vachta je silná rostlina, proto obvyklé dávkování raději trochu snížíme. Můžeme ji užívat samostatně, ale tvoří také dobrou přísadu do směsí, především v kombinaci s jinými hořkými rostlinami. Čaj z vachty i ze směsí, které vachtu obsahují, je zakázaný těhotným ženám a nedoporučuje se pít nepřetržitě.

  Vlaštovičník nať (Chelidonii herba)

Vlaštovičník nať (Chelidonii herba)

Vlaštovičník je prastará léčivá rostlina, latinsky ji nazývali darem nebes. Léčivé vlastnosti vlaštovičníku jsou opravdu vzácné. Je vůbec nejlepší rostlinný lék na všechna onemocnění žlučníku. Pomáhá při žloutence, písku a kamenech ve žlučníku, při podrážděnosti a bolestech žlučníku a podobně. Zároveň léčí i játra, dvanácterník a slezinu, uvolňuje křeče hladkého svalstva a uklidňuje nervovou soustavu. Brzdí růst nádorových buněk, mírně prohání a má i protiplísňové a antibakteriální účinky. Při vnějším použití je vlaštovičník osvědčeným prostředkem na bradavice, které musíme několikrát denně natírat jeho čerstvým mlékem; za pár dní se bradavice určitě ztratí. Prášek ze sušené drogy se doporučuje na špatně se hojící rány u lidí s cukrovkou. Prvotřídní léčivé vlastnosti vlaštovičníku je třeba využívat velmi opatrně, protože celá rostlina je jedovatá a koncentrovanější dávky jsou nebezpečné. K léčebným účelům se proto vlaštovičník nesmí prodávat. Musíme vždy dodržovat doporučené dávkování, u nebezpečných rostlin užívat raději menší množství, neexperimentovat, znát přesnou diagnózu a podle možnosti spolupracovat s lékařem. Macerát na kožní plíseň Smícháme 250 g vlaštovičníku, 250 g tymiánu a 100 g šalvěje. Zalijeme 1 l francovky a macerujeme 20 dní. Scedíme, přefiltrujeme a doplníme 0,5 l octa. Užíváme ve formě obkladů. Užívat pouze na předpis a po dohodě s lékařem!